A fantasztikus fejlesztésként bereklámozott Digitális Állampolgárság (DÁP) azonban meglehetősen körülményesen telepíthető, és rengeteg hibát dob, vagy egyáltalán nem működik – állapítja meg az Átlátszó.
Azt például nem nagyon reklámozták, hogy más mobilapptól eltérően a DÁP-ot nem elég csak letölteni a Google Play áruházból vagy az Apple Store-ból. Nem, ez csak az első lépés. Ezután a legtöbb felhasználóknak be kell mennie személyesen egy kormányablakba regisztrálni. Igen, egy mobilappba, és igen, 2025-ben. Hello, digitális állampolgárok!
Csak azok ússzák meg a kormányablakos kört, akiknek 2021. június 23. után kiállított új típusú „chipes” személyi igazolványuk van, amit már korábban aktiváltak, és tudják a PIN-kódját.
A Google Play-áruházban jelenleg 2 csillagos értékelésnél tart a DÁP-app, és a negatív vélemények nagy része épp ezt sérelmezi, hogy mégis milyen digitális állampolgárság az, amihez személyes ügyintézés kell.
Nem működik rendesen
A felhasználók arra is panaszkodnak, hogy az app a kormányablakos zarándoklatot követően sem működik rendesen.
A józan észnek és nagy valószínűséggel az EU-s jogszabályoknak is ellentmondva ráadásul jelenleg csak magyar telefonszámokkal lehet regisztrálni az appba, így a külföldön élő magyarok nem tudják használni – pedig nekik aztán tényleg hasznos lenne egy ilyen alkalmazás. Ha működne.
A legnagyobb probléma azonban az egésszel az, hogy az évek óta jól működő, Ügyfélkapu-alapú hitelesített elektronikus aláírást, az ÁVDH-t már január 1-től megszüntette a kormány azzal az indokkal, hogy majd lesz ilyen funkció a DÁP-ban. De evileg mondjuk már van, gyakorlatilag azonban a felhasználók nagy részének nem elérhető.