Egy komoly hiba miatt kiszolgáltatottá válhat bármely cég, ha nem frissíti a web vagy levelező szerverét kiszolgáló openSSL szoftver beállításait. A NETLOCK az elmúlt napokban már értesítette ügyfeleit minderről, majd saját ügyfélkörén és a hazai top100 weboldalon tesztelt: az eredmények alapján a szakemberek azt becsülik, hogy a magyar web- és levelező szerverek akár 15-20%-a lehet érintett.
Nem vírus, de a biztonsági kockázat magas
Az SSL egy internet biztonsági megoldás, amely arra szolgál, hogy web-szerverek esetén titkosítsa a weboldal tartalmát és a látogató által megadott adatokat, levelező-szerver esetén pedig az e-mailek tartalmát védje. Az elmúlt időszakban több hírportál is beszámolt arról, hogy egyes SSL-lel védett szerverek titkosítása könnyedén feltörhetővé vált.
„Az SSL egy bevált, nemzetközileg elismert biztonsági protokoll, azonban az elmúlt hetekben napvilágra került az a probléma, amely az SSL régebbi verzióin keresztül biztonsági rést kínál. Ez a probléma néhány szerverbeállítás módosításával megszüntethető, de nélküle kiszolgáltatottá válhat a szerver a támadások ellen.” – mondta el Molnár Ferenc a NETLOCK vezetője. A szolgáltató azok után, hogy minden ügyfelét tájékoztatta a problémáról, először saját ügyfélkörében lévő SSL és domain tartományokon indított tesztet, majd az általuk 100 legfontosabbnak ítélt hazai weboldalon is lefuttatta a szoftverét. Az eredmények alapján a NETLOCK úgy becsüli, hogy a hazai weboldalak 15-20%-a lehet sebezhető a probléma miatt.
Az openssl.org még februárban tett közé hivatalos felhívást weboldalán, mely szerint előre bejelentett magas szintű biztonsági frissítés várható a szoftverükben március 1-én. A közzé tett frissítés több más hibajavítással együtt véglegesen eltávolítja az SSLv2 protokollt.
Az eltávolítás két kritikus hiba miatt történik:
Azon szerverek, ahol nem kapcsolták ki még az SSLv2 verziót, veszélyben vannak. A forgalom hatékonyan feltörhető, azaz minden levelező és web-szerver, ahol nincs kikapcsolva az SSLv2 érintett. Fontos, hogy a tanúsítvánnyal védett szerverek (levelező és web) mindegyikén ki legyen kapcsolva a protokoll, hogy a védettség fennálljon.
Azon szervereken, amelyeken 2015. március 19. előtti OpenSSL verzió található, az SSLv2 protokoll kikapcsolás sem feltétlenül segít, mert a régebbi verziók esetében ennek visszakapcsolását a támadó képes lehet kívülről megtenni. Azaz, ennél régebbi verziót sehol nem javasolt használni.