A folyamatosan bővülő EKG-t már kezdik szeretni az államigazgatási intézmények, olyannyira, hogy ma több mint ötszáz végpontja létezik - mondja dr. Baja Ferenc. Nem véletlen, hiszen az intézmények egy közös hálózatba történő bekapcsolása jelentősen költséghatékonyabb annál, mintha minden intézmény önálló rendszert építene ki. Az EKG fő célkitűzése, hogy a jelenlegi széttagolt, gyakran nem megfelelő kapacitású és biztonságú hálózatokat egy olyan nagy sávszélességű, üzembiztos, országos elérhetőséget biztosító és egységes gerinchálózat váltsa fel, amelyen különös figyelmet kap a hálózaton elérhető szolgáltatások üzembiztonsága.
Maga a fizikai hálózat nem a kormányzat tulajdona, ugyanakkor - lévén zárt célú hálózatról szó - az ellenőrzési pontokat birtokolja. - Ez egy olyan biztonságos közmű, amelyen hitelesen jeleníthetik meg magukat az állampolgárok - teszi hozzá Baja Ferenc.
A telekommunikációs infrastruktúra segítségével az intézmények távolról is elérik a különféle átfogó alkalmazásokat, számítógépes külső és belső adatszolgáltatásokat, kommunikációs elemeket, és ennek révén egységes egészként funkcionálnak. A várakozások szerint ezek a szolgáltatások jelentősen közelítik egymáshoz az igazgatási munkát és a civil szférát, erőteljesen lecsökkentve az ügyintézéshez szükséges időt, és nyílttá, átláthatóvá teszik a közszféra munkáját.
Az EKG a budapesti és megyeszékhelyeken működő gerinchálózat elérési pontjai között valósít meg nagysebességű összeköttetést. A több száz végponttal rendelkező gerincháló a csatlakozni kívánó intézmények igényeinek megfelelően bővíthető és minden intézmény kapcsolatrendszere önálló magánhálózatként kerül kialakításra a közös infrastruktúrán. Ez tovább növeli a biztonságot.
A kormányzati informatikai rendszerek üzemeltetésére a Miniszterelnöki Hivatal a Kopint-Datorg Rt.-vel kötött üzemeltetési megállapodást. A Kopint Datorg Rt munkatársai napi 24 órás rendszerfelügyeletet, intézménytámogatást és hibaelhárítást biztosítanak az infrastruktúra felhasználóinak. A rendszer felügyeleti munka során folyamatos monitorozással kísérik figyelemmel a hálózati elemek, a távközlési kapcsolatok és a központi szolgáltatások állapotát.