Számos európai országban már folynak a földfelszíni digitális adások, nálunk azonban eddig sem stratégia, sem médiapolitika, sem versenyszabályok, sem üzleti modellek nem készültek. Várhatóan szerdán fogadja el kormány a kormányzati feladatokra vonatkozó rendeletet - hangzott el a Digitális átállás- a technológián túl címmel kedden rendezett szakmai fórumon.
Tavaly októberben nyilvános szakmai vitát kezdeményeztek a piaci szereplők bevonásával a Digitális Átállás stratégiájáról, melynek észrevételei alapján készítették el azt a kormányhatározatot, amelyet várhatóan elfogad a kormány.
A Nemzeti átállás stratégiát követi a Médiapolitikai stratégia, amelynek az elkészítéséhez közbeszerzési pályázatot írtak ki, és éppen a napokban egyeztetnek a pályázatra jelentkezett tanácsadó cégekkel. Szeptemberre kell létrehozni azt a bizottságot, amely meghirdeti a Magyarország által elnyert úgynevezett multiplex csatornák üzemeltetői pályázatát. (Multiplex: több televíziós csatorna egyidejű átvitelére szolgáló műszaki eljárás) Ugyanekkorra létre kell hozni azokat az intézményeket, és pénzügyi feltételrendszert is, amelyek szükségesek az átállás levezényléséhez. December 31-ére várható a multiplex pályázat nyertesének kihirdetése - sorolta a főtanácsadó.
Dr. Pados László, a Nemzeti Hírközlési Hatóság osztályvezetője kiemelte, a sikeres frekvenciatárgyalások után félő, hogy Magyarország "ellustul". A 2012-ig tartó átmeneti időszakban már három országos ellátottságot biztosító hálózat áll rendelkezésre, így kicsi a kényszerítő erő a jelenlegi analóg adók minél előbbi kikapcsolására.
- Ellen példaként Ausztriát említette, ahol már javában zajlik a digitális átállás. Hat hónapon át tart az átmeneti időszak, majd teljesen áttérnek a digitális földfelszíni sugárzásra az ottani televíziózásban. - A tavaly júniusi frekvenciatervező értekezleten - Genfben a Nemzetközi Távközlési Szervezet székhelyén - még az Informatikai Minisztérium képviselte sikerrel hazánkat. Az egyeztetés során három országos rádió hálózatot, és nyolc televízió hálózatot nyertek el.
Az ma még nem tudható, hogy ezeken a csatornákon hány új műsorszolgáltató jelenik meg, de minimum 64, maximum nyolcvan műsor kisugárzási lehetőség jöhet szóba. Az is kérdés, hogy ezek az új szolgáltatók földfelszíni sugárzással, vagy mobil tévézéssel kívánnak foglalkozni.
Az biztos, hogy az új hálózatok kiépítése több tíz milliárdba kerül a ma még ismeretlen piaci szereplőknek. Az előadásban még szó esett az adattovábbítás során használandó tömörítési eljárásokról, és a szükséges set-top box áráról is. Magyarország a legújabb technológiai szabványok alkalmazását tartja megfelelőnek, és ehhez kapcsolódna a drágább beltéri készülék is, amely jelenleg 100-150 euróba kerül. (A set-top box egy beltéri egység, amely átalakítja a digitális jeleket, és továbbítja a TV-készülék felé)
A hazai háztartások harmadában jelenleg csak a három országos csatorna fogható, mindössze egy beltéri antennával. Emelte ki a Koltai Péter, a T- Online üzletfejlesztési osztályvezetője, aki szerint a digitális tévézés elterjedésének akadálya lehet, ha nem fogja az állam rászorultsági elven támogatni a tévézőket.