Mobilinternet: százszoros kereslet!

Csökkenő árak, növekvő sávszélesség jellemző mindhárom hazai mobilszolgáltató internetcsomagjaira. Sokan úgy vélik, a mobileszközön keresztüli internetezés átveszi a hagyományos hozzáférés szerepét. A kérdés az, hogy mire van szükségük a felhasználóknak, és hogyan reagálnak erre a szolgáltatók.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az internet a megjelenése óta eltelt alig másfél évtized alatt az életünk szerves részévé vált: alapvetően átalakította a munkát, a kommunikációt, a vásárlási szokásokat, sőt még a játékok piacába is beavatkozott. A vezeték nélküli és a mobil szélessávú technológiák fejlődésével most egy újabb szakaszhoz érkeztünk: az idén ősszel, Bostonban megrendezett első háromnapos nemzetközi mobilinternet-konferencián szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy az elkövetkező években a mobil internet fogja hasonló mértékben forradalmasítani életünk számos rutinját.

Kiaknázatlan piac

A fejlődési pálya elején vagyunk még, így arról, hogy merre vezet, még csak találgatások, elképzelések élnek. Egy biztos, az elkövetkező három-öt évben a mobil internet piacát gondolják a telekommunikációs ipar leggyorsabban fejlődő ágának, amely hatással lesz a világra üzleti és társadalmi szempontból egyaránt.

A legújabb nemzetközi iparági felmérések szerint azonban a mobilinternet-szolgáltatások piaca mégsem kellően kiaknázott. A bostoni székhelyű kutatóvállalat, a Yankee Group november 15-én publikált tanulmánya szerint a globális piac potenciális nagysága konzervatív becslések szerint is elérhetné az évi 66 milliárd dollárt, ám ebből a szolgáltatók jelenleg mindössze 9,5 milliárdot tudnak realizálni. Szerintük ennek az az oka, hogy a szolgáltatók és technológiai partnereik túl lassan fejlesztik ki a technológia nyújtotta lehetőségekre épülő újabb termékeket.

- Ha a mobilszolgáltatók nagyobb hangsúlyt fektetnének arra, hogy elérhető, felhasználóbarát hozzáféréseket kínáljanak havi fix összegért, jelentős növekedést tudnának generálni a mobil adatátvitel volumene és az egy előfizetésre jutó átlagos havi árbevétel terén - nyilatkozta a telecoms.com számára Declan Lonergan, a Yankee Group fogyasztói kutatások üzletágának igazgatója, és hozzátette: a mobil hozzáférésekre százszor nagyobb a valós kereslet, mint amit a statisztikák tükröznek.

Pedig a nemzetközi szakértők egybehangzó álláspontja szerint, ha az adatkommunikáció a hétköznapi ügyfelek számára is mobillá válna, a szolgáltatás milliós nagyságrendben produkálhatna új előfizetőket. Ennek a társadalmi és gazdasági hozadéka pedig messze túlmutat a modellezhető számadatokon, hiszen a nagy sebességű mobil internet elterjedése generálhat újabb szolgáltatásokat a különböző területeken. Sőt, akár eddig nem létező iparágak is kifejlődhetnének.

Hazai álláspont

- A mobil adatkommunikáció terén most zajló átalakulási folyamat hasonló, mint ami a kilencvenes évek első felében a hangátvitel terén történt. Nem véletlen, hogy a mobil beszédforgalmat illetően Magyarország nagyon hamar jutott el arra a szintre vagy még magasabbra is, mint számos európai ország, hogy a mobil telefonhívások száma és hossza hamar elérte, és túlszárnyalta a vezetékes hívásokét. Számos más országban egyáltalában nem általános jelenség, hogy a kezdeményezett hanghívásoknak a kétharmada mobilról indul. Van, ahol csak egyharmad ez az arány. A megoszlás nagyban függ tehát attól, hogy honnan indult az adott ország: Magyarország viszonylag fejletlen volt a vezetékes hangszolgáltatások terén, ezért a mobiltelefon nagyon hamar igen népszerű lett - magyarázza dr. Majorosi Emese, a Pannon sajtó- és információs igazgatója.

Hasonló átalakulás zajlik most a vezetékes és mobil-internetpiacon. Miután sok országhoz képest Magyarország hátrébb áll az internethasználatot illetően, számos szakértő úgy véli, a mobil hozzáférés nagyon hamar népszerű lesz. (Európa ebben Amerika előtt jár...)

- Várakozásaink szerint jövőre az internet-hozzáférések harmada mobil lesz - állítja a Pannon sajtó- és információs igazgatója.

A Vodafone Lakossági Szolgáltatások Üzletágának vezetője, Podhorányi László szintén gyors mobilizálódásra számít az adatforgalom terén.

- Véleményem szerint az adatforgalomban gyorsabb ütemű lesz az átállás a vezetékes hálózatról, mint a hangszolgáltatás esetében volt. Jóllehet a hangforgalomnak már a hatvan százaléka a mobilhálózatokon bonyolódik le, és folytatólagosan a fixről a mobilra tolódik el a hangsúly, ám ezek a folyamatok 1993 óta tartanak. A hálózatok és a technológia ugrásszerű fejlődése az adatforgalomban azonban hirtelen alakította át a piacot: becslésünk szerint az újonnan internet-előfizetést létesítők közül ma már legalább annyian választják a mobil szélessávú megoldást, mint az ADSL-t és a kábelszolgáltatókét együttesen - mondja a Vodafone Magyarország vezérigazgató-helyettese.

Már nem csak szörfözésre jó

A folyamat 2007 tavaszán indult hatalmas lendülettel, és ma már gyorsabban és jelentősen olcsóbban netezhetünk mobilon, mint az ADSL hőskorában tudtunk a vezetékes hálózaton.

A magyar internetezők többsége általában levelezésre és böngészésre használja a világhálót, és ehhez megfelelő hátteret nyújt az egyes szolgáltatók mobil szélessávú hálózata. Néhány hete azonban a mobiltársaságok előrukkoltak az akár 7,2 megabit/szekundum letöltési sebességet is kínáló szolgáltatással mindazok számára, akik nagyobb anyagokat - filmet, videót, zenét - szeretnének letölteni. De nem csak a letöltés sebessége kérdéses:

- Minden bizonnyal sokak számára válik még vonzóbbá a szolgáltatás, ha jelentősen növeljük a feltöltési sebességet is - mondja Podhorányi László.

Mindhárom hazai mobilszolgáltató intenzíven fejleszt, és bővíti a szélessávú hálózatát. UMTS/HSDPA szolgáltatása a T-Mobilnak jelenleg már több mint száz hazai településen van, a Pannon nyolcvanegy, míg a Vodafone ötvenöt településen kínál villámgyors mobilinternet-szolgáltatást. Sőt a közelmúltban bevezetett HSUPA technológia segítségével egyes földrajzi helyeken már 1,4 megabit/szekundum feltöltési sebesség is realizálható.

Persze a lefedettség adatai gyorsan változnak, az előfizetők számát pedig többnyire üzleti titkokként kezelik a szolgáltatók. Majorosi Emese úgy véli, a mobil technológia már most is képes a vezetékessel egyenértékű sebességet nyújtani az ország egyre nagyobb területén, lassanként szinte korlátlan mobilitást és így kényelemet biztosítva a felhasználóknak.

Megjelent a Piac és Profit Magazin decemberi számában.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo