A Magyarországon is kapható palmtopok listája a teljesség igénye nélkül: Palm Vx, m100, m500, m505; Psion Series 5mx, Revo, netBook, Workabout (ipari felhasználásra); Handspring Visor Solo, Deluxe, Platinum, Prism, Edge; Compaq iPAQ 3130, 3630; HP Jornada 545, 548, 720; Casio Cassiopeia E125.
Elektronikus titkár
A palmtopok óriási előnye az információk tárolása, gyors bevitele és cseréje. Ez az alapfunkciójuk. Hatékony adatgyűjtő rendszerek, melyeket cím- és névlisták, feljegyzések készítésére találtak ki. Fontos elemük a naptár, a számológép, a költségfigyelő alkalmazás, a tennivalók listája és a szinkronizációs szoftver. A több ezer – zömében a világhálóról – telepíthető szoftver még tovább növeli az ötletesnél ötletesebb alkalmazások sorát, számuk csak az operációs rendszer korlátaitól függ.
E téren a sort a PalmOS vezeti: nem kevesebb, mint tízezer szoftver fut rajta. A kézírás-felismerő szoftver kezelése például egy speciális karakterkészlet segítségével könnyen elsajátítható, de a Psion kéziszámítógépei e mellé teljes értékű billentyűzetet is kínálnak. Hogy ez még nagyobb tudást jelez, bizonyítja a Psionok internet- és e-mail programja, a szövegszerkesztő és a táblázatkezelő. Ez utóbbi egyszerűbb formában a klasszikus palmtopokra is letölthető, de sokak szerint azokat nem erre találták ki. Az e-mail és a webböngésző viszonylag új alkalmazásnak számít, és modem vagy infraporton kommunikáló mobiltelefon szükséges hozzá.
Hatalmas memóriák
A kéziszámítógépek memóriájának mérete és külső bővíthetősége az, ami alapján legtöbben döntenek a választásnál. Az elektronikus titkárok rögzített memóriakapacitása 2-32 MB lehet, azonban már 2 MB is 6000 címet, úgy 5 évnyi határidőadatot (körülbelül 3000 bejegyzés), 1500 bejegyzést jelent a tennivalók listájába, ugyanannyit a jegyzettömbbe és 200 e-mail üzenetet. Képzeljük csak el, mekkora tárolókapacitás akkor 8 MB!
A PalmOS mellett a tenyérszámítógépeket felszerelhetik EPOC, Windows CE vagy Pocket PC operációs rendszerrel is. Az így elfoglalt tárterület azonban jelentősen változik, ezért egy leírásban megadott 32 MB-nyi memória néha nem feltétlenül több mint 8 MB hasznos terület. Az EPOC - a Symbian technológiai társulás szülötte, aminek a létrehozását a Psion kezdeményezte - ugyanolyan megbízható és stabil rendszer, mint a PalmOS, köszönhetően annak, hogy öt évig fejlesztették, és tíz éve van piacon.
Külső bővíthetőség és esztétika szempontjából a Handspring gépeit bizony nehéz utolérni. Tetszetősek és magas kompatibilitásúak. A külső bővítéshez szükséges csatlakozó (Springboard) pedig a szoftver- és hardverkiegészítők széles skáláját teszi lehetővé különféle modulok behelyezésével. Ezek közül néhány: kábel nélküli modem, plusztárkártya, GSM-modul, digitális fényképező, vonalkódolvasó, mp3-lejátszó, nyomtató, videojátékok stb. Természetesen más kéziszámítógépek is bővíthetők, ám nem ilyen mértékben.
Kinek jó és miért?
Vállalkozóknak, üzletembereknek, felsővezetőknek, ügyvédeknek, orvosoknak, újságíróknak egyaránt nélkülözhetetlen munkaeszközük a palmtop. A Psion magyarországi képviselete, a Psion Rendszerház Kft. tavaly 2700 kéziszámítógépet értékesített, az összes hazai eladás felét. Ebből 900 az ipari felhasználásra szánt Workabout volt. A cég erősen épít tehát a vállalkozásokra, és kiérlelt technológiákat felhasználó számítógépeit az igényes, egyszerre több funkciót használó alkalmazóknak szánja. Szoftvereit saját maga fejleszti. A Handspring gépei a vékony fémházzal, a színes képernyővel és burkolattal inkább a fiatalokat érintik meg. A cég Magyarországon havonta 100 kéziszámítógépet ad el.
A palmtopok területén Európa erősebb Amerikánál, aminek előnyeit és hátrányait is érezzük. A még szinte kiforratlan technológiák naponta váltják egymást, és ez dráguláshoz és túlnövekedéshez vezet. A fejlesztések gyakorta öncélúak, ami a fogyasztókat várakozó álláspontra késztetik. Magyarországon ez az ingadozás csak halványan érezhető, ám a világtrendek mégis érvényesülnek. Ha magyar jellegzetességet szeretnénk mondani: a kéziszámítógép itt még státusszimbólum, mindig a legújabb a legjobb.
A nagy gyártók
A világ három legnagyobb kéziszámítógép-gyártója a Palm Computing, a Psion és a Handspring, jelentős a Hewlett-Packard (HP), a Compaq és a Casio, de persze akadnak még mások is. A Palm Computing sokáig a 3Com egyik divíziójaként működött, majd miután sokszori próbálkozás után sem sikerült kiválnia, fő termékének, a PalmPilotnak a létrehozói – Jeff Hawkins, Donna Dubinsky és Ed Colligan – 1998-ban megalapították a Handspring Inc.-et. Ezután a Palm Inc. önállósult, így ma a Palm és a Handspring konkurensek, mindketten palmtopokat gyártanak. Nem úgy a Psion, amely ma a legszélesebb termékskálával rendelkezik, a kézi-, illetve mobilszámítógépek mellett számottevőek az ipari eladásai is. A HP, a Compaq és a Casio nem függetlenül működnek és fejlesztenek, hanem mind egy hatalmas anyavállalat részlegei.
2001. június
Hódítanak a kéziszámítógépek - Biztos, hogy a legújabb a legjobb?
Mobileszközökből rendkívül széles a kínálat: találni palmtopokat, handheld PC-ket, Amerikában PDA-knak keresztelt személyi titkárokat és így tovább. Notesz méretű, általában mégis teljes billentyűzetű, könnyű kis kéziszámítógépek ezek, s csupán funkcióik alapján és formájukban különböznek. Nem könnyű választani közülük.
Véleményvezér

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.