Azok a gazdák pályázhatnak, akik a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal nyilvántartásában szereplő állattartó telepet üzemeltetnek. Egy pályázó legfeljebb 870 millió forintot igényelhet, míg a kisértékű beruházásokra maximum 25 millió forintot kérhetnek a jelentkezők. A keretösszeg 10%-át a kisértékű (maximum 25 millió forintos támogatási igényű) beruházásokra különítette el a tárca. A hozzájárulás mértéke az elszámolható kiadások 40-60%-a lehet.
A támogatást az állattartó telepek bővítésére, a takarmányozási és a műszaki színvonal, az állategészségügyi és az élelmiszerbiztonsági feltételek, az infrastruktúra, valamint a munkakörülmények javítására lehet felhasználni. A forrás azt is elősegíti, hogy a telep megfeleljen a trágya elhelyezését szabályozó uniós előírásoknak.
A pályázattal a Vidékfejlesztési Minisztérium célja az állattenyésztés és a növénytermesztés felborult arányának helyreállítása. A tárca elszánt az állattenyésztés talpra állításában, ezért az ágazat kiemelt támogatást kap az európai uniós és a nemzeti forrásokból is.
Optimisták az agrárcégek
A hazai kis- és középvállalkozások (kkv) körében végzett felmérés alapján az agrárcégek mind a gazdaság egészét, mind saját cégük helyzetét tekintve optimistábbak az átlagoshoz képest.
A 700 kkv-vezető megkérdezésével készült bizalmi index kutatás adatai alapján mind nemzetgazdasági, mind céges szinten stagnálásra számít a vállalkozások többsége. Ugyanakkor az összes kkv 26 százaléka, míg a mezőgazdasági cégek 21 százaléka vár visszaesést a gazdaságban - áll a K&H csoport közleményében.
Saját helyzetüket tekintve a kkv-k negyede visszaesésre számít, ugyanakkor az agrárcégek esetében ez csupán 6 százalék. További 21 százalékuk kifejezetten javulást prognosztizál, míg a kkv-k körében átlagosan 15 százalék várja ezt.