A korábbi kémprogramokhoz képest újdonság, hogy egy rootkit is megjelent a legfertőzőbb alkalmazások között, rögtön az ötödik legelterjedtebb káros alkalmazás címet kiérdemelve. A rootkitek olyan típusai a kémprogramoknak, amelyek hosszú távon rejtőzködve képesek elrejteni akár egy egész könyvtárat, amelyben önmaguk mellett más károkozókat is el tudnak "bújtatni". A rootkitek esetében sem az operációs rendszer, sem a felhasználó nem látja a károkozó által feltelepített fájlokat, mert a kémprogram képes a fájlműveleteket is szűrni, így egyszerűen a könyvtárak listázásakor kiveszi saját könyvtárát a listából.
"A rootkitek veszélye abban rejlik, hogy egy láthatatlan hátsó kaput nyitnak a számítógépünkre és tetszőleges károkozók futtatását teszik lehetővé a gyakori vírusvédelmi rendszereket teljesen megkerülve. Ezzel óhatatlanul idegen kezébe kerülhetnek személyes adataink, illetve idegen veheti át az irányítást számítógépünk erőforrásai felett." - mondja Bódis Ákos, a Sunbelt magyarországi képviseletének ügyvezetője. "A rootkiteket csak speciális kémprogram-eltávolítókkal lehet felismerni és eltávolítani, a legjobb módszer, ha másik számítógépbe helyezzük a gyanús merevlemezt, és a rootkit futása nélkül ellenőrizzük le, ez viszont nehezen járható megoldás. A megfelelő vírusirtó mellett a kémprogram-eltávolító szoftverek teszik teljessé számítógépünk védelmét." - teszi hozzá.
Ugyancsak újdonság a júliusi kémprogram toplista 9. helyén található ClickSpring.Oinadserver károkozó, amely az internet-böngészőbe beépülve kéretlen reklámablakokat jelenít meg.
A legfertőzöbb kémprogramok és káros alkalmazások 2007. júliusában:
1. Trojan-Downloader.Zlob.Media-Codec
2. Trojan.FakeAlert
3. Virtumonde
4. ClickSpring.PuritySCAN
5. Rootkit.Win32.Agent.eq
6. Trojan.Unclassified.gen
7. Trojan.Smitfraud
8. WinAntiVirusPro
9. ClickSpring.Oinadserver
10. Trojan-Downloader.Win32.Conhook.gen