Az Európai Bizottság javaslatokat dolgoz ki annak érdekében, hogy egységes európai piac jöjjön létre az online tartalmak, így a zene, a filmek és a játékok internetes, illetve mobil eszközökön át történő szolgáltatásában. Mindezt azért teszi, mert az európai tartalomszolgáltató piacot még ma is a szabályozás széttöredezettsége jellemzi, és hiányoznak azok a rendelkezések, amelyek áttekinthetően, fogyasztóbarát módon tennék hozzáférhetővé a szerzői jogok által védett tartalmakat. Részletek az év közepén várhatóak.
Nem biztos, hogy az indítványok jogszabályi javaslatokban is testet öltenek majd. Valamilyen "magatartási kódexre" szükség lesz - ha jogszabály nem is születik - az internetszolgáltatók, a szerzői jogok tulajdonosai és a fogyasztók "háromszögében". Visszaszorítanák az internetes kalózkodást, teret adnának a kreatív online tartalmaknak. Egyszerre több, vagy akár az összes uniós országban hozzáférhetővé tennének szerzői jog által védett tartalmakat, hogy előre mozdítsák az online tartalomszolgáltatást.
Egyelőre nem működtethetőek harmonikus egységben az egyes országok digitális jogkezelő (Digital Rights Management, DRM) rendszerei. A DRM-ek olyan technológiák, amelyek a szerzői jogok által védett tartalom felhasználását megbízhatóan mérik, és ennek megfelelően tisztességes ellentételezésben részesülhetnek az alkotók, vagyis a szerzői jogok tulajdonosai. (Az internet legbefolyásosabb emberei ezen keresztül megszabják, miként használjuk termékeiket.) E DRM-ek közt kellene "interoperabilitást" biztosítani Európában. Egy felmérés szerint az egységes piac létrejötte ebben az üzletágban - a kreatív online tartalomszolgáltatásban - 2010-ig lehetővé tenné akár a bevételek megnégyszereződését is.