A virtuális bűnözők is a bizalmunkra hajtanak

Az internetes bűnözők egyre képzettebbek, s ezért minden eddiginél kifinomultabb és célzottabb online támadásokat hajtanak végre - derül ki a Cisco éves biztonsági jelentéséből.

2008-ban átlagosan 6,7 százalékkal emelkedett a rendszerek ismertté vált sebezhetőségeinek száma, miközben egyes, például a virtualizációs technológiák területén majdnem a háromszorosára nőtt. A Cisco szakemberei 90 százalékkal több olyan veszéllyel, támadással találkoztak, amelyek legitim weboldalakról származtak, míg az e-mailen keresztül sikeresen terjedő rosszindulatú programok száma csökkenőben van. Az utóbbi két évben az e-mailes csatolmányokra alapozott támadások száma 50 százalékkal csökkent az előző két évhez képest.

A Cisco szerint jelentősen mérsékelhetők a károk akkor, ha a felhasználók, a vállatok és intézmények finomítják a hozzáférés-szabályozást, a biztonsági rések befoltozásával ugyanis csökkenthetik a bűnözők esélyeit. Nagyon fontos az alkalmazások, a végponti rendszerek és a hálózati eszközök frissítése is, mert ez is növeli a rendszerek biztonságát.

Megbízható helyről érkezik

A jelentés szerint naponta mintegy 200 milliárd kéretlen üzenet kel útra a világhálón, ami a világ teljes e-mail forgalmának közel 90 százaléka. Ráadásul egyre több internetes bűnöző használja kéretlen levelek küldésére a nagy, legitim webes e-mail szolgáltatók valós e-mail fiókjait. Ez az úgynevezett "reputation hijacking", a jó hírnévvel való visszaélés minden eddigi módszernél sikeresebb, mivel a kéretlen levelek így nehezebben észlelhetők és blokkolhatók. A becslések szerint 2008-ban a három legnagyobb webmail-szolgáltató elleni e-mailes, "reputation hijacking" típusú támadások alig 1 százalékát tették ki a világ teljes spam mennyiségének, a szolgáltatók levélforgalmát tekintve azonban ez sokkal jelentősebb volumenű, 7,6 százalék volt.

Egyre jobban elszaporodik az úgynevezett "social engineering" módszer is, ami szintén az emberek bizalmának kihasználásán alapul. Ennek lényege, hogy ráveszik az áldozatokat egy fájl vagy hivatkozás megnyitására. Az előrejelzések szerint 2009-ben tovább nő a social engineering típusú támadások száma, mélysége és összetettsége.

Belső ellenség

A Cisco szerint a gondatlan vagy elégedetlen alkalmazottak is komoly veszélyt jelentenek a cégek biztonságára. A világméretű gazdasági válság több olyan biztonsági esemény kialakulásához vezethet, amiben az alkalmazottak játsszák a főszerepet. Ezért nagyon fontos, hogy az informatikai, a személyzeti és más vállalati részlegek együttműködve mérsékeljék ezeket a veszélyeket. Ugyanakkor a technológia megfelelő használata, a felhasználók oktatása, valamint az egyértelmű és szigorúan betartatott adatbiztonsági szabályzatok megkönnyíthetik a törvényi előírásoknak való megfelelést, és csökkenthetik a biztonsági események számát.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo