A táblagép egyetlen érintőképernyőből álló, a kijelzőn mozgatott ujjainkkal vezérelhető számítógép. Eddig elsősorban szórakoztató célokat szolgált, de mivel a rohamosan terjedő felhőalapú informatikai rendszerek esetében nincs szükség nagy erőforrással rendelkező asztali kliensekre, feltehetően egyre nagyobb szerepe lesz az üzleti felhasználásban is. Ez a trend erősödhet, ha megjelennek a bérelhető operációs rendszerek is. A szolgáltatásként kínált fejlett szoftverek futtatásához ugyanis elegendő a mobil készülék is.
Az első igazi alternatíva
Az alapvetően kép- és filmnézésre, internetezésre tervezett készülék elsősorban azok számára lehet hasznos az üzleti életben, akiknek tárgyalásokon, külső helyszíneken gyakran van szükségük a gépükre, ha sokszor csak egy-egy gyors pillantás erejéig is. A táblagép még a legkisebb netbooknál is hordozhatóbb, képernyője pedig nagyobb, így jobban használható, könnyebben olvasható, mint az okostelefonoké. Alkalmas arra is, hogy többen nézzék egyszerre, ami nemcsak fényképnézegetésnél, de munkánál is hasznos lehet. A billentyűzet nélküli gép kényelmes, gyors és könnyebben használható azok számára is, akik eddig idegenkedtek a számítógéptől - az érintőképernyő természetesebb érzés a billentyűzetnél -, a lapozgatás pedig pont olyan kényelmes, mint ha egy füzet lenne a kezünkben. Így könnyebb áttekinteni például egy hosszabb dokumentumot, szerződést is.
Írásra rajzolt billentyűzettel van lehetőség, ami tökéletesen megfelel rövid jegyzetek készítéséhez, hosszabb munkához pedig a gép könnyedén kiegészíthető egy hozzá kapcsolt billentyűzettel. Ennek és a kiegészítőként kapható dokkolóknak köszönhetően a munka gyakorlatilag úgy végezhető, mint egy kisebb laptopon. Mindössze annyi a különbség, hogy ha épp úgy praktikus, egyetlen lapként is használható, nem kell hozzá asztal, de ölbe sem kell venni. Akár az utcán állva, fél kézzel is gyorsan áttekinthetők az éppen szükséges adatok, vagy ellenőrizhető a közös munkával készülő dokumentum. Ráadásul a táblagépek néhány másodperc alatt kikapcsolt állapotból is munkára készen állnak, hiszen bekapcsoláskor - szemben a személyi számítógépekkel - nem kell arra várni, hogy az operációs rendszer betöltsön.
A táblagép elsősorban tárgyalások segítőjeként használatos. Lehet jegyzettömb, diktafon, a konferenciabeszélgetés vagy egyéb munkához szükséges dokumentum megosztásának eszköze. A gyors, mobil és közösségi munkavégzés ómegája.
„Első alkalommal fordult elő, hogy valóban használható alternatívája jelent meg a személyi számítógépnek" - mutatott rá Ranjit Atwal, a Gartner elemzője. Hogy valós alternatíváról van szó, azt az is mutatja, hogy a vállalatoknál egyes esetekben már mérlegelik azt, hogy a konkrét felhasználási területen alkalmas-e a személyi számítógép kiváltására a táblagép. A gyártók mostanra jutottak el odáig, hogy a valóban csekély súlyú gépek megfelelően hosszú üzemidőt és elég magas teljesítményt is képesek legyenek produkálni.
Rohamos terjedés
A tavaly berobbant első táblagép, az iPad után egyre-másra dobják piacra saját verziójukat a gyártók, és a kutatóintézetek is fényes jövőt prognosztizálnak e szegmensnek.
A nagy lelkesedés ellenére le kell szögezni: feltörekvő készülékről van szó. Bármilyen nagy is az érdeklődés, egyelőre mindössze az emberek 0,3 százalékának van táblagépe az RBC Capital Markets felmérése szerint. De ez hamarosan megváltozik: a Forrester előrejelzése azt mutatja, hogy az Egyesült Államokban megduplázódnak majd a tableteladások, a 2010-re jósolt 10,3 millióról 26 millióra - az eMarketer is 24 millió darabos eladást prognosztizál -, 2012-ben 50,7 milliós, 2015-ben pedig 82,1 milliós értékesítéssel számolnak csak az USA-ban. Sarah Rotman Epps, a cég elemzője rámutat: a piac pörgését generálja az is, hogy ezek a készülékek várhatóan hamar elavulnak. Tulajdonosaik akár évente szívesen cserélik majd őket a legújabb modellre, szemben a hagyományos PC-kel, amelyek esetében jellemzően évekig is vártak az újabb típus beszerzésével. Így folyamatosan magasak maradhatnak az eladási számok, emellett a használtcikk-piacot is hamarosan eláraszthatják a régebbi típusok.
A forgalmat előrejelzések szerint hosszabb távon is leginkább az iPad generálja majd, amelynek dominanciája teljes volt 2010-ben. Az IDC adatai azt mutatják, hogy tavaly a második negyedévben, az iPad megjelenésekor az Apple a piac 90 százalékát uralta, a harmadik negyedévre ez az arány 87,5 százalékra, az utolsó negyedévben - amikor például a Samsung Galaxy érkezésével fokozódott a verseny - pedig 73 százalékra csökkent.
Az összesen 8,9 millió elkelt táblagépből 6,5 millió az Apple kasszáját gyarapította, de már felkerült a palettára a többi gyártó is. Mike Abramsky, az RBC elemzője úgy látja, hogy 2014-re az androidos készülékek átveszik a vezető szerepet az Apple-től, és 40 százalékkal vezetik majd az eladásokat, 2014-re pedig 185 millió táblagép talál majd gazdára. Vitathatatlan előnye miatt egyelőre az Apple diktálja az árakat, a többi gyártó hozzá igazít. Az alapkészülékek átlagosan 140 ezer forintba kerülnek.