Veszélyes a saját gépet használni?

„Hozd be saját eszközöd!" - a tengeren túl már ez a vállalatok új divatja az üzleti célra is használt saját okostelefonokkal, táblagépekkel és laptopokkal kapcsolatban. A folyamatnak nem érdemes gátat szabni, ám mindenképpen szigorúan szabályozni és felügyelni kell.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemrég egy vállalati dolgozó informatikai eszköztára kimerült az asztali számítógépben, esetleg egy céges mobiltelefonban. Az új technológiák elterjedésének köszönhetően azonban a munkatársak mindinkább szeretnék az otthon vagy út közben használt eszközeiket üzleti célokra is igénybe venni, így a cégvezetőknek is meg kell barátkozniuk az okostelefon és a tablet szavakkal. A rendszergazdák, és informatikai döntéshozók első reakciója sok esetben az elutasítás lehet, amely a belső rendszer integritása és biztonsága szempontjából teljesen természetes, a tiltással azonban csupán azt érjük el, hogy csökkenhet a kollégák munkahatékonysága és motiváltsága.


Kép:PP archív
Tippek a zökkenőmentes konzumerációhoz
1. Ismertesse a házirendet és a jogosultságokat! Előre rögzíteni kell, hogy kik, milyen pozícióban és milyen mértékben számíthatnak arra, hogy az informatikai részleg támogatja munkavégzésüket a saját eszközükön is. Szükség lehet továbbá egy tájékoztatóra a céges információk elérésének biztonsági feltételeiről, melyet az alkalmazottakkal a lehető legszigorúbban be kell tartatni. A biztonságos és helyes eszközhasználat alapja, hogy az alkalmazottak ismerik lehetőségeiket és kötelességeiket. (A jól működő informatikai házirend kialakításának alapjairól itt olvashat.) 
2. Óvja a vállalati adatokat! A gyakran hordozott eszközöket útközben ellophatják, tulajdonosaik elveszíthetik, így a céges adatok illetéktelenek kezébe kerülhetnek, illetve könnyen vírusok és egyéb kártevők áldozataivá válhatnak, amelyek aztán pillanatok alatt megfertőzhetik a vállalat hálózatát és gépeit is. Ezenkívül a nem csak munkára használt telefonokkal és tabletekkel olyan kommunikációs formákra is lehetőség nyílik, amelyek során érzékeny vállalati adatok kerülhetnek ki a cégtől. Szerencsére ma már több olyan felügyeleti megoldás létezik, amellyel az adatkommunikáció központilag szabályozható, az eszközök a belső levelezőrendszerbe integrálhatók, így a telefonok és tabletek a céges PC-khez hasonlóan kezelhetők, letilthatók akár távolról is.
3. Válassza a privát felhőt! Az egyik legnagyobb biztonsági kockázatot a távoli felhasználók céges hálózathoz való kapcsolódása rejti. Nemcsak a biztonságot, de a hatékonyságot is növelhetik a privát felhőre épülő megoldások, melyek segítségével az irodán kívülről kapcsolódó munkatársak számára is a vállalaton belüli körülmények teremthetők meg.
4. Mobilizálja a vállalati alkalmazásokat! A "beérkező" dolgozói okostelefonokra és táblagépekre folyamatosan számos üzleti alkalmazás jelenik meg az irodai megoldásoktól az üzletiintelligencia-klienseken át az ügyfél-nyilvántartási rendszerekig, vagyis ezek az eszközök remekül használhatók akár rendszeres munkavégzésre is. Ha egy vállalat a megfelelő jogosultságokat figyelembe véve teszi elérhetővé ezeket a programokat, alkalmazottai saját mobil eszközeikről is teljes értékű munkát végezhetnek.
5. Készüljön fel a legrosszabbra! Az eszközök szervizelésének, illetve a helyettesítő eszközöknek a biztosításával egy esetleges meghibásodás esetén is zökkenőmentesen folyhat a munka. Továbbá célszerű egy megállapodást is aláíratni az alkalmazottakkal, hogy a cégtől való távozás esetén az összes bizalmas vállalati adat törölésre kerül telefonjaikról, illetve táblagépeikről.

„Az eddigi szigorú, a teljes informatikai infrastruktúrát központilag ellátó megközelítés helyett egyre nagyobb igény mutatkozik a saját hardverek vállalati használatára. Kényes egyensúlyt kell teremteni a dolgozók kényelmes és modern munkavégzésének biztosítása, valamint a vállalati informatikai rendszer biztonságának fenntartása között. A tiltás helyett azonban előremutatóbb, ha a vállalatok felkészülnek az új típusú működtetésre, és előre leszabályozzák a saját eszközök érkezésének körülményeit" - mondta Juhász Lajos, a Navigator Informatika Zrt. vezérigazgatója.

Egyre több szakértő szerint tehát épp a saját eszközök beengedése, az úgynevezett konzumerizáció a megoldás az alkalmazottak lojalitásának fokozására. Az Egyesült Államokban egyenesen buzdítják a munkavállalókat saját eszközeik üzleti használatára, ez az úgynevezett Bring Your Own Device (BYOD - Hozd be saját eszközöd) szemlélet. A közelmúltban végzett nagyvállalati felmérésekből kiderül, hogy már többen engedik meg a saját eszközök vállalati felhasználását, mint ahányan tiltják, az otthonról beszivárgó "kütyük" használatának szabályozása ugyanakkor a legtöbb helyen még megoldásra váró probléma.

Elmosódott határok

Sokszor okoz problémát a magán- és a céges szféra összemosódása jellemzően a kisvállalati környezetben. A kkv-k dolgozói és vezetői legtöbbször egy gépet használnak, ezen végzik napközben a munkájukat, és ugyaninnen csatlakoznak a közösségi oldalakra, játszanak online játékokat vagy szörfölnek a neten éjszaka. Ugyanilyen problémákhoz vezet az is, ha otthon a gyerek a szülők munkában használatos laptopján játszik, vagy használ torrent oldalakat. Ezek működéséhez ugyanis szinte minden biztonsági kaput ki kell kapcsolni, a nyitottság viszont az ugyanazon az eszközön lévő érzékeny adatokhoz való hozzáférést is megkönnyíti. A munkahelyi, érzékeny adatokat kezelő, bankolásra használt gépet tehát lehetőség szerint külön kellene választani Gombás László a Symantec vezető rendszermérnökének tanácsa szerint. Veszélyforrást jelent az is, ha egy-egy gépen túlságosan sok adat gyűlik össze. A magyar felhasználók jellemzően gyűjtögető alkatúak, azt érzik biztosnak, ami a gépen elérhető. Így a nyaralóban internet nélkül is lehet dolgozni a folyamatban lévő feladaton - szól a magyarázat. Ugyanakkor a biztonságos vállalati környezetből, adott esetben a professzionálisan védett felhőből kikerülve az adatok sokkal könnyebb prédává válnak. Ez is azt mutatja, hogy az egyik legfontosabb dolog, amit meg kell tenni egy cég informatikai biztonságának érdekében, az a munkatársak megfelelő oktatása, valamint egy jól megtervezett és szigorúan betartatott biztonsági protokoll megalkotása.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo