A mobiltelefon napjaink egyik meghatározó kommunikációs platformja. Ha a mobilkommunikációhoz fűződő energiafelhasználást nézzük, nem gondolhatunk kizárólag a készülékek akkumulátoraira, takarékosság címén pedig azok újrafelhasználására.
A mobiltelefonok külső, javarészt műanyag borításának gyártósorai, az akkumulátor-előállító berendezések és a hálózati elemek energiaellátása mind-mind nem nélkülözheti az elektromos áramot. Elektromos energiával működnek a mobilhálózatok alközpontjai, az átvivő berendezések, az egyes bázisállomások (tornyok) is, egy esetleges globális természeti katasztrófa esetén pedig nincs esély életben maradásukra.
A változás szelét nem csak a telco, de az it cégek is megérezték, hiszen egyre másra zöldünek be ők is.
Szélenergia: a végkészülékektől a hálózati infrastruktúráig
A szél, illetve annak energiája kétélű fegyver. Míg világszerte egyre nagyobb az érdeklődés a szélenergia hasznosítása iránt, addig egyre több kontinensen és országban ugyanezen természeti erő pusztítását szenvedik. Egészen friss ötlet alapján dolgoznak a szélenergiával működő mobiltornyok létrehozásán is, ám ezek működése addig garantált, amíg a szél sebessége el nem éri azt a kritikus határt, ami akár a torony ledöntéséhez is elég.
A mobilhálózati tornyok tetejére rakott mini szélerőművet Afrikában tesztelik, igaz, itt az infrastruktúra hiánya adta az ötletet a fejlesztőknek, és nem az alternatív megoldás keresése a meglévők mellett. Alig egy hónapja adták át a WinAfrique nevű cég által tervezett és építtetett első hibrid meghajtású állomást.
Ez szélenergiát használ az egyes tornyok energiaellátására, szélcsendkor pedig - energiatárolók segítségével - dízelturbinával biztosítja a folyamatos működést. Az úttörő rendszer sikerét mi sem jellemzi jobban, mint hogy a bemutatást után pár nappal Kenya legnagyobb szolgáltatója, a Safaricom és a Celtel szerződést is kötött a WinAfrique-kal a 7,5 kilowattos turbinákkal felszerelt, 24 méter magas tornyok szállítására.
Teljes cikk a Piac és Profit magazin nyári számában.