Az új rendszer hivatalos neve: Építésügyi hatósági engedélyezési eljárást Támogató elektronikus Dokumentációs Rendszer. Az ÉTDR az interneten keresztül elérhető, a kérelmezők ügyfélkapus azonosítással egy egységes építésügyi hatósági felületen nyújthatják be engedélyeik vagy igazolásaik iránti kérelmeiket, s az ehhez szükséges mellékleteket elektronikusan csatolhatják. A rendszer lehetőséget ad majd a jogutódlási, a határidő-hosszabbítási és jogorvoslati eljárások kezdeményezésére is.
A rendszert januártól használhatják az építtetők, jelenleg a tesztelése folyik. Az új eljárási rend keretében rugalmasabbá válik a személyes ügyintézés is, mert a kérelmezők a kormányablakoknál adhatják le anyagaikat, amelyek hosszabb nyitva tartással működnek majd, mint eddig az építésügyi hatóságok.
Ezzel az engedélyezési eljárások folyamata gyorsabbá és átláthatóbbá válik, így csökkenhet a hiánypótlások száma is, és várhatóan az engedély megszerzéséhez szükséges idő is. A jelenlegi adminisztratív terhek csökkentésével a hatósági oldalon több energia marad a szakmai előkészítésre, a megalapozottabb döntésekre, ezzel a vitás helyzetek sok esetben válnak elkerülhetővé. Nem elhanyagolható szempont a környezeti terhelés mérséklése: jelentős mértékben csökken a tervezőirodák és a hatóságok papírfelhasználása és így a továbbításhoz és a tároláshoz szükséges energia is.
A kényelmi szempontok mellett a rendszer használata megtakarítást is eredményezhet: eddig ugyanis egy engedélykérelemhez a dokumentációt minimum 3 példányban kellett elkészíteni. Ez még nőhetett is, hiszen annyi plusz példány kellett, ahány szakhatósági hozzájárulásra volt szükség. Ezentúl elég egyetlen! elektronikusan létrehozott példány is. Ráadásul sem az ügyfeleknek, sem a hivataloknak nem kell postázniuk a dokumentumokat.
Jelenleg a hivatalok egymás közti levelezésének postaköltsége mintegy 1,5 milliárd forint évente, amihez hozzájön még a nyomtatás, a boríték. Az ÉTDR-ből származó összes megtakarítást, amely az erre fordított munkaórákat is tartalmazza – 4,8 milliárd forintra becsülik évente.
További előnye, hogy kényelmesebb és bizalmasabb lesz az iratbetekintés is: eddig minden iratbetekintésre jogosult személy láthatta a teljes dokumentációt: a szomszédok, a kéményseprők, a vízügyesek az épületek teljes belső elrendezését, mostantól minden jogosult csak ahhoz a tervhez fér hozzá, amellyel kapcsolatban joga van véleményt nyilvánítani.
A közeljövőben a rendszert továbbfejlesztve, lehetőség nyílik majd a földhivatali adatok átvételére, és a rendszert össze fogják hangolni az iratkezelési rendszerekkel is, valamint az elektronikus díjfizetésre is.