Lehetőség szoftvereseknek

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2011 végén bejelentette, hogy a versenysemlegességet szem előtt tartva, a piaci verseny elősegítésére, valamint a nyílt forráskódú szoftverek alternatívaként való felhasználhatóságára hivatkozva megszünteti a Tisztaszoftver programot. Az ODFA szerint ez lehetőséget jelent több más vállalkozásnak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 


Kép:sxc

Az elmúlt évtizedben a nyílt szabványokra, nyílt forráskódra épülő megoldások nem jelentek meg megfelelő mértékben az oktatási intézményekben. (A nyílt forráskódú szoftverek mostanra üzleti területen is valós alternatívát kínálnak.) Az Állam hosszú éveken át csupán egyetlen gyártó szoftvertermékeinek a beszerzését finanszírozta, így az intézmények e gyártó termékeihez támogatott módon jutottak hozzá, míg a nyílt forráskódú és gyakran ingyenes megoldások bevezetésére kevés ösztönzést és támogatást kaptak.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak a Tisztaszoftver program megszüntetését tartalmazó döntés nem csak arra teremt lehetőséget, hogy más piaci szereplők jelenjenek meg a szoftverpiacon, elősegítve az innovációt és az egészséges árversenyt, hanem arra is, hogy az informatikát oktatók és azt felhasználók körében is egy új szemlélet honosodjon meg. Az oktatás kulcsszerepet játszhat abban, hogy csökkentsük a függést adott termékcsomagoktól, hogy a diákok, állampolgárok maguk dönthessék el, milyen informatikai eszközöket használnak, hogy az információkezelés szempontjait ne az eszközök, hanem a tartalomkezelés célja, a tudás, a felkészültség és digitális világra nyitott szemlélet határozza meg.

A piaci verseny élénkülése egyúttal az interoperabilitás kérdését is előtérbe helyezi, hiszen egy többszereplős piaci helyzetben a különböző gyártók szoftvereinek együttműködése elengedhetetlen. Az ODFA Magyarország az ODF szabványt tekinti ma olyan Magyarországon is érvényes nyílt szabványnak, ami az irodai szoftverek terén biztosítani képes a széleskörű kompatibilitást. Az ODFA Magyarország üdvözli a kormány döntését, mert meggyőződésünk, hogy ez a változtatás az oktatási intézmények, a diákok és az üzleti vállalkozások érdekeit egyaránt szolgálja.

Az állam továbbra is támogatja a jogtisztaságot

A nyílt szabványokra épülő, akár ingyenes szoftvermegoldások és a legálisan megvásárolt zárt forráskódú megoldások egyaránt jogtiszták. Természetesen a jövőben is biztosított lesz az iskolák számára a jogtiszta szoftverhasználat. A School&Campus megállapodás felmondása mindössze a Microsoft szoftverek állami támogatással történő beszerzésének a végét jelenti. Az állam jelenleg már két új programmal áll az oktatási intézmények rendelkezésére, amelyek kifejezetten a nyílt szabványokra épülő szoftverek használatát támogatják. Az iskolák emellett természetesen maguk is választhatnak olyan megoldásokat, amelyekkel jogtiszta módon válthatják ki a jelenleg használt irodai szoftvereket.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo