Az elmúlt év során a Youtube videomegosztó portál annyi energiát használt el, mint az egész internet 2000-ben. A videomegosztó portálok - mint például a már említett Youtube, vagy a BBC iPlayere - látogatottságának folyamatos meredek emelkedése nagy terhet ró az internetet összekötő réz drótokra - írja az angol Telegraph.
Összeomolhat a gazdaság
Szakértők véleménye szerint mégha milliárd fontokat is költenének az internet infrastruktúrájának fejlesztésére sem biztos, hogy nem lassulna vagy omolna össze a rendszer. Egy esetleges internet-összeomlás katasztrofális következményekkel lenne a gazdaságra.
Larry Irving, az Internet Innovációs Szövetség társ-elnökének elmondása szerint egy amerikai ipari csoport, mely az internet általános fejlesztéséért lobbizik az alábbiakat mondta: London és New York utcái egy bizonyos fokú forgalomra voltak tervezve. Vannak időszakok, mikor lehet haladni, s van, amikor egyáltalán nem. London nem omlik össze, csak jócskán lelassuk a közlekedés. Az internettel is hasonló helyzet jöhet létre.
Milliárdos fejlesztések
Az internetforgalom egy része rézkábeleken történik, ezek azonban csak hanghívásokra szolgáltak korábban. Irving rámutatott, hogy a megnövekedett online videoforgalom miatt ezen kábelek túlterheléses veszélye egyre magasabb. Észak-Amerikában évente 50 százalékkal emelkedett az internetforgalom, miközben a kapacitás csupán évi 40 százalékos emelkedése követte. Nagy-Britannia is hasonló cipőben jár. Az utóbbi időben a szigetországban kiemelkedően emelkedett az a videomegosztó portálok látogatottsága. A Hitwise, online látogatottság mérő site szerint 178 százalékkal nőtt az igény a videomegosztó portálok iránt - mutatott rá Irving.
Az internet-szolgáltatókat nagyon sürgeti az idő, hogy sok-sok milliárd fontért lecseréljék ósdi rézkábeleiket új, nagy sebességű optikai kábelekre. A BT a hónap végén indítja el 10 milliárd fontos fejlesztését, bár szakértők attól tartanak, hogy ez az összeg kevés lesz az összes kábel lecserélésére.