Integrált rendszer a gyakorlatban Rába Futómű (esettanulmány)

Az informatikai fejlesztések átláthatóbbá teszik a cégek működését, felgyorsítják a hagyományos folyamatokat, és valós, percrekész adatokat szolgáltatnak a cég állapotáról, tevékenységének minden területéről. Ez az elmélet. És a gyakorlat? Nézzük a Rába Futómű példáját!

A többségében exportra termelő Rába Futómű Kft. 70 százalékát adja a Rába csoport bevételének. A rendszerváltás előtt a KGST-piacokra nagy sorozatokban szállított különféle jármű-futóműveket, ám ma már a néhány darabos speciális megrendelésekre is felkészült.

Az 1970-es évektől kezdve a Rába IBM-fejlesztésű informatikai rendszert használt, amelyet folyamatosan a vállalat képére formáltak, szinte „agyonfejlesztettek”. A 90-es évek derekára az IBM AS400-as platformon nyugvó vállalatirányítási rendszere azonban túlhaladottá vált, és a cég – üzleti partnereihez alkalmazkodva – jobbnak látta lecserélni azt egy korszerű rendszerre, amely beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

– A két legnagyobb amerikai partnerünk is az autóiparban elterjedt Oracle Manufacturingot, az OM-et használja, így a zavartalan információáramlás érdekében 2002 januárjában mi is ezt vezettük be a cégnél – mondja Kovács Sándor, a Rába Futómű Kft. pénzügyi és kontrollingigazgatója. – A bevezetés másfél évet vett igénybe, a gyermekbetegségeken is túljutottunk fél év alatt. Az OM-et nem kívánjuk túlzottan „rábásítani”, csak a legfontosabb, a zavartalan működéshez elengedhetetlen módosításokat, beállításokat hajtottuk végre, a célunk a standard verzió használata. Ennek egyik oka, hogy így nincs szükség a fejlesztők állandó jelenlétére, beavatkozására, a meghibásodás esélye is jóval kisebb. Ezzel a rendszerrel sokkal közelebb vagyunk a világszínvonalhoz, mint korábban, és a végső cél az amerikai partnereink és a mi rendszerünk közötti EDI, vagyis a megbízható elektronikus adatcsere megvalósítása.

A társaság nagymértékben annak köszönheti rugalmasságát, hogy egy telephelyen belül valósul meg a vertikális integráció, amely magában foglalja a gyártás teljes folyamatát az öntéstől, illetve a kovácsolástól egészen a végmegmunkálás fázisáig, és a speciális szerszámozás is házon belül készül.

Az új termelésirányítási rendszer kialakításánál fontos szempont volt az egymásra épülő folyamatok lekövetése és az adott rendelések aktuális készültségi állapotának egyszerű lekérdezése és megjelenítése. Az OM nagy segítséget nyújt a termelés és a kontrolling számára is, mert jól követhető az adott területen dolgozó gyártóteamek teljesítménye – darabszám, selejtszázalék – és ami még fontosabb, a költségfelhasználása. Heti gyakorisággal futtatnak ilyen ellenőrzőprogramot, amely teljes képet ad a vezetés számára, és azonnali beavatkozást tesz lehetővé.

Alapvetően kétféle termelésirányítási modell létezik, a „push”, illetve a „pull” rendszerű. Az OM az utóbbi filozófiáját használja, vagyis az egész tervezési, gyártási folyamat vezérlőeleme a vevőtől érkezett rendelés és annak teljesítési időpontja. A rendelés alapján a rendszer szükséglettervezést készít, annak eredményétől függően indítja el a beszerzéseket, a rendelkezésre álló erőforrások (gép- és humánkapacitás) alapján tervezi meg a gyártás folyamatát.

– A rendszer nem tűri az improvizációt – mivel egyetlen rossz mozdulat dönti a dominósort –, és ez más jellegű fegyelmet kíván meg, mint a korábbiak. Az adatok mindenki által elérhetők, és egyszerűen bevihetők, de nem megváltoztathatók. Minden adat bekerül a rendszerbe, és jelezni kell például, ha egy-egy munkafázis elkészül; a teamvezetők pedig ezt ellenőrzik. Ez ma már nagyon jól működik, de természetesen voltak, akik visszasírták a korábbi rendszert – folytatja Kovács Sándor.

Az OM-nek köszönhetően a folyamatban követni tudják a rendeléseket, leltározásnál az eltérés az egyszázalékos határon belül van (befejezetlen termelés esetében), ennek következtében stabilizálni tudták termelési folyamataikat.

– Az elégedett vevő a legjobb reklám, és mivel a futóműveknek hosszú ideig kell elégedetté tenniük a vevőinket, ezért a legfontosabb és egyben a legnehezebb feladat ennek az elvnek az elfogadtatása munkatársainkkal. Ebben az új integrált rendszer igen fontos eszköz – zárja gondolatmenetét Kovács Sándor.



A BKV esettanulmánya



Az intergált vállalati rendszerekről

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo