Marokban az iroda

Megnőtt az igény az úgynevezett okos telefonok iránt. Ezek mindent tudnak, amit egy általános mobilkészülék, ráadásként segítségükkel menet közben megszervezhetjük az életünket.

Szóval, már nem is telefonok, hanem kommunikátorok, személyi titkári (PDA – Personal Digital Assistant) tulajdonságokkal.

A mozgékony üzletemberek álma, hogy irodájukat, lehetőleg egy egészen kicsi táskában, mindenhova magukkal vigyék. Az ő kívánságuk teljesült a mobiltelefonokkal és azok még korszerűbb változatával, a kommunikátorokkal.

E készülékek segítségével menet közben telefonálhatunk, telefax- vagy e-mail üzeneteket küldhetünk, akár egyszerre is. Tárolhatjuk telefax- és e-mail üzeneteinket, feljegyzéseinket, amelyekhez akkor és ott férünk hozzá, amikor és ahol szükségünk van rájuk. Továbbá ahelyett, hogy címjegyzéket, menedzserkalkulátort vagy névjegykártyatartót hordanánk magunkkal, az összes telefonszámot és címet is egy helyen, ebben tarthatjuk. Teljes körű kommunikáció a zsebben.

Háromból az egyiket
Magyarországon pillanatnyilag három gyártó kínál kommunikátort. Modelljeik a Nokia 9110/9110i, az Ericsson R380s és a rendkívül ritka Alcatel One Touch Com. A piaci szegmens újabb képviselőjeként várhatóan ez év első negyedévében jelenik meg nálunk is a Motorola Accompli 008, illetve a Nokia 9110i tökéletesített változata, a 9210i kommunikátor.

A kommunikátor kifejezés hazánkban a Nokia 9000-es modelljével együtt került be a köztudatba. Ez a készülék nagyméretű, tisztán olvasható, hátulról megvilágított LCD-kijelzővel, Windows-kompatibilis naptárral és egyéb funkciókkal, illetve nagy adatmemóriával rendelkezett. E jellegzetességeket most már mindegyik kommunikátorban megtaláljuk. A Nokia 9110 és az Ericsson R380s két képernyővel rendelkezik – az egyik standard mobiltelefon-kijelző, a másik pedig egy, a telefon hosszával megegyező széles képernyő –, de csukott állapotban mindkettő hagyományos telefonra emlékeztet. Az Ericssonon csakúgy, mint az Alcatelen, nagy érintőképernyőt találunk, amelyen a mellékelt ceruza segítségével közlekedhetünk (a Motorola Accomplinál sem lesz ez másként). A Nokia 9210-es pedig – a kategóriában először – 4096 színű képernyőt vonultat majd fel.

Persze elsősorban beszélünk
A Nokia 9110-es telefonrésze javarészt csukott állapotban használható, és tudása kisebb, mint például a 6110-é. Itt találjuk a szokásos telefonmenüpontokat (üzenetek, hívásinfó, profilok, beállítások, átirányítások), de új nevek és telefonszámok innen nem rögzíthetők, és új szöveges üzenetek sem írhatók. Csupán hozzáférésünk van a telefonkönyvhöz, és a beérkező sms üzeneteket olvashatjuk el. Készíthetünk azonban hívás közben hangfelvételt, válthatunk a profilok között, valamint hívás- és készülékbeállításokat is végezhetünk. A készülék nyitott állapotában is lehet hívást kezdeményezni és fogadni – a kihangosító automatikusan bekapcsol –, ezenkívül a nyolc, részben átnevezhető profil módosításait is el lehet végezni. Érdekesség a FLIGHT profil, amely egy repülőút alkalmával a telefonrészt kikapcsolja, hogy az véletlenül se zavarja meg a repülőgép műszereit.

Az Ericsson R380-as tervezői a formára helyezték a hangsúlyt, ezért a készülék decens mobiltelefon kinézetű, és nem is nagyobb egy átlagos készüléknél. Az alapállapotban is tekintélyes méretű felhasználói képernyő a flip lehajtásával látványosan átalakul, és jó kétszeresére dagad. A menübe való belépés egyértelmű, itt különböző beállításokat végezhetünk. Az R380-ason oldalt van egy hangfelvételt, és -lejátszást aktiváló gomb, amellyel maximum 40 másodpercnyi anyagot rögzíthetünk, de a hangfelismeréses híváskezdeményezés és -fogadás is megoldott az Ericssonnal. A telefonkönyvben csak a saját memóriában tárolt számokat láthatjuk, így a SIM kártyán tárolt számokat külön be kell másolni. A flip kinyitásával elénk tárul a vízszintes menüsor, amelynek első ikonja a telefon. Ezen a menüponton belül a műanyag ceruza segítségével lehet hívást kezdeményezni, belenézni a hívásnaplóba, beállítani az átirányítást, kiválasztani a csengőhangokat, definiálni a hangvezérlést és bekapcsolni a kihangosítást. Az R380 összesen 10 hangmintát tud eltárolni.

Az Alcatel One Touch Com kijelzőjét egy hatalmas, 360 fokos szögben kihajtható és a telefon hátára pattintható előlap védi. A híváskezdeményező és a menüléptető gomb segítségével a ceruza nélkül is kezdeményezhetünk hívást, ilyenkor a számok nagy méretben jelennek meg; az ujjunkkal is dolgozhatunk, bár a legelegánsabb mód a navigációs gombbal kikeresni a telefonkönyvből a kívánt számot. Kihangosítás nincs, de egy headset használata mellett akár jegyzetelhetünk is a beszélgetés alatt.

A Motorola Accompli sorozata a gyártó elképzeléseinek megfelelően mindig a legelőrehaladottabb, technikailag legfejlettebb, speciális készülékeket vonultatja fel. A 008-as modell – amely nálunk előreláthatólag az év első negyedévében jelenik meg a piacon – például abszolút egyedi kommunikátor, érintőképernyővel és attraktív megjelenéssel. Fő újítása, hogy nemcsak GSM-, hanem GPRS-hálózaton is működik, amelyet az adatforgalomra optimalizáltak. Híveket valószínűleg rendkívül kicsiny méreteivel is szerez majd. Összesen négy gomb van a készüléken (bekapcsoló, fel, le és főmenü), ha pedig írásra kerül a sor, a telefon a virtuális billentyűzettel (Ericsson és Alcatel is) és a kézírás-felismerővel segít ebben. (A Nokia kivételével a kommunikátorokba kézzel is lehet írni, de az Accompli az egyetlen, amelyik beazonosítja a kézírás nyelvét.) Mindegyik menüponton belül kis ikonokat is – almenüket – találni a képernyő alján, a híváskezdeményezés, az újrahívás, a listából való hívás, valamint a hívásbeállítások elvégzése a ceruza segítségével pedig rutinfeladat.

Szervezd meg napjaidat!
A kommunikátorokkal nem nehéz az időbeosztás, hiszen mindegyikben található címregiszter, naptár, jegyzetfüzet és más személyes szervezési eszköz. A belső telefonkönyvben rengeteg mező áll rendelkezésre személyi adatok tárolására: név, munkahely, beosztás, címek, telefon- és, faxszámok, web- és e-mail cím, megjegyzés. A belső memória több száz, több ezer ilyen bejegyzést tud tárolni, attól függően, hogy hány megabájtnyi terület áll rendelkezésre. Az Alcatel kivételével mindegyik kommunikátor memóriája kártyával bővíthető.

Következő hasznos funkció a kommunikátoroknál a jegyzetek készítése, ami tulajdonképpen szövegfájlok írását jelenti. A jegyzeteknél beállítható a betűtípus, a margó, a betűméret, a jobbra, balra vagy középre rendezés, a megírt jegyzetet pedig fax, sms vagy e-mail formában is továbbítani tudjuk. Az Alcatelnél, az Ericssonnál és a Motorolánál a ceruzával a képernyőn megjelenő virtuális billentyűzeten vagy normál kézírással is lehet feljegyzést készíteni.

Határidőnapló. Mind a havi, mind a heti, mind a napi nézetet elő tudjuk hívni, és minden bejegyzéshez – időbeosztás, megbeszélés, találkák – riasztás rendelhető (kivéve Alcatel). Az adatokat sms-ben, e-mailben cserélgetni lehet, vagy éppen ki lehet nyomtatni azokat. A naptár, a névjegyek és a szövegek mindegyik kommunikátor esetében szinkronizálhatók személyi számítógépen futó alkalmazásokkal.

A Nokia 9110 az asztali állvány és az R232 soros kábel segítségével csatlakozni tud kompatibilis PC-hez. A szinkronizáló nyomógomb használatával a Nokia 9110-es kommunikátort kiszolgáló IntelliSync alkalmazás (PC Suite) frissíti a névjegytárat, valamint a Microsoft Schedule+, Microsoft Outlook vagy Lotus Organizer alkalmazások információit. A PC Suite olyan Windows alkalmazás, amellyel könnyen megtekinthetők a kommunikátor-fájlok, névjegyek és naptári adatok menthetők el és tölthetők vissza, valamint fájlok cserélhetők a két eszköz között. Új szoftver – például adatbázis- vagy táblázatkezelő alkalmazás – betöltéséhez is használható. A PC Suite és más alkalmazások megtalálhatók az értékesítési csomagban lévő CD-n. Az Ericsson R380s PC-kábel segítségével ugyancsak szinkronizálható Lotus Notes, Lotus Organizer, Microsoft Outlook, Schedule+ és Exchange alkalmazásokkal. Az Alcatel One Touch Comjához szintén jár soros kábel, így az adatok ebben az esetben is szinkronizálhatók Microsoft Outlookkal. A Motorola Accompli 008 a többi modellhez hasonlóan rendelkezik infraporttal, amely egy PC-vel kábel nélküli adatcserét tesz lehetővé, de a naptár- és névjegyzék-szinkronizáció is megoldott.

Értéknövelt szolgáltatások
A kommunikátorokkal nemcsak sms-t és e-mailt lehet küldeni, hanem – mint említettük – faxot is, amelyhez tetszőleges dokumentumot vagy akár képet is csatolhatunk, ugyanúgy, mintha asztali PC-nkről tennénk ugyanezt. A faxbeállítások között például ilyen lehetőségekkel találkozunk: fejléc nélkül, fejléc és szöveg egy oldalon, küldési és vételi felbontás, aláírás. Egyedül a Nokia tud faxot fogadni is a kommunikátorok közül, a küldött és a fogadott faxok külön könyvtárba kerülnek, de tárolásuk igencsak igénybe veszi a memóriát. A fejlécbe automatikusan beíródnak az elmentett számok.

Www, wml és html, ezek olyan internetes oldalformátumok, amelyeket a legújabb kommunikátorok már tudnak vagy tudni fognak. A Nokia 9110 lehetőséget ad egyszerűbb képekkel és szövegekkel tarkított www oldalak megtekintésére, ami már a lehető legközelebb hoz minket a „valódi” internetezéshez. A tavaly ősszel piacra dobott 9110i típusjelzésű kommunikátor vált először WAP-képessé, de az igazi nagy újítást a nemsokára bemutatásra kerülő 9210 jelenti majd a html oldalak letöltésének képességével. Az Ericsson R380s sem tudja kezelni a html oldalakat, viszont a főleg szöveges információkat tartalmazó wml oldalak az ideálisra szabott képernyőn nagyon kellemesen jelennek meg. A ceruzával pedig nagyon kényelmes az oldalak görgetése.

Az Alcatel One Touch Com piacra kerülésekor még nem számított elterjedt technológiának a WAP, így a készülékbe nem kerülhetett be internetes alkalmazás. A Motorola kommunikátora már az 1.2-es WAP protokolt használja majd, de az érintőképernyős készülék legérdekesebb tulajdonsága a K-java. A K-java lehetővé teszi, hogy a felhasználó internetről vagy WAP-ról új applikációkat töltsön le és installáljon a telefonjára.

Eddig alig esett szó róla, de egytől egyig, mindegyik kommunikátor képes e-mail forgalmat bonyolítani. Az Alcatel ismeri a legelterjedtebb SMTP, POP3 e-mail protokollokat, a Nokia és az Ericsson az IMAP4-et is, és a nálunk tavasszal megjelenő Accompli a MIME-t is tudni fogja. Ha bejelentkezünk a mobilszolgáltatónknál, elolvashatjuk internetes leveleinket, reagálhatunk rá, de a letöltött levelek akár PC-re is lehívhatók.

A kommunikátorokból semmi sem hiányozhat, a hagyományos telefon- és a személyi titkári funkciók mellett még rengeteg, a mindennapi használat során hasznos és szórakoztató szolgáltatásokat is kínálnak készülékek. Idesorolandó az ébresztő, az idő, dátum és világóra, a számológép, a valutaátváltó, a dallamszerkesztő, a különböző játékok, a kereső- vagy például a rajzprogram. Ezeket az alkalmazásokat egy-két kivétellel az összes kommunikátor tudja, úgyhogy tulajdonosának nem kell attól félnie, hogy egy feladat is megoldatlan marad.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo