Már büntetés jár a pop-up hirdetésekért

A Google hivatalos blogján jelezte, hogy elindult a felugró ablakokat használó weboldalakat érintő büntetése. Gondban lehetnek a webáruházak, akik akciókat hirdetnek a pop-up ablakokban és azok az oldalak, amelyek így biztatnak like-olásra. Íme, a részletek!

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Google jelezte, hogy január 10-én elindult a felugró ablakokat alkalmazó oldalakt érintő büntetése. Mint azt korábban megírtuk, azon oldalak, ahol a tartalom nem könnyen hozzáférhető a felhasználók számára, azok a mobil találati listán nem fognak olyan jó helyezéseket elérni. A Google indoklása szerint a felhasználókat zavarják az olyan felugró ablakok, amelyek miatt nem férnek hozzá azonnal az elsődleges tartalomhoz. ez különösen a mobilról érkező felhasználókat zavarja, ezért az ilyen technikákat alkalmazó oldalakat a Google hátrébb fogja sorolni - hívta fel a figyelmet együttműködő partnerünk, az ite.hu keresőoptimalizálási oldal.

Kép: Google

A Google fel is sorolta konkrétan mely technikákat érinti majd a hátrasorolás:

  • hirdetés
  • nagy felugró ablakok, amelyek a tartalom fő részét kitakarják, függetlenül attól, hogy azonnal jelennek meg, vagy az oldal nézése közben.
  • olyan appok letöltésére ösztönző ablak, amelyet a felhasználónak be kell zárnia ahhoz, hogy a tartalomhoz hozzáférjen
  • olyan megjelenítési mód, ahol az érdemi tartalom a hajtás alatti részre szorul le, mert a felugró jellegű tartalom a gördítés feletti részen jelenik meg.
Hatékony, de utáljuk
A felhasználók egyöntetűen gyűlölik a popup reklámokat, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy ez az online marketingeszköz igencsak hatékony – ha megfelelően van beállítva és jó ajánlatot talál benne a fogyasztó.
A büntetés nem érinti a törvényileg kötelező felugró ablakokat (ilyen lehet a süti-szabályozás). Itt egyelőre nem világos, hogy a Google hogyan fogja lekövetni az egyes országokra jellemző speciális szabályozásokat, tehát itt még lehetnek kellemetlen meglepetések. A büntetés szintén nem érinti a vallási okokból megjelenő felugró ablakokat, noha ez idehaza igen ritka. A hátrasorolás url-szintű, tehát nem a domain egészét érinti, hanem az egyes url-eket. Tehát ha van olyan oldalunk ahol használunk ilyet, akkor ott semmilyen hátrány nem ér bennünket. A büntetés nem érinti a kilépő célú felugró ablakokat (exit pop-up).

A Google arra is felhívja a figyelmet, hogy az olyan felugró ablakok, amelyen nem zavaró méretűek, továbbra is engedélyezettek. Bár sok hazai weboldal használ felugró ablakokat, ezek inkább a felhasználó viselkedésére reagálnak, például kosárelhagyásra, vagy kilépési szándék észlelésére, így ezeket nem érinti majd a hátrasorolás. Ami gondot okozhat esetleg az a görgetés során megjelenő felugró ablakok, amelyeket előszeretettel használnak például blogoldalak. Szintén gondot okozhatnak a Facebook likeolásra ösztönző felugró ablakok. A hazai webáruházak esetén azok a felugró ablakok jelenthetnek gondot, amelyek nem a felhasználói szándékra jelennek meg, hanem azonnal (például ünnep nyitva tartás, vagy akcióra figyelmeztető pop-upok.

Rossz helyen hirdetni is ciki
Egyre több reklám jelenik meg szellemitulajdon-jogokat sértő tartalmat kínáló weblapokon, jelentős veszteséget okozva ezzel a hirdetőknek. Az így elhelyezett hirdetések ugyanis nem feltétlenül jutnak el valós fogyasztókhoz, emellett rossz fényt vetnek a hirdető cégekre és azok márkáira is. A hazai piacon csaknem 5000 olyan hirdetést figyeltek meg, amelyek nagyrészt ilyen típusú weboldalakon bukkannak fel.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo