Nem csak a műveltség számít – képezni kell a munkavállalókat

Az ESET tanulmánya szerint a brit munkavállalók többségéből hiányzik a biztonságtudatosság és sokszor magukat is különféle veszélyeknek teszik ki. Tapasztalatok alapján, Magyarországon sem jobb a helyzet.

Kép: Pixabay

Az ESET biztonságtechnológiai vállalat szakértői által készített Cyber IQ teszt kérdésein sorban buktak el a résztvevők. Az 1000 fő megkérdezésével készített tanulmány kimutatta, hogy a brit dolgozók többsége nem fektet kellő hangsúlyt a biztonságtudatosságra, és a témakörben szerzett ismereteik is hiányosak.

Ön tudja, hogy melyik a legbiztonságosabb WiFi szabvány? Fel tudja oldani az IoT kifejezést? Ki tudja választani a tűzfal és az adathalászat fogalmát? Ilyen és ezekhez hasonló kérdéseket kaptak a brit dolgozók abban a Cyber IQ tesztben, amiben a számítógépes bűnözésről és a biztonságtudatosságról mérték fel tudásukat. (Pedig sokszor éppen az alkalmazott jelenti a legnagyobb kiberbiztonsági rést.)

A teszt megnyugtató eredményének mondható, hogy a válaszadók 87%-a tudta, mi az adathalászat (phishing), de közel negyedük (23%) még mindig úgy gondolja, hogy egy megfelelő antivírus szoftver telepítésével teljesen védett a támadások ellen és biztonságosan böngészhet az interneten. Sőt 16%-uk szerint, ha nem néz kockázatosnak vélt oldalakat, akkor nem is kell óvatosnak lennie. A válaszadók mindössze 29%-a érti, hogy a jelszavak csak akkor hatékonyak, ha kellőképpen komplexek.

A teszt nehezebb kérdésekre is kereste a választ. Arra például, hogy mit takar a DDoS támadás, mindössze 26% tudott helyes választ adni. A megkérdezettek 70%-a pedig nem tudta a választ arra, hogy melyik a legbiztonságosabb WiFi szabvány, mindössze 17% válaszolt helyesen. A mostanában divatos IoT rövidítés feloldását (Internet of Things) a megkérdezettek 28% tudta pontosan megmondani.

„A brit felmérés határozottan mutatja azt az irányt, hogy bár sokakat érint és érdekel a biztonságtudatosság témaköre, azonban még mindig van hova fejleszteni a munkavállalók ismeretanyagát. Magyarországon is hasonló tapasztalataink vannak, és azt gondoljuk az informatikai szakemberek mellett a többi munkavállaló biztonsági képzésére is szükség lenne.” – mondta Béres Péter a Sicontact Kft. vezető IT tanácsadója.

Szinte elkerülhetetlen, hogy megtámadjanak minket
Öt rosszindulatú számítógépes támadásból négy komoly problémát okoz a felhasználóknak – közölte a Kaspersky Lab kiberbiztonsági vállalat. Leggyakrabban a felhasználók a számítógép teljesítményének lassulását észlelték, 30 százalékuk tapasztalt zavaró reklámokat, és a megkérdezettek 20 százaléka talált kéretlen programokat készülékén.

Véleményvezér

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 
Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország

Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország  

Ukrajna és Románia is jobban teljesített. 
Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok

Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok 

Épül, szépül a körbezárt uradalom környéke is. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo