Ennek jegyében volt szó az információs hadviselésről, az informatikai rendszerek védelméből adódó feladatokról, a kormányzati reformok, köztük az egészségügy átalakításának informatikai hátteréről, valamint arról az iparági konvergenciáról, amely a telekommunikáció, a média és az informatika területén zajlik.
Mindamellett, a konferencia egyik legsikeresebb és kétségkívül leginteraktívabb szakasza a hazai KKV-k problémáit és lehetőségeit vizsgáló fél nap volt, amelynél talán csak a közbeszerzések egyszerűsítésével foglalkozó előadások voltak népszerűbbek. A MENTA idén is büszke lehet arra, hogy az államigazgatás és a kormányzat számos meghatározó egyénisége érezte szükségesnek a hazai infokommunikációs szakma szereplőivel való találkozást, az érdemi párbeszédet az ország előtt álló feladatok megvalósításáról.
Kerekasztal a kiber-hadviselésről
Minél jobban technológia-függő egy állam, annál inkább sebezhetővé válik. Éppen ezért ma minden állam számára komoly kihívást jelent az úgynevezett kritikus infrastruktúrák védelme, az állampolgárokkal kapcsolatos, vagy egyéb titkos információk támadhatatlansága. A feladatot nehezíti, hogy a "cyber hadviselés" nem hasonlítható egy hagyományos háborúhoz, itt ugyanis nem tudni, hogy ki az ellenfél, béke van-e vagy háború, ha egyáltalán vannak még ilyen állapotok, sőt nem különül el a szándékos terror, illetve a vétlen katasztrófa sem.
Ezt a helyzetet elemezte és a hozzá kapcsolódó üzleti lehetőségeket vázolta az a kerekasztal, amelynek moderátora Bőgel György, a CEU közép-európai Egyetem professzora volt, és amelyen a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, a Nemzeti Nyomozó Iroda, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, valamint a Miniszterelnöki Hivatal Elektronikuskormányzat-központ képviselői cseréltek véleményt a megoldásszállítói oldal képviselőivel és a konferencia hallgatóságával.
A nyerő: Poor Play
Beck György, a Vodafone Zrt. vezérigazgatója szerint kissé tévesen minden iparág egy másik szegmens meghódításából reméli a növekedést. Az IT a telekommunikációban terjeszkedne, a telekommunikáció a médiában és így tovább. Saját cégének szemszögéből egyelőre csak a vonalas/mobil konvergenciát tartja helyén valónak.
Mindezt annak ellenére, hogy a többi területen is terjeszkednek, viszont a Triple/Quadro Play konvergens megoldásai mellett sokan elfelejtenek egy sokkal jobb növekedési lehetőséget, az úgynevezett Poor Play-t. Ez a világ elmaradottabb területeinek piaci belépését jelenti, ahol extra szolgáltatásokat nem tudnak egyelőre értékesíteni, de a hihetetlen növekedési ütem kárpótol ezért. Indiában például havonta 1,5 millió új mobil előfizető kapcsolódik be a rendszerbe.
"A kannibalizáció öngyilkosság"
A telekommunikációs szektor másik prominense, Simó György, a Magyar Telekom vezérigazgató-helyettese szerint a több irányú terjeszkedés ellenére, a fő csapásvonal továbbra is a telekommunikáció és az információtovábbítás. Szerinte a konvergencia lényege az IP hálózatok elterjedésében keresendő, hiszen ezzel minden szereplőnek megadatott a lehetőség, hogy a másik funkcióját is elvégezze. Simó kiemelte: "aki ügyes, az a legjobb pillanatban lépve sok új területet hódíthat meg, viszont a kannibalizáció, azaz a működő technológiák teljes átváltása, öngyilkosságnak minősül a technológiai piacon."
A tartalom a lényeg!
A kerekasztal beszélgetés egyetlen olyan résztvevője, aki nem tartalomszolgáltatót képvisel, Gacsal József, az Intel Magyarország Üzletfejlesztési Igazgatójának volt, aki szerint nem az számít, hogy hány darab PC fogy el világszerte, hanem az, hogy mennyi és milyen tartalmat fogyasztanak rajta az emberek. Ennélfogva az iparági konvergencia sem lehet öncélú. A mozgatórugó az lesz, hogy a végfelhasználók milyen hasznos szolgáltatásokat, hasznos tartalmakat fogyasztanak szívesen.
Nemzeti összefogás a kkv-kért
Szombaton a programok az általános ipari területről áttevődtek a hazai kis- és közepes vállalatok problémáira, mindennapjaira. Tuska István (IVSZ) megnyitója után közös párbeszéd alakult ki arról, hogy a kis szereplők számára a legfontosabb tevékenység az együttműködés, hiszen a hazai kkv-k összefogva, különböző területeket egyesítve könnyebben érvényesülhetnek. Kmetty József (Kürt Zrt.) prezentációjából kiderült, hogy a multinacionális cégekkel való együttműködés sem minden esetben egy kényszerű rossz, hiszen tanulni lehet tőlük. A legfontosabb, hogy minden kkv találja meg a saját arculatát, saját szerepét és képes legyen növekedni, továbblépni, akár multikba kapaszkodva, akár saját versenytársaival együttműködve, akár iparágon kívüli kooperációval. Az előadások közben egyébként többször felmerült a patriotizmus kérdése és többen támogatták ezt a fajta magatartást. A nemzeti összefogás sok esetben közös érdek és még nagyobb növekedést hozhat egyes területek számára.