Cégek és az egyetem együttműködése
A szervezet létrejötte a helyi vezető informatikai cégek - az evosoft Hungary Kft., az IND Group, az RTM Szoftver, a TP Hungary - és a Miskolci Egyetem meglévő és létező együttműködésének egy magasabb szintre való emelése. "Az Észak-Magyarországi Informatikai Klaszter életre hívásával megszülető szervezet hídképző szerepet kíván betölteni a régió tudományos központjai és az informatika különböző területein működő vállalkozások között. Célunk, hogy a feladatok hatékony koordinálásával elősegítsük a régió általános versenyképességének növekedését." - mondta Sedlák Gábor a TP Hungary ügyvezető igazgatója az együttműködési megállapodás létrejötte kapcsán.
Inkubátorház pályázati pénzekből
A klaszter indulásakor elsősorban két kezdeményezésére összpontosít. A pályázati forrásból megvalósítani tervezett inkubátorház növekedési, munkahelyteremtési lehetőség az induló vállalkozások számára. A kedvezményes irodabérlet, a tanácsadási szolgáltatások, a professzionális infrastruktúra, és az egyetem közelsége révén a szoftverfejlesztéssel foglalkozó kisvállalkozások egyedülálló növekedési lehetőséget kapnak. A projekt előkészítésében részt vevő cégek dinamikusan fejlődő vállalkozások, bevételük túlnyomó része külföldről, döntően az Európai Unió országaiból származik. Az inkubátorházban letelepedő kezdő informatikai cégek számára a nagyobb cégekkel kialakított alvállalkozói kapcsolat révén kitáguló lehetőségek, az így átvett kapcsolatrendszer és nemzetközi üzleti kultúra nyitja meg a kaput az európai terjeszkedés felé.
Minőségi szakemberképzés
"A Miskolci Egyetemen folyó informatikusképzés minősége országszerte és nemzetközileg is elismert. Ha a végzősök legalább 30-40 százaléka helyben marad, az egy olyan minőségi munkaerőbázist képez, amely hosszú távon megalapozza a helyi IT szektor bővülését, a jelenlévő cégek növekedésével, és más informatikai cégeknek a térségbe településével." - mondta Dr. Patkó Gyula, a Miskolci Egyetem rektora. A egyetem és helyi cégek közötti együttműködés nem új keletű, számos létező közös projekt van: a nagyobb cégek az informatikusképzésben közvetlenül is részt vállalnak, ösztöndíj- és gyakorlati programok, valamint az oktatásban való közreműködés révén.
"Az Észak-Magyarországi Informatikai Klaszter létrehozása példaértékű az egész ország számára. Miskolc kedvező adottságainak köszönhetően a projektek egy organikus fejlődést indítanak majd be: az informatikai cégek fejlődése egyéb üzleti szektorok fejlődését vonja majd maga után, így a régió hosszú távon is vonzóvá válik a vállalkozások számára" - üdvözölte a Klaszter létrehozását Miskolc város polgármestere, Káli Sándor.
Korábban már több hazai klaszter is alakult, nem csak informatika, de például agrár területen, a Dél-Alföldi régióban.