Nemrég egy vállalati dolgozó informatikai eszköztára kimerült az asztali számítógépben, esetleg egy céges mobiltelefonban. Az új technológiák elterjedésének köszönhetően azonban a munkatársak mindinkább szeretnék az otthon vagy út közben használt eszközeiket üzleti célokra is igénybe venni, így a cégvezetőknek is meg kell barátkozniuk az okostelefon és a tablet szavakkal. A rendszergazdák, és informatikai döntéshozók első reakciója sok esetben az elutasítás lehet, amely a belső rendszer integritása és biztonsága szempontjából teljesen természetes, a tiltással azonban csupán azt érjük el, hogy csökkenhet a kollégák munkahatékonysága és motiváltsága.
„Az eddigi szigorú, a teljes informatikai infrastruktúrát központilag ellátó megközelítés helyett egyre nagyobb igény mutatkozik a saját hardverek vállalati használatára. Kényes egyensúlyt kell teremteni a dolgozók kényelmes és modern munkavégzésének biztosítása, valamint a vállalati informatikai rendszer biztonságának fenntartása között. A tiltás helyett azonban előremutatóbb, ha a vállalatok felkészülnek az új típusú működtetésre, és előre leszabályozzák a saját eszközök érkezésének körülményeit" - mondta Juhász Lajos, a Navigator Informatika Zrt. vezérigazgatója.
Egyre több szakértő szerint tehát épp a saját eszközök beengedése, az úgynevezett konzumerizáció a megoldás az alkalmazottak lojalitásának fokozására. Az Egyesült Államokban egyenesen buzdítják a munkavállalókat saját eszközeik üzleti használatára, ez az úgynevezett Bring Your Own Device (BYOD - Hozd be saját eszközöd) szemlélet. A közelmúltban végzett nagyvállalati felmérésekből kiderül, hogy már többen engedik meg a saját eszközök vállalati felhasználását, mint ahányan tiltják, az otthonról beszivárgó "kütyük" használatának szabályozása ugyanakkor a legtöbb helyen még megoldásra váró probléma.
Elmosódott határok
Sokszor okoz problémát a magán- és a céges szféra összemosódása jellemzően a kisvállalati környezetben. A kkv-k dolgozói és vezetői legtöbbször egy gépet használnak, ezen végzik napközben a munkájukat, és ugyaninnen csatlakoznak a közösségi oldalakra, játszanak online játékokat vagy szörfölnek a neten éjszaka. Ugyanilyen problémákhoz vezet az is, ha otthon a gyerek a szülők munkában használatos laptopján játszik, vagy használ torrent oldalakat. Ezek működéséhez ugyanis szinte minden biztonsági kaput ki kell kapcsolni, a nyitottság viszont az ugyanazon az eszközön lévő érzékeny adatokhoz való hozzáférést is megkönnyíti. A munkahelyi, érzékeny adatokat kezelő, bankolásra használt gépet tehát lehetőség szerint külön kellene választani Gombás László a Symantec vezető rendszermérnökének tanácsa szerint. Veszélyforrást jelent az is, ha egy-egy gépen túlságosan sok adat gyűlik össze. A magyar felhasználók jellemzően gyűjtögető alkatúak, azt érzik biztosnak, ami a gépen elérhető. Így a nyaralóban internet nélkül is lehet dolgozni a folyamatban lévő feladaton - szól a magyarázat. Ugyanakkor a biztonságos vállalati környezetből, adott esetben a professzionálisan védett felhőből kikerülve az adatok sokkal könnyebb prédává válnak. Ez is azt mutatja, hogy az egyik legfontosabb dolog, amit meg kell tenni egy cég informatikai biztonságának érdekében, az a munkatársak megfelelő oktatása, valamint egy jól megtervezett és szigorúan betartatott biztonsági protokoll megalkotása.