Robotok a ménesbirtokon? Nagy lehetőség előtt állhat a magyar mezőgazdaság

Az MI-stratégia egyik fő eleme a mesterséges intelligencia alkalmazása az agrárgazdaság hatékonyabbá tételében, így nem meglepő, hogy a dokumentum külön is foglalkozik ezzel.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mint írják, pont ezért a mezőgazdaságnak elemi érdeke, hogy fenntartható állapotban őrizze meg a környezetet, hiszen ez a jövőbeli termelés legfontosabb tényezője. Az éghajlatváltozás káros hatásainak mérséklése, visszafordítása tekintetében az ágazatot kiemelten érinti a légköri szennyezők kibocsátásának kérdése mind az állattartásban (pl. a tenyésztett állatok ökológiai lábnyoma), mind a növénytermesztésben (pl. műtrágya használata), mind az erdőgazdálkodásban.

Magyarországnak alkalmazkodnia kell a nemzetközi szabályozáshoz, hiszen az Európai Uniós irányelveknek megfelelően cél a magyar mezőgazdasághoz köthető ammónia kibocsátása 32 százalékos csökkentése 2030-ig. A stratégia készítői szerint növénytermesztéssel és állattenyésztéssel kapcsolatos MI alapú, optimalizáló megoldások alkalmazásával csökkenthető az ehhez kapcsolható ökológiai lábnyom mérete, ezáltal a szektor károsanyag kibocsátása is.

A dokumentum szerint az aszály- és fagykárok, valamint a jégeső ellen MI-alapú előrejelző, elemző módszerekkel kell védekezni. Felhívják a figyelmet arra is, hogy az állattartás esetében veszélyeket rejt a melegebb időszakokban megfigyelhető 10 százalékos tejtermelési visszaesés, valamint a 15-50 százalékos termékenyülési arányromlás is. A takarmánynövények esetében mind a vetés, mind a betakarítás ideje optimalizálható, mind a termésátlagok csökkenése előre jelezhető, továbbá a kártevők mutációja elleni védelem is hatékonyabb lehet mesterséges intelligencia támogatásával.

Új utakat nyit meg a mesterséges intelligencia
Nemrég elkészült Magyarország mesterséges intelligencia stratégiája, amelynek egyik célja hazánk felkészítése arra, hogy néhány éven belül az MI már a mindennapok részévé válhat. Ha 2030-ig sikerülne elérni a mesterséges intelligencia beépítését a folyamatok 11,5 százalékába, az 6400 milliárdos pluszt hozhatna be a nemzetgazdaságba. Részletek korábbi cikkünkben. 

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo