Idén egymásra találhat az ERP és a felhő

Noha az elmúlt években egyre fontosabbá vált az ERP-szoftverek alkalmazása a vállalati hatékonyság növelésében, fejlődésük, alkalmazásuk mintha szembemenne az egyik legfőbb IT-trenddel.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az ERP és a felhő konvergenciája még napjainkban sem természetes folyamat, mindazon előnyök ellenére, amit a cloud kínálni tud. Egyelőre úgy tűnik, hogy 2015 lesz az ERP-szoftverek cloud irányába való elmozdulásának éve. A PwC jóslata szerint ezek kannibalizálni fogják az on-premise rendszerek piacát, 2016-ra például már 30 százalékos visszaesést prognosztizál a piackutató vállalat az utóbbi szegmensben. "Kétségtelen, hogy manapság egy helyszíni ERP-telepítésnek hibrid kialakításban van csak értelme. Ma már egyetlen modern IT-rendszer sem frissíthető a felhővel való bizonyos fokú együttműködés nélkül" – véli Joshua Greenbaum, az amerikai Enterprise Applications Consulting tanácsadó vállalat igazgatója. A Gartner becslése szerint 2018-ra a szolgáltatásközpontú cégek legalább 30 százaléka alkalmaz majd valamilyen felhőmegoldást ERP-alkalmazásainak kiszolgálására - írta együttműködő partnerünk a Bitport.hu.

Az alacsonyabb indulási költségek, a rendszer és a frissítések gyorsabb implementációja, a jobb skálázhatóság, illetve az, hogy a vállalat az erőforrásainak nagyobb részét tudja üzletfejlesztésre fordítani ahelyett, hogy az IT-rendszerek menedzselésével foglalkozna, kétségtelenül a felhőalapú ERP-rendszerek előnyei közé tartoznak. Természetéből adódóan könnyebb az integráció más, szintén felhőalapú szolgáltatásokkal, és érthető okokból a természeti csapásokkal szemben is ellenállóbb.

Ezeket a tech-varázsszavakat kell megtanulnunk idén
Tömegesen felhőkbe költöző vállalatok, virtuális tárolórendszerek és egyre hangsúlyosabb adatgyűjtés lesz a jellemző az év IT-piacára Jay Kidd, a NetAPP elnökhelyettesének előtejezései szerint.
Ugyanakkor hátrányként jelentkezik az előfizetési díj léte, a felhő jelentette biztonsági kockázat, a sávszélesség ingadozásából adódó esetleges hatékonyságcsökkenés, a testre szabhatóság és integráció korlátozottsága, és említést érdemelnek a biztonsággal kapcsolatos kockázatok.

Mindezek ellenére több tanulmány is azt támasztja alá, hogy a cloudalapú ERP-rendszerek összességében jobban teljesítenek az on-premise megoldásokhoz viszonyítva. Különösen igaz ez a közvetlen költségek, a versenyképesség és a használhatóság tekintetében. Ezzel szemben az integrációt, a testre szabhatóságot és a teljesítményt illetően, ahogyan a biztonság kérdésében is, a vállalatoknál telepített ERP-rendszereknek áll inkább a zászló.

A fentiekből adódóan közvetlen kapcsolat olvasható ki a vállalat mérete és a használni tervezett megoldások kiszolgálói mivolta között. A kkv-knak nagyobb előnyöket nyújtanak a felhős lehetőségek; a nagyvállalatok jó része számára viszont fájóbbak lehetnek a cloud fentebb részletezett hátrányai.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!

Ennyivel olcsóbb a felhő a cégeknek
Évente átlagosan 72 ezer forinttal lehet alacsonyabb az egy főre jutó informatikai költsége egy olyan cégnek, amely az adatait „felhőben”, vagyis külső adatközpontban tárolja. Egy 80 főt foglalkoztató cég nagyságrendileg évi 6 millió forintot takaríthat meg a felhőalapú szolgáltatások révén, ennek ellenére a bérlők túlnyomó többsége még mindig a saját üzemeltetésű szerverszobákhoz ragaszkodik az irodapiacon.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo