Új szoftver segíti az ORFK-t

A Montana Zrt. működés közben, élőben mutatta be saját fejlesztésű tudásmenedzsment rendszere, az Infovadász legújabb alkalmazását, amelyet a Jedlik Ányos kutatás-fejlesztési pályázat keretében fejlesztett ki az ORFK részére.

Az Infovadász segítségével a magyar rendőrség nyomozói a rendelkezésre álló strukturálatlan szöveges adathalmazokban és adatbázisokban - a korábban információkeresésre szánt idő 9 százaléka alatt - megtalálják a releváns információkat. A különböző bűncselekmények tartalom alapján összekapcsolhatók, az egyes információ-töredékek csoportosíthatók, ezáltal korábban nem látszó összefüggések és tendenciák felismerhetővé válnak. Az Infovadász rendszer használata mind a bűnüldözés, mind a bűnmegelőzés hatékonyságát növeli.

Az ORFK részére 2007. október végén átadott Infovadász tudásmenedzsment rendszert a Jedlik Ányos kutatás-fejlesztési pályázat keretében elnyert 400 millió 600 ezer forint vissza nem térítendő támogatásból és 193 millió 308 ezer forint önrész keretösszegből, 24 hónap alatt hozta létre a Montana Zrt. által vezetett konzorcium, melynek tagja volt a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete (MTA SZTAKI) és a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete (MTA NYTI) is. Az "Európai Rendőrségek számára Tudásmenedzser Szakrendszer kifejlesztése" elnevezésű pályázat keretében az ORFK-nál pilot projektként megvalósított Infovadász alkalmazás nyelvi adaptálás után bármelyik európai rendőrségnél bevezethető.

A világpiac-vezető brit technológia továbbfejlesztésével létrejött Infovadász keretrendszer a XXI. század csúcstechnológiáját biztosítja a felhasználók számára.  2007. novembere óta, szintén a Jedlik Program keretében elnyert 755 millió 130 ezer forint vissza nem térítendő támogatással, valamint 145 millió 450 ezer forint önrésszel, a Montana által vezetett konzorcium a Vám- és Pénzügyőrség részére fejleszt egy újabb Infovadász alkalmazást, ez esetben egy vám specifikus tudásalapú támogató rendszert, a Szegedi Egyetem és az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet részvételével.

Üzleteket szalasztanak el

"A KPMG felmérése szerint a nyugat-európai cégek 78 százaléka érzi úgy, hogy komoly üzleti lehetőségeket szalaszt el a saját szervezetében meglévő tudásának kihasználatlansága miatt, az ebből származó bevétel kiesés pedig éves forgalmuk 6 százalékát is elérheti. Az Infovadász olyan, a tartalmi találat hatékonyságát növelő tudásalapú segédeszköz, amely értékes információt készít a korábban strukturálatlan adathalmazokból. Segítségével a keresésre fordított idő és energia az elemző- és a tartalmi munkára, a megalapozottabb döntéshozatalra fordítható" - mondta Vadász Pál, a Montana Zrt. elnök-vezérigazgatója.

"Mivel az innovációban látjuk vállalatunk hosszú távú fejlődésének, jövőjének biztosítékát, az ezredforduló óta folyamatosan növekvő összeget fordítottunk és fordítunk a jövőben is kutatás-fejlesztésre. Célunk, hogy saját forrásból a következő időszakban is folyamatosan növekvő anyagi és emberi erőforrásokat fordítsunk K+F-re, mert valljuk, hogy a Montana jövőjét többek között az olyan innovatív fejlesztések, mint az Infovadász, vagy ennek a szoftvernek a képeket és hangokat is kezelni tudó tudásmenedzsment rendszerek irányába történő továbbfejlesztése biztosíthatja" - tette hozzá Vadász Pál.

Digitalizálási kényszer

Korunk legnagyobb problémája, az elektronikus adatok átláthatatlan mennyisége, immár az élet minden területére jellemző. A tudásmenedzsment, az elektronikusan elérhető szöveges információk növekedésével párhuzamosan, egyre fontosabb területté válik a vállalati és intézményi felhasználás szinte minden területén. Így az Infovadász, amely segítségével a felhasználó a "szénakazalban a tűt" is megtalálja, minden szakterület számára új perspektívát biztosít.

Az Infovadász tartalom- és tudás alapú megoldásai a bűnüldözés mellett a közigazgatás számos területén alkalmazhatóak, eredményesek lehetnek az egészségügy, az orvosi-, a biokémiai- és a gyógyszerkutatások világában, nagy szolgálatot tehetnek a banki és a biztosítási területen, de az ügyvédi irodák és a marketing cégek is profitálhatnak a használatából. A tudásmenedzsment rendszer a levéltárak számára is kiváló megoldás, a jövő kutatóközpontjainak pedig elengedhetetlen informatikai eszközévé válhat.

"A hagyományos kereső lényege, hogy keres. A ma széles körben használt keresőprogramok hihetetlen számú találatot eredményeznek, melyek áttekintéséhez tulajdonképpen további, intelligens keresőkre lenne szükség. Az Infovadász másképpen fogja fel a feladatot: az Infovadász veleje, hogy talál. A végtelen sok találat helyett a tartalmilag fontos és releváns információkat találja meg. Használatával az elektronikus formában meglévő adatokból a tapasztalatok szerint 60%-kal több tartalmilag releváns információt nyerhetünk, a jelenleg keresésre fordított idő 9 százaléka alatt" - emelte ki a rendszer legfontosabb tulajdonságát Vadász Pál.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo