Szóval tárcsázhatunk? - Hangvezérelt mobilfonok

Mindkét kezünket szabadon hagyva tárcsázhatunk, faxolhatunk, kérhetünk információkat a telefonunktól - ez az egyik olyan újdonság a mobiltelefonok gyártóitól, amit korábban csak a sci-fikben láthattunk.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hangvezérlést kétféleképpen értelmezhetjük. Tágabban a telefonok egyes funkcióinak emberi hanggal való előhívását, szűkebb értelemben a manapság egyre több telefon szolgáltatásai között szereplő hangtárcsázást jelenti.
A Philips 1997-ben beírta magát a mobiltelefonok történelemkönyvébe. A Genie, illetve a Genie Sport mobiltelefonok ugyanis elsőként kapták meg a hangtárcsázás funkciót, ami nem kis újdonságnak számított akkor. A telefonkönyv tíz bejegyzéséhez rendelhettünk hangot, amit a készüléken az oldalsó gomb megnyomásával betápláltunk. A neveket a telefonnak visszamondva, megkezdődött a tárcsázás.

Hagyj békén!

Többé-kevésbé ugyanezt a hangtárcsázásos technikát használják a jelenleg piacon lévő mobilkészülékek is, mint például az Ericsson T18, T28, A2618, a Motorola Timeport L7089, P7389, V50, a Nokia 8210, 8850, 3310, a Samsung SGH-600, SGH-2100, SGH-2400, a Siemens S35i vagy a Sony Z5.
Az Ericsson felsorolt modelljei - a hangtárcsázáson kívül - egyszerűsített hangvezérléssel is boldogítják a felhasználót: ezzel a funkcióval hanggal is tud hívást fogadni, illetve elutasítani. Így esetenként elég egy „hagyj béként” mondani, és a telefon mindjárt foglalt jelzést ad a hívónak (a T18-as esetében ez csak nyitott flippel lehetséges). Az Ericsson egy korábbi, T10-es készülékének érdekessége, hogy a telefon hardver része már képes lenne a hangtárcsázásra, csupán a „lebutított” szoftver nem támogatja ebben. Innen tehát csak egy kis lépés volt a fejlesztőknek a T18-as. Aki ilyet vásárol, jó, ha tudja, hogy a szoftver hangvezérlésre való felkészítését nekünk kell megtennünk, amit a megfelelő GSM szaküzletekben a szakemberek kétezer forintért vállalnak. A T18-as csak így lesz képes hangtárcsázásra.

SMS bemondásra

A Motorola Timeport P7389 modellje a hangtárcsázás mellett hangvezérelt menüvel is rendelkezik, mely lehetővé teszi például rövid szöveges üzenetek küldését egy gombnyomással és egy tetszőleges üzenő szöveg bemondásával. Ezeknek a praktikus funkcióknak a használata még kissé nehézkes, a gyorsmenübe belépve a telefon minden alkalommal hangjelzést vár tőlünk, és csak egy idő múlva juthatunk be a személyre szabható, ikonos menübe.
A legújabb Nokia telefonokon még csak a hangtárcsázás funkciója működik, ez viszont – a Nokia telefonjainak egyéb szolgáltatásaihoz méltóan – tökéletesen. Hamar és könnyen felismerik a bemondott nevet, majd azt nyomban tárcsázzák.
A Samsung telefonok nem a legelterjedtebb típusok közé tartoznak Magyarországon, holott több, hasznos szolgáltatás mellett, ezek a típusok is tudják a hangalapú tárcsázást. A nevek kissé nehézkes beállítását ebben az esetben a funkció kiváló működése feledteti a felhasználóval.
A Siemens S35i telefon a cég jelenleg legújabb piacon lévő készüléke, és szintén felismeri a hívni kívánt fél nevét. A Sony újdonsága, a Z5-ös modell a méreteit tekintve alig nagyobb, mint egy mágneses hitelkártya, és képességeivel bátran felveheti a versenyt rengeteg nagyobb társával. A készülék a rengeteg felhasználóbarát szolgáltatás mellett hangra tárcsáz, a Sonytól megszokott japán precizitással.

Ők is hibáznak?

Eddig semelyik gyártó nem tudta kiküszöbölni azt a 8-10 százalékos hibaszázalékot, amely a hasonló hangzású nevek bemondásánál, illetve felismerésénél jelentkezik. Kellemetlenség adódhat abból is, ha az előre felvett nevek közül kettő vagy több ugyanazokat a magánhangzókat tartalmazza, és ugyanabban a sorrendben, mert ilyenkor minden esély megvan arra, hogy Gábor ismerősünk helyett például Ákos barátunkat hívjuk fel. Ennek kiküszöbölése végett azonban valamennyi telefon visszamondja a hívni kívánt fél nevét, mielőtt tárcsázná.
Végül felmerül a jogos kérdés a felhasználóban, hogy ha a hangtárcsázáshoz egy gomb megnyomása, a név bemondása, majd e név visszahallgatása szükséges, akkor nem célravezetőbb-e a gyorsabb – a legújabb telefonok alapszolgáltatásaihoz tartozó – egygombos tárcsázást alkalmazni általánosan? Valószínűleg igen. Egy biztos, ha az egygombos és a hangtárcsázás technikája a mobiltelefonoknál végleg kiforr, bizonyosan lelépteti majd a megszokott és lassú tárcsázási módokat.

Intelligens kiegészítők

A mobiltelefon kényelmes és praktikus mindennapi használatában nagy szerepet kapnak az intelligens kiegészítők, amelyek fejlesztésére a gyártók egyre nagyobb figyelmet fordítanak. A kiegészítők körébe tartoznak a kisebb, könnyebb, vékonyabb vagy éppen testesebb, de nagy kapacitású akkumulátorok (némelyik vibra funkcióval), az intelligens asztali és más telefontöltők, a fül- és fejhallgatók, az autós kihangosítószettek, valamint a mobil-adatátviteli eszközök. Ezek nagy része nemcsak kényelmesebbé teszi például utazás közben a készülékek használatát, hanem sokkal biztonságosabbá is.
Az akkumulátorok magukért beszélnek. A széles választékból mindenki megtalálja a telefonjához a legmegfelelőbbet. A jelenleg legfejlettebb lítiumion akkumulátorok vékonyabbá és könnyebbé teszik a mobiltelefonokat, de ha valakinek a hosszú rendelkezésre állás a mérvadó, akkor nagyobb súlyú és többletkapacitású akut is vehet a készülékhez. Olyan modern telefonok, mint például a Siemens M35i, menüből is ki tudja sütni az akkumulátort, amire egyébként csak az intelligens töltők képesek. A legtöbb ilyen először lemeríti az aksit, hogy azután biztonsággal teljesen feltölthesse.
Ahogy a rádiózás és az MP3 formátumú zenék hallgatása a telefonokon is divatba jött, a gyártók fülhallgatóikat a divathoz igazították. Az Ericsson headsetje például félórányi CD és egyórányi rádió minőségű zenét vagy akár kétórányi mono-hangfelvételt is tárol memóriakártyája segítségével. Az FM-rádiós szett némítási funkcióval is rendelkezik (lehalkítja a rádiót, ha hívás jön), tehát a fülhallgató mikrofonként működik tovább. Az intelligens autós kihangosító berendezések képességeit jól demonstrálja az Ericsson csúcsterméke, amely saját telefonkönyvében még további száz hangra aktiválható nevet képes tárolni, még biztonságosabbá téve a telefonálást a gépkocsiban.
A mobil-adatátviteli tartozékok, mint például a memóriakártya, a telefon aljára rögzíthető infravörös modem fax-, e-mail-küldést, illetve -fogadást, távoli elérést, internet-hozzáférést és telefonkönyv-kezelést tesznek lehetővé; teljes körű vezeték nélküli kommunikációt garantálnak egy számítógép vagy PDA (személyi titkár) és egy mobiltelefon között.


2000. december

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo