A Cisco a versenyképességet javító informatika intenzívebb terjedésének lehetőségét a kkv szektor alapos feltérképezésében, a szektoron belül jól elkülöníthető, különböző igényekkel bíró csoportok azonosításában látja, amely révén valós igényeknek és feltételeknek megfelelő megoldások születhetnek.
A 10-250 főt foglalkoztató kis- és középvállalati szektorra napjainkban úgy tekintenek, mint a gazdasági fejlődés fő mozgatórugójára. Mindez nem véletlen, hiszen a KSH adatai szerint Magyarországon ezek a vállalatok termelik a bruttó hazai termék (GDP) 53 százalékát, illetve ezek foglalkozatják az alkalmazottak 70 százalékát.
A Cisco szerint, ha a kis- és középvállalatok a bevételeikből középtávon arányosan ugyanannyit költenek informatikára, mint a nagyvállalatok, akkor ugyanolyan versenyképesség növelő tényező birtokába juthatnak, mint nagyobb társaik. Ehhez azonban az is szükséges, hogy a kkv-szektor az informatikai beruházásokat stratégiai kérdésként kezelje.
Az IT fejlesztések gátló tényezői
A Coleman Parkes piackutató cég 12 európai országra - köztünk Csehországra, Lengyelországra és Magyarországra is - kiterjedő kutatása többek között arra keresett választ, hogy a kis- és középvállalati szektorban megyek az informatikai beruházásokat segítő illetve hátráltató tényezők.
A legnagyobb hátráltató tényezőként a magyarországi válaszadók 64%-a technológia költségeit, 54%-uk a hosszú távú megbízhatóságot, 44%-uk a technológiai változások ütemét, 40%-uk pedig a hozzáértő munkatársak hiányát jelölte meg. Az új technológiával járó integráció a cégek 30%-a számára jelent problémát, míg az adat- és rendszerbiztonság szintén 30% számára jelent hátráltató tényezőt.
A legnagyobb üzleti kihívások közt 71% említették az üzleti versenyt, nemzetközi összehasonlításban Olaszország után a legnagyobb arányban. A piaci folyamatok követését a kkv-k 68%-s tarja nagy kihívásnak, Hollandia után a legmagasabb arányban. Az új piacok megtalálása és új termékek fejlesztése a cégek 49%-a számára fontos, a finanszírozás fontosságát pedig 55% jelölte meg.
A működéshez nélkülözetlen technológiák közt a cégek 93%-a jelölte meg az internetet, 90% a biztonságos hálózatokat, 61%-a távoli elérésű hálózatokat, míg 87% az adattárolást és adatmentést.
Kutatás a hazai piacon
A Cisco a kkv szektor igényeinek és működésének megismerése érdekében a legalább 50 és legfeljebb 250 főt foglalkoztató cége körében fókuszcsoportos kutatást végzett a Bell Reserch segítségével.
A kutatás eredményei szerint a legfontosabb fejlesztési akadálynak - a Coleman Parkes kutatásnak megfelelően - a pénzügyi korlátok bizonyultak. Emellett azonban kiemelt súllyal került elő néhány új szempont: az alkalmazottak ellenállása a változásokkal szemben, a munkavállalók alacsony szintű IT-ismeretei, az ellenállás a felső vezetés részéről és a jogi szabályozás hiánya.
A hálózati-informatikai fejlesztések hajtóerői pedig várhatóan a megbízhatóság / üzembiztonság, a hálózatbiztonság, a vállalati hálózatok jobb menedzselhetősége és a sebesség növelése lehet. Mindezek mellett fontos szerepet kaphatnak az üzletfejlesztés által generált többletigények, az ügyfélkapcsolatok és a számlázás elektronizálására való törekvés, valamint a dokumentumkezelés javítása. Azonban a fejlesztések végső soron a hatékonyság növelését, illetve az informatikai költségek csökkentését célozzák.