A Microsoft megbízásából, a VansonBourneáltal hét közép-kelet európai országban elvégzett kutatásból kiderül, hogy a kis-és középvállalatok bizakodóak a következő 12-18 hónap gazdasági kilátásait illetően. A régióban a vállalkozások 28 százaléka optimistán, 6 százaléka pesszimistán tekint a jövőbe. A magyar cégek 21 százaléka válaszolt úgy, hogy jobban látja helyzetét egy év múlva, mint most, s mindössze 5 százalék válaszolta azt, hogy rosszak a kilátások.
A kisvállalati döntéshozók régiószerte úgy vélik, hogy meghatározó elemei a gazdaság működésének, ezzel 82 százalékuk értett egyet. Magyarországon a vezetőknek kevesebb, 75 százaléka gondolja úgy, hogy a kkv-k a magyar gazdaság gerincét alkotják, ám 57 százalékuk szerint meghatározó szegmensként azért is felelősek, hogy új munkahelyeket teremtsenek, s innovatív működésükkel példát mutassanak.
Informatika nélkül nem megy
A válságból történő kilábalásnak azonban elengedhetetlen feltétele a technológia: a válaszadók 64 százaléka szerint a számítógépes technológia kritikus szerepet játszik abban, hogy a vállalkozás pályája ismét felíveljen, 54 százalékuk pedig még ennél is tovább ment: úgy vélik, egy cég informatikai felkészültsége határozza meg, hogy pusztán túléli a válságot, vagy növekszik is.
A VansonBourne megállapította azt is, hogy a gazdasági dekonjunktúra alatt a számítási felhőn alapuló informatikai megoldások ideális lehetőséget jelentenek a vállalkozások infrastruktúrájának fejlesztésére. A magyarországi vállalkozások ugyanakkor úgy látják, hogy ezeket a szolgáltatásokat kínáló vállalatok nem informálják eléggé a felhasználókat a felhőt érintő biztonsági kérdésekről. A döntéshozók 41 százaléka szerint nem elégségesek a rendelkezésükre álló információk. A válaszadók fele (50 százalék) ennek ellenére használ már felhőszolgáltatásokat, elsősorban azok rugalmassága és költséghatékonysága miatt.
A magyar vállalkozások, annak ellenére, hogy 38 százalékuk bizonytalan a számítási felhő alapú szolgáltatások biztonságosságát illetően, úgy vélik, a felhő átalakítja a gazdasági térképet. A válaszadók fele gondolja azt, hogy az erre alapuló ágazat legalább olyan jelentőségű lesz, mint a sajátja. A cégek 40 százaléka szerint a kkv-k számára a felhő „alapértelmezett szolgáltatás" lesz.
Nem mindenki ilyen optimista
Az ACCA - pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő nemzetközi szakmai szervezet - felmérése szerint a kisvállalkozások, habár kézenfekvő megoldás lenne számukra a költségek lefaragására, nem használják ki az ebből fakadó előnyöket. A kutatásban részt vevők csaknem fele nem is hallott a cloud computing fogalomról, pedig a számítási felhőt mintha kifejezetten nekik találták volna ki, és megszabadulhatnának az üzemeltetés és karbantartás terhétől is, ami nagy könnyebbséget jelentene számukra, hiszen többségüknél nincs külön IT-üzemeltetésre szakosodott munkatárs.
A virtualizáció terjedéséhez hasonló forgatókönyvet valószínűsít a cloud-rendszerek terjedésében Farkas Péter, a Humansoft vezető rendszermérnöke. „Ha elég »kipróbáló« lesz, és a cégek tapasztalatokat tudnak cserélni egymás között, lassan el is fogják hinni a nagy gyártók termékein keresztül, hogy bízhatnak a technológiában" - mondja a szakember. Annak ellenére, hogy sokan fontolgatják, vannak szervezetek, amelyek még nem állnak készen a cloud computing szolgáltatásokra, leginkább a tapasztalatok hiánya miatt. Ezért a legtöbben, akik a bevezetés mellett döntenek, külső segítséget vesznek igénybe.
Felhőben a jövő
„Mi a Microsoftnál hiszünk abban, hogy az olyan technológiai megoldások, mint a számítási felhő, kritikus szerepet játszanak abban, hogy Európa gazdasága ismét növekedési pályára álljon. Partnerekkel, ügyfelekkel való beszélgetések során kiderül, a számítási felhővel olyan paradigmaváltáshoz érkeztünk az informatikában, amelynek súlya talán az internet megjelenéséhez hasonlítható a kilencvenes években. Ez a váltás kiegyenlíti majd a kisvállalkozások innovációs lehetőségeit, hiszen a „felhő" révén megbízható, megfizethető és nem utolsó sorban első osztályú szolgáltatásokat kapnak. A"pay-as-you-go", tehát az annyit fizet, amennyit használ elvnek köszönhetően a korszerű technológia a vállalatok már nem csak egy szűk rétege számára érhető el"- hívta fel a figyelmet Jean-PhilippeCourtois, a globális leányvállalatokat felölelő Microsoft International elnöke a témáról szóló blogbejegyzésében.
Kiemelkedő gazdasági szerepe lesz a jövőben a számítási felhőnek az IDC globális IT piackutató és tanácsadó cég kutatása szerint is. A Microsoft gazdasági hatásáról készített felmérésből kiderül, hogy a felhő alapú szolgáltatások 2011 és 2015 között nettó értékben 87,3 milliárd forinttal járulnak hozzá a gazdaság szereplőinek bevételéhez. Ez az ágazat az IDC szerint csak Magyarországon 2000 új munkahely létrejöttéhez járul hozzá, s ebből 1900 várhatóan nem az informatikai szektorban keletkezik.
Az IDC előrejelzése szerint az informatikai szegmensben 2011 és 2015 között mintegy 400 új, helyi kisvállalkozás alakul, de az ágazatnak köszönhetően a következő négy évben várhatóan 45 ezer nem informatikát érintő munkahely jön létre. Az új technológiáknak köszönhetően természetesen maga az IT is komoly munkahely teremtő ágazat lesz: az IDC becslése szerint 2015-ig 116 600 új állás jön létre Magyarországon. A felmérésből kiderül, hogy a hazai IT ágazat egyik meghatározó része a Microsoft partneri ökoszisztéma, amely az előzetes adatok szerint 2011-ben 253 milliárd forint árbevételt generált. Ennek a bevételnek a többsége a helyi vállalkozásoknál marad, hozzájárulva a helyi közösségek innovációjához és növekedéséhez. Az IDC felmérése szerint a közvetlenül és közvetetten 54300 főt foglalkoztató partneri ökoszisztéma 86 milliárd forint beruházást végzett Magyarországon.
A pénzügyesek hisznek benne
Európában a pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó intézmények nyitottabbak a felhő technológiákra más iparágaknál. Az elvárások és az eredmények között azonban nagy a szakadék - derül ki a Symantec kutatásából, mely során a virtualizáció és a cloud computing elfogadását vizsgálta az európai pénzügyi ágazatban. A tanulmány a pénzügyi szektor szervezeteinek tudatosságát, befogadását, céljait és kihívásait vizsgálta meg, más iparágakkal összevetve.
Az eredmények azt mutatják, hogy Európában a pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó intézmények sokkal nyitottabbak a feltörekvő technológiákra (beleértve a cloud computing, virtualizáció és mobil területeket), mint más iparágak, és jelentős informatikai költségvetéssel is rendelkeznek az új rendszerek bevezetésére. Azonban szakadék figyelhető meg aközött, hogy a pénzügyi szolgáltatási ágazat mit vár el ezektől a technológiáktól, és hogy valóban milyen teljesítményt értek el. A felmérés arra is rávilágított, hogy a biztonság és a megfelelés körüli aggályok akadályozzák a pénzügyi szervezeteket abban, hogy az üzleti szempontból kritikus alkalmazásokat virtualizációs vagy hibrid felhő környezetbe mozgassák.