A mesterséges intelligencia és az egészségügy már kéz a kézben jár
A mesterséges intelligencia (MI) a magyar egészségügyben az elmúlt évtizedben jelent meg. Annak ellenére, hogy használatával kapcsolatban napjainkban is olykor félelem merül fel a betegekben és szakemberekben is, alkalmazása exponenciálisan nő. Olyan algoritmusokkal találkozhatunk a rendelőkben, kórházakban, melyek tulajdonképpen emberi beavatkozás nélkül képesek megoldani feladatokat, klasszifikálni és csoportosítani anyagokat – miközben a gép saját magától képes folyamatosan tanulni.
„Valóban van egy reális veszélye annak, hogy harminc-ötven év időtávlatban, ha olyan gépeket fejlesztünk, amelyek helyettünk dolgoznak, akkor az emberek nem akarnak majd már gondolkodni. Azonban nincs más megoldás: egyszerűen lehetetlen kizárólag emberi erőforrással megoldani sokszor a mindennapi munkát az egészségügyben” – mondta el Prof. Dr. Madácsy László, az Endo-Kapszula Magánorvosi Centrum vezetője, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság Endoszkópos Szekciójának Elnöke és a Mesterséges Intelligencia Munkcsoportjának vezetője. Hozzátette, hogy hazánkban a betegek hosszú várólistákkal szembesülnek, hiszen hiány van a magasan képzett szakemberekből, ezt pedig hosszútávon csak a MI tudja enyhíteni.
Miben tud segíteni a mesterséges intelligencia?
A képi értékelésnél – legyen szó radiológiáról, endoszkópiáról, vagy kapszula endoszkópiáról - a szakemberek jelenleg az adatok szegmentálására használják a mesterséges intelligenciát: kiválasztja a kóros, patológiás eltéréseket tartalmazó képeket, melyekkel az orvos ezt követően jelentős időspórolással tud dolgozni. Ezzel valamilyen szinten a szakértelmet is helyettesíthetjük, hiszen egy kezdő, valamint profi endoszkópos szakember leletezése között kimagasló különbségek lehetnek. Az erre szánt idő is csökken, hiszen a doktornak csak a patológiás képeket kell megnéznie. Emellett növeli a precizitást, a fáradtságból eredő hibák csökkennek, ezzel pedig pontosabb eredményekhez juthatnak a páciensek.