Tízből négy vállalattól kiszivárognak az adatok

A magyar vállalatok 40 százalékától szivárogtak ki érzékeny adatok az elmúlt egy évben, a kis és középvállalkozások a nyilvánvaló veszély ellenére sem tesznek semmit – derül ki a Compliance Data Systems Kft. felméréséből.

Kép: SXC

Adatszivárgási esetről a magyar vállalatok 40 százaléka számolt be a Compliance Data Systems Kft. felmérésében. Az ezernél több főt foglalkoztató vállalatok esetében szinte kivétel nélkül kezelték valamilyen módszerrel a szivárgási eseményeket, a kis és közepes nagyságú vállalatok negyed-ötöde semmilyen intézkedést nem kezdeményez.

Az elveszett céges notebookok aránya két év alatt megduplázódott, a céges telefonoké viszont csökkent. Továbbra is jelentős mértékben számoltak be hálózaton kiküldött céges adatokról, melyeknek nem, vagy csak titkosítva szabadott volna elhagyni a vállalat kapuit. A nagyvállalatok több felderített adatszivárgást megkísérlő esetről számoltak be, mint a kis és középvállalatok együttesen.

A vállalatok felénél használnak olyan mobiltelefont vagy tabletet, mely a munkavállaló tulajdonát képezheti. A tavalyi válaszokhoz hasonlóan ezen készülékek használatára leginkább a nagyvállalatoknál (75%) vezettek be valamilyen szabályzást, míg ugyanez csupán középvállalatok feléről mondható el. (Pedig a legnagyobb gond mindig házon belül van!) A válaszadó nagyvállalatok esetében nagymértékben növekedett az adatszivárgás elleni megoldás (DLP szoftver) használata, közel a felük már rendelkezik ilyen védelemmel. A kis és közepes vállalatok csak 5-10%-a használ ilyen megoldást.

A DLP megoldásokkal elsősorban a végponti (USB, CD/DVD) és az email forgalmat ellenőrzik, míg a webböngészőn, mobil eszközökön, fájlszervereken és a felhőalkalmazásokon keresztüli adatszivárgás elleni védelem elenyésző mértékben használt. Ugyanakkor a felhőalkalmazások használata jelentős mértékben (akár 50%-al is) növekedett és válaszadók csak kevesebb mint 40% zárja ki felhőszolgáltatások használatát. A magyar piacon a válaszadó nagyvállalatok körében a Symantec megoldása a piacvezető, akit a McAfee és a Websense DLP megoldásai követnek.

IT-biztonság: túl szabad a pálya
Az IT biztonság egyike annak a tíz területnek, ahol érdemes lenne mostanában startup céget alapítani a Business Insider szerint. Éspedig azért, mert a kkv-szektorban akkora hiányosságok vannak ezen a területen, ami kiváló piac az informatikai cégeknek. A lehetőség a többség számára azonban annyit jelent: azonnal tenni kell valamit saját védelmünk érdekében.

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo