Digitális biztonsági rések

A Deloitte globális felmérése szerint az újévben még fontosabb lesz a cégek számára, hogy költsenek a biztonságra és a titokvédelemre.

A Technológia, Média, Telekommunikációs (TMT) üzletágban működő vállalatok új kihívások és kockázatok tömegével kell, hogy megbirkózzanak, köztük a digitális adattárolásból és a digitális technológiából fakadó jelentős biztonsági fenyegetésekkel is. Ezt a Deloitte Touche Tohmatsu 2007-es, TMT iparági globális biztonsági felméréséből tudhatjuk meg, melynek címe: "Egy helyben toporogva".

A felmérésből kiderül, hogy ami az adatbiztonsági és adatvédelmi kérdéseket illeti, a TMT iparágban működő vállalkozások nagy része "egy helyben toporog". Az adatbiztonságra fordított kiadások növekedése ellenére is sokuk épphogy csak lépést tud tartani a növekvő veszélyekkel. A probléma megelőzése érdekében a TMT vállalatoknak növelniük kell az adatbiztonságra fordított kiadásaikat és erőfeszítéseiket.

A felmérés tanúsága szerint a TMT szektor vállalatai több forrást és energiát kell, hogy szenteljenek a biztonsági kérdéseknek, ha meg akarnak előzni egy esetleges biztonsági válságot. Bár a felmérésből az derül ki, hogy a TMT vállalatok nagy része eddig éppen csak megúszta a bajt. A felmérést megelőző 12 hónapban a legtöbben sikeresen elkerülték a jelentősebb biztonsági válságokat - a válaszadók 69 százaléka állította, hogy bízik abban, hogy szervezete hatékonyan meg tud birkózni a külső biztonsági kihívásokkal. Ezzel szemben mindössze 56 százalékuk van meggyőződve arról, hogy megfelelően tudja kezelni a belső fenyegetéseket.

Mit jelent a biztonság?

A TMT ágazatban működő vállalatok gyakran félre is értelmezik a biztonság fogalmát olyan területeken, mint a digitális jogkezelés, biztonság és a mobil munkaerő, valamint a fizikai biztonság és az információbiztonság viszonya. A felmérés eredményei arról tanúskodnak, hogy a TMT iparág vállalatai tárgyiasult eszközökre (épületek, infrastruktúra) és információs eszközökre (például digitális tartalom) épülnek, mégis a legtöbb cég továbbra is úgy kezeli a fizikai biztonság és az információbiztonság kérdését, mintha két teljesen eltérő dolog lenne - emiatt pedig fontos lehetőségeket szalaszthatnak el.

Szem előtt tartva, hogy a TMT iparágban működő vállalatok biztonsági incidensek egész hadának (például hamis személyazonossággal elkövetett támadásoknak, adatszivárgásnak, számlacsalásoknak vagy adathalászatnak) vannak kitéve, a Deloitte által elvégzett felmérés megvizsgálta, hogy ezeknek a vállalatoknak mekkora része alkalmaz valamilyen irányítási rendszert. A legtöbb válaszadó (82 százalék) már rendelkezik ilyen rendszerrel, további 3 százalék pedig az elkövetkezendő két évben tervez bevezetni hasonlót. Csak néhány szervezet (6 százalék) esetében mondható el, hogy nem alkalmaznak ilyen rendszert, és nem is áll szándékukban.#page#

Információbiztonsági rendszerek

Sok olyan szempont létezik, amelyek miatt a vállalatok úgy dönthetnek, hogy nem használnakinformációbiztonsági irányítási rendszert. A felmérésben részt vevő vállalatoknál kinevezett információbiztonsági vezetők (CISO) száma növekedett: a tavalyi 57%-kal szemben ma már a vállalatok 65%-nál van ilyen pozíció. A CISO-knak a vezetőségbe való bevonása még mindig nem iparági gyakorlat a TMT ágazatbeli vállalatok körében, noha ők a hatékony információbiztonsági irányítási rendszerek letéteményesei közé tartoznak. A felmérésből megtudhatjuk, hogy a CISO-k mindössze 13 százaléka van hivatalban legalább 10 éve, míg a legtöbben (a válaszadók 39 százaléka) úgy nyilatkozott, hogy mindössze 3-5 éve van CISO pozícióban - ez azt jelzi, hogy általánosságban még mindig elterjedőben vannak az irányítási rendszerek.

A hatékony információbiztonság egy másik előfeltétele egy olyan információbiztonsági stratégia megvalósítása, amely összhangban van a vállalati célokkal. Ezen stratégiának szorosan kötődnie kell a vállalat általános üzleti stratégiájához, üzleti követelményeihez és legfontosabb üzleti értékeihez. A felmérés tanúsága szerint a TMT vállalatok 54 százaléka már rendelkezik formalizált információbiztonsági stratégiával. További 20 százalékuk két éven belül be kívánja vezetni azt. Sőt, a vizsgált vállalatok 17 százaléka szerint az információbiztonsági stratégia hiánya az információbiztonság elérésének legfőbb akadálya.

A technológiai lehetőségek széles skálája és a jelenlegi üzleti környezet több tucatnyi, az információbiztonság számára mindennapos kihívást jelentő tényezője következtében fennáll annak a veszélye, hogy a vállalatok elvesznek a részletekben. Az idei felmérés tanúsága szerint a TMT vállalatok számára elengedhetetlenül szükséges, hogy nagy hangsúlyt helyezzenek az információbiztonság különböző területeire az alkalmazott technológiától, az illetéktelen behatolások kezelésére vonatkozó szabályzat kidolgozásán át a tehetséges munkaerő hiányának a cég információbiztonságára gyakorolt hatásáig.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo