A nagy kapacitású antennákra épülő hálózati hozzáférés jóvoltából az internetkapcsolat akár négy kilométeres körzetben is igénybe vehető. A WiMax - a rövidítés az angol worldwide interoperability for microwave access, azaz mikrohullámú hozzáférésen alapuló világméretű interoperabilitás - különösen azokban a régiókban gyorsíthatja fel a hálózati hozzáférés terjedését, ahol a kábelkapcsolat csak nehezen, nagyon drágán építhető ki. Vagyis megszületett a szegényebb, földrajzilag elzárt területek becsatornázásának gazdaságos lehetősége. Kérdőjelek azonban még bőven akadnak.
Hasznosítási lehetőségek
Egyelőre csak elmélkedni lehet a WiMax piaci esélyeiről és az olyan életképes üzleti modellekről, amelyekkel bevezethető az új technológia.
A technológia hasznosításának két lehetséges módja van. Egyrészt a szélessávú mobilinternethez kínál hálózatot, másrészt pedig hangkommunikációra is képes lehet, ha lesznek erre alkalmas készülékek. Bár objektív mérések még nincsenek, távközlési szakértők úgy tartják, a WiMax a VoIP terén a szintén újdonságnak számító HSDPA (high speed downlink packet access - nagy sebességű csomagkapcsolt letöltés), a 3G továbbfejlesztett változatának műszaki paramétereivel is felveszi a versenyt. Igaz, szkeptikusok azt is mondják, hogy a széleskörű alkalmazása egyelőre várat magára, ugyanis a jelek terjedését sokféle akadály meggátolhatja.
Rengeteg gyártó foglalkozik a WiMax-fejlesztésekkel: az új technológia standardját 2004 végén fektették le, és pár hónappal később, 2005 nyarán a WiMax Forum már több mint 300 taggal rendelkezett. Az adat előrevetíti, hogy a jövőben komoly versenyre lehet majd számítani ezen a piacon, ma még azonban csupán egy technológiai újdonság, amelynek lehetséges piaci hasznosulásáról is megoszlanak a vélemények. Abban a legtöbben egyetértenek, hogy a verseny fogja eldönteni, milyen gyorsan és elsősorban melyik szegmensben terjed el.
Kérdések és hiányzó válaszok
Kitae Lee, a Samsung Electronics telekommunikációs üzletágának elnöke szerint a mobil WiMax forradalmi technológia, amely minden felhasználó számára elérhetővé fogja tenni az internetet az összes kommunikációs eszköz összekötésének segítségével. Az amerikai Yankee Group is hatalmas piacról beszél. A független technológiai kutató- és tanácsadócég elemzése szerint a globális mobil Wimax infrastruktúra piaca előreláthatólag 3,9 milliárd dollárt hoz 2010-re, míg az ezen a technológiai platformon működő személyi szélessáv-előfizetők számát 25 millióra teszik 2011-re. Ugyanebben a jelentésben a Yankee Group azt állítja, hogy az éves eszközfogyasztás dinamikus növekedéssel 2011-re eléri a 32 millió egységet.
Varga Lajos, a PanTel vállalati stratégiai igazgatója ennél óvatosabban fogalmaz, igaz, ő is azt vallja: a távközlési konvergencia terén mindenképpen hozhat változást a technológia; gyorsíthatja a jelenleg is zajló folyamatokat. 2008-2009 környékén - a WiMax alapú mobiltelefonok ígért bevezetésének időpontjától - ugyanis a vezetékes szolgáltatók számára új lehetőséget jelenhet az évek óta tartó mobil-vezetékes párharcban. Tehát mindenképpen lehetőség arra, hogy a vezetékes szolgáltató mobilmegoldást is kínáljon mind az internet, mind pedig a hangkommunikáció terén.
Nem helyettesíti a kábelt
A siker persze függ a mobiltársaságok válaszától is: kérdés, hogy megbolygatja-e a mai mobilos költségversenyt, azaz milyen ártartalékokat rejtenek a mai percdíjak. Drágábban ugyanis senki nem szeretne telefonálni. Az is előfordulhat, hogy lesznek kétnormás mobilkészülékek, amelyek igénytől függően használják a rádiófrekvenciát vagy a WiMax-antennát.
Az internet-hozzáférés terén sem számítanak az elemzők arra, hogy akár csak hosszabb távon a WiMax fel fogja váltani a DSL- vagy a nagy sávszélességű kábelszolgáltatást. Azokon a helyeken viszont, ahol hiányzik a kábel-infrastruktúra, ma nincs konkurenciája az új technológiának: egyértelműen pótolhatatlannak tűnik. A WiMax szerepe tehát elsősorban az elszigetelt, hálózati infrastruktúrával nem rendelkező területek számára jelent tökéletes internet-hozzáférési megoldást.
- Ma még senki nem tudja megmondani, milyen üzleti sikerre számíthat, és az sem jósolható meg, hogy Magyarországon hogyan terjed el. Mindezt a versenykörnyezet és a piac igénye fogja megszabni, bár azt kétlem, hogy itthon belátható időn belül országos lefedettséget érne el. Régiós szinten viszont komoly perspektívákat rejt - hangsúlyozza Varga Lajos, aki szerint a mai árszínvonalhoz képest jó eséllyel olcsóbbá válhat a mobilinternet a WiMax technológiával, de az már nem biztos, hogy a DSL-nél is kedvezőbb lehet az ára. Éppen ezért a szakember a két technológia szimbiózisában rejlő lehetőségeket hangsúlyozza: lehetséges üzleti modell, ha a szolgáltató a gyéren lakott, távoli földrajzi területeken a WiMax technológiával nyújt internetszolgáltatást, és csak azután, hogy az előfizetők száma elérte a kritikus felhasználói tömeget, invesztál kábel-infrastruktúrafejlesztésbe. A WiMax Forum szintén a több technológia ötvözésében látja a lehetőségeket.
Kell-e még egy?
Az átlagos felhasználót kevéssé érdekli, hogy milyen módon válik elérhetővé a szolgáltatás, az azonban tény, hogy egyre nő a fogyasztói igény a vezeték nélküli megoldásokra; ezen belül pedig a személyes szélessáv - amikor a felhasználó bárhol hozzáfér ugyanazokhoz a hang- és adatkommunikációs szolgáltatásokhoz, mint ha otthonában vagy az irodában ülne a számítógép és a vezetékes telefon mellett - az egyike a legdinamikusabban növekvő területeknek. A távközlési szakemberek szerint ez a jelenség teremtett piacot számos vezeték nélküli technológiának, amelyek ma egymás mellett léteznek.
Csak így lehet eleget tenni az előfizetői elvárásoknak, olvasható a WiMax Forum honlapján megjelent tanulmányban, amely szerint a szolgáltatók előtt ma álló legnagyobb kihívás az, hogy megtalálják, melyik technológiára milyen szerepet osszanak: hol egészítik ki egymást a különböző megoldások, és hogyan lehet a lehető legköltséghatékonyabb módon kielégíteni a fogyasztói elvárásokat. A WiMax-nak, összevetve más vezeték nélküli technológiákkal, vannak előnyei: kedvező költségszinten nyújtható vezeték nélküli hozzáférést tesz lehetővé, és megoldás lehet arra, hogy a vezetékes szolgáltatók megőrizzék piaci pozíciójukat a mobilitási versenyben is. Ráadásul a mikrohullámú hozzáférésen alapuló rendszer teljesítménye egyedülálló; támogathat bármely sávszélesség-érzékeny, azonnali idejű alkalmazást. Vagyis - legalábbis a WiMax Forum szerint - a technológiát alkalmazó szolgáltatók lehetnek az elsők az értéknövelt mobil szélessávú szolgáltatások üzletágában.