InfoCiti, döntéstámogató rendszer - egy példa a banki gyakorlatból

Az InfoCiti teljesen átalakította a bank döntéshozatali mechanizmusát, hiszen a kívánt információk akár egy kattintással elérhetők, és a rendelkezésre álló adatok felhasználásával gyors döntések hozhatók – mondta Mező Gyula és Kővári Gábor, a Citibank két szakembere a Microsoft Üzleti megoldások című konferenciájának második szekciójában. Hodász Attila a Microsoft megközelítését és szoftvereszközeit mutatta be az adattárház alapú üzleti intelligencia rendszerek kialakítására.

Az InfoCiti döntéstámogató rendszert a felsővezetés (menedzsment riportok – MIS), a termékmenedzserek (termékhasználat, megtérülés, díjak), az ügyfélkapcsolattartók (ügyfélprofit, árazás, keresztértékesítés), az elemzők (nyers és származtatott adatok, trendek, ügyfélszám) és a banküzem-technológia (törzsadat karbantartás, tranzakció rögzítés) is használja.

Az adattárházból és banküzem-technológiai részből álló InfoCiti előnye az átlátható üzletmenet, a valós adatokon, alulról építkező tervezés, az egységes díjszabási és termékkövetési rendszer, valamint a portfólió szintű árazás. Az InfoCiti további előnyei a központi ügyfélnyilvántartás és adatkezelés, az egységes kezelői felület, a folyamatszabályozás, az automatikus ellenőrzések, a folyamatosan tisztuló adatbázis és a rugalmas bővíthetőség. „1998-ban a Citibank az Európai Kereskedelmi Banktól vette át az alap architektúrát és know how-t, amit azóta folyamatosan fejleszt. A kezdeti lekérdező eszközből mára döntéstámogató rendszerré nőtte ki magát” – mondta Kővári Gábor. Az alaprendszerek közös platformon egyesülnek (az InfoCiti az egyik), és körülbelül 40 kapcsolódó rendszerrel, 1500 felhasználóval, havi 2 millió tranzakcióval és 50 GB adattal kell számolni.

Az InfoCiti üzleti intelligencia megoldás is egyben, hiszen a pénzügyi adatoknál egészen az egyes tranzakciókig le lehet ásni, modelleket lehet megfogalmazni, és a kritikus változókra lehet koncentrálni (például benchmarking). A termékmenedzser például jól átvilágíthat mindent, előrejelzést kérhet, hiszen az InfoCiti riportolási és tervező felület is egyszerre. Egy InfoCiti-hez hasonló rendszer azonban nem működhet a felsővezetés támogatása, a valid adatok, a részeredmények publikálása, a felhasználók oktatása, valamint az üzleti és technikai oldal szoros együttműködése nélkül.

Sikeresen működő vállalatok döntéshozatali folyamataiban a kulcs a megfelelő információ, amely pontos, teljes körű, és a döntéshozatal minden szintjén hozzáférhető. A Microsoft az üzleti intelligenciában a hangsúlyt a hatékonyságra és a széles felhasználhatóságra helyezi. Hodász Attila a Microsoft megközelítését és szoftvereszközeit mutatta be az adattárház alapú üzleti intelligencia rendszerek kialakítására.



Az üzleti intelligencia célja az adatok átalakítása információvá, az egyértelmű döntéshozatali folyamatok, és a jobb, gyorsabb döntések. A Microsoft megközelítése szerint a szervezetben mindenki elemző és döntéshozó, a döntéseket pedig a stratégia ismeretében és az információk birtokában hozzák meg minden szinten. Az ügyfelek ezt alátámasztják, mert a nemzetközi OLAP (on-line analytical processing) piacon 2002-ben a Microsoft vezető pozíciót vívott ki magának (24,4%). A Microsoft üzleti intelligencia alapszoftverei az SQL Server 2000 és az Office XP, amely a felhasználó számára a lekérdező felület. Az alaphoz úgynevezett template-ek kapcsolhatók, amelyek segítenek az adattárház felépítésével. Ilyen „pluszok” a MapPoint szoftver (földrajzi elemzések), a Data Analyzer program (vizualizáció), a SharePoint Portal Server (üzleti intelligencia), az Office Web Components (adat analízis), a Microsoft Project (projekt menedzsment), a BI Accelerator for SQL Server (kiskereskedelmi értékesítés és marketing analízis), valamint a Commerce Server 2000 (webes használat elemzés). Az SQL Server maga is analitikai képességekkel rendelkezik, képes relációs adattárház építésre és adatkezelésre, OLAP kockák építésére és egyszerű adminisztrációra. Mindamellett adatbányászati modelleket is tartalmaz, valamint nagyon jól skálázható, terabájtos adatméreteket is hatékonyan kezel. Az MS Excel – amely felhasználói felületként is funkcionálhat – az adatelemzés megszokott környezete. Nagy adatmennyiséghez férhetünk hozzá a PivotTábla és PivotChart révén webes környezetben és offline módon is. A SharePoint Portal Server vállalati szintű portál szolgáltatásokat nyújt, irányítópultok kialakítását teszi lehetővé, és kezeli az információk és dokumentumok megosztását. Az Office web komponensekkel együtt egy üzleti intelligencia portál jön létre, amely ad-hoc módon készít riportot és elemez, testre szabható, és lehetővé teszi a riportok mentését és megosztását másokkal.

„Érdemes a Microsoft üzleti intelligencia megoldásait választani, mert alacsonyak a licencdíjak, a bevezetés gyors, teljes eszközrendszer és kiforrott technológia áll rendelkezésre, megszokott a felhasználói környezet, és a skálázhatóság is magas. Ám csak akkor érdemes üzleti intelligencia rendszert bevezetni a vállalatnál, ha rendszeresen kell ad-hoc kérdésekre választ adni, sok emberi erőfeszítéssel készülnek el a kimutatások, van nyers adat, van erőforrás rá, és nem utolsó sorban a felsővezetés is támogatja a dolgot” – hangsúlyozta az előadó.



Vityi Péter nyitóelőadása

Pascal Hureau (Gartner) és Rune Zakariassen (Accenture) előadása a plenáris ülésen

Takács Péter és Ládonyi János az MBS-ről (I. szekció)

Dénes Gábor az intranetről és a portálokról (III. szekció)

Bátorfi Péter és Inotay Balázs a Microsoft BizTalkról (IV. szekció)

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo