Az idei vállalkozásfejlesztést célzó pályázati kiírások egy része a korábbi népszerű technológiafejlesztési pályázatok folytatását jelenti, de megjelentek új elemek is, mint például a mikrohitellel kombinált támogatások. Szűkült viszont a pályázatokhoz igénybe vehető előleg lehetősége és csökkent a támogatásintenzitás nagysága.
A hazai kkv-k idén ismét pályázhatnak a technológiafejlesztési támogatásokra, a következő három éves keret 70,28 milliárd forint. "Ez az összeg jelentősen elmarad a korábbi évek támogatási volumenétől, főleg a 2009. évitől, ahol e pályázatok keretében egy év alatt 80 milliárd forintot meghaladó forrást osztottak szét 4.641 vállalkozás között. Ugyanakkor a támogatásintenzitás csökkentése, arányosan magasabb szintű beruházásokat eredményezhet" - idézi a közlemény Zoltán Csabát, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatóját.
A munkahelyek megtartását támogatják
Jelentős változás, hogy a támogatási előleg csak munkahelyi képzések és a vállalati együttműködést támogató pályázatok esetében jár automatikusan. Az előleg mértéke pedig a támogatás összegének legfeljebb 25 százaléka lehet.
Az új technológiafejlesztést célzó kiírásokban nem kell árbevétel növekedést vállalni. Ehelyett azonban vagy a személyi jellegű ráfordításokat kell növelni legalább 5 százalékkal a bázisévhez képest, vagy a létszám fenntartása mellett a támogatási összeg 5 százalékával kell emelni a személyi jellegű ráfordításokat a fenntartási időszakban.
"Mind a kis és közepes vállalkozások pályázataiban, mind a nagyvállalatoknál nagyobb hangsúlyt kapott a munkahelyek megtartásának kérdése, ez tükröződik a teljesítendő feltételek megváltoztatásában." - közölte Szakáll Gábor, a Start Zrt. pályázati kezességvállali üzletágának igazgatója.
Egy újdonság: a kombinált mikrohitel
A technológiafejlesztési támogatásoknál a korábbi, akár 70 százalékot is elérő támogatásintenzitás jelentősen csökkent. Csak mikrovállalkozások számára érhető el a 40 százalékos támogatási arány, leggyakrabban 30-35 százalékos támogatásintenzitást határoznak meg a pályázati kiírások.
A pályázati rendszer újdonsága a hazai mikrovállalkozásokat célzó kombinált mikrohitel bevezetése. A belföldi mikrovállalkozások az Európai Uniós forrású mikrohitelek mellé a saját erő finanszírozására vissza nem térítendő forrást is igénybe vehetnek. A vissza nem térítendő támogatás maximuma 4 millió forint lehet, amelyhez maximum 8 millió forint összegű mikrohitel kapcsolódhat úgy, hogy a kedvezményezettnek legalább 10 százalék önerőt kell felmutatnia.