Kié a céges domain név?

Egy új vállalkozás induláskor sokszor lényegtelennek tűnik, hogy ténylegesen kinek a nevére lesz bejegyezve az új cég, termék vagy szolgáltatás domain neve. Pedig a nem megfelelő bejegyzésnek komoly következményei lehetnek. Szakértőnk rávilágít, mi ilyenkor a teendő.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Fontos már az elején tisztázni, kié a domain - Kép: SXC

Így volt ez annak az online szolgáltatást végző cégnek az esetében is, ahol az alapítók az új vállalkozás ötletével együtt a fő márkanevet is gyorsan kitalálták. Egyikük – hogy el ne happolják előlük az ütős márkanevet – javasolta is, hogy ne várjanak a cég bejegyzéséig, indítsák el a domain regisztrációs eljárást azonnal: ő, mint leendő ügyvezető ezt a feladatot vállalta is. A többiek egyetértő támogatása mellett meg is történt a domain név bejegyzése.

Teltek-múltak az évek, a cég fejlődött, a saját szegmensének egyre meghatározóbb szereplője lett. A tulajdonosok személyes viszonya azonban lassan kezdett megromlani. Az ügyvezető egyre inkább úgy érezte: ahhoz képest, hogy mekkora szerepe volt a vállalkozás felvirágozatásában, kevés részesedés illeti a profitból a többi, a cég működésében operatívan részt nem vevő tulajdonoshoz képest.

Egy szép napon aztán a többi tulajdonos arra ébredt, hogy az ügyvezető lemondott tisztségéről, és az online szolgáltatást kínáló weboldaluk, bár változatlan domain néven, de egy másik cég égisze alatt működik. Amely másik cég természetesen az épp lemondott ügyvezető tulajdonában van. Hogy történhetett ez?

Az első döbbenetből lassan felocsúdva kezdett kirajzolódni a történet. A pénzügyeket rendszeresen felügyelő tag emlékezett rá, hogy a domain regisztrációhoz kapcsolódó fenntartási díjat rendszeresen fizették, az arról szóló számla minden évben megérkezett a cég nevére.

7 dolog, amit el kell kerülni a sikeres honlapért
Ha kemény munkával elértük, hogy a keresők releváns helyen hozzák fel a céges weboldalunkat, kár lenne, ha amikor odataláltak, azonnal vissza is fordulnának valami apróság miatt. Alább újabb 7 hiba, amit elkerülve nőhet az oldalon eltöltött idő.
További rövid nyomozás után aztán kiderült, hogy a cég bejegyzése után a domain név nem lett a cégre átírva, az maradt az ügyvezető nevén. De akkor miért a cég kapta mégis a számlákat? A válasz egyszerű: a legtöbb szolgáltatónál lehetőség van eltérő számlafizető megnevezésére. Itt is ez történt… és a tulajdonosok közül soha senkinek meg sem fordult a fejében, hogy ha a cégnek jön a számla a domain név fenntartásáról, az még nem jelenti azt, hogy az átírás is megtörtént.

A pereskedés még most is tart, a tulajdonosok lényegében futnak a cégük után. Sem a társasági szerződés, sem a tulajdonosok közötti egyéb megállapodás nem rendelkezett a domain név kérdéséről, hiszen a társasági ügyekkel foglalkozó ügyvédek számára az internet akkor még teljesen ismeretlen területnek számított, nem is gondoltak rá. Mivel hosszú évek teltek el a domain regisztrációja és a drámai végkifejlett között, ezért annak bizonyítása, hogy ki is volt az elnevezés „keresztapja”, szinte reménytelen.

Ha Ön is meg szeretne bizonyosodni arról, hogy a céges domain név ténylegesen kinek a számára van delegálva, azt a www.domain.hu weboldalon található keresővel teheti meg. Ha a delegálás nem a cég nevére szól, akkor mindenképpen javasolt szerződésben rögzíteni a domain névvel kapcsolatos jogokat is.

 

Róth Dénes www.onlinejog.hu

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo