Az alkatrészgyártásnak el kellett jutnia a miniatürizáláson keresztül a jelenlegi fejlettségi fokára. A tranzisztor, majd a processzorok, csipek megjelenése annak idején éppen olyan forradalmat hozott, mint a közelmúltban a DVD - mondja Szabó Károly, a Hifimester Kft. ügyvezető igazgatója, aki több mint harminc éve van a szakmában.
A házimozi első bemutatóit Európa-szerte 1993-ban tartották, de hódító útjára csak 1995 nyarán, a berlini IFA kiállítás idején indult. A házimozirendszer összetevői két részre oszthatók: hang- és képmegvalósító berendezésekre.
Kép sokféleképpen
A képet szolgáltató berendezések közül a legelterjedtebb a tévé, de dobozos projektorra és vetítőre (vászonra) is lehet bízni ezt a feladatot. Ma már minden jelentősebb elektronikai gyártó kielégíti a házimozizók igényeit nagyképernyős tévékészülékeivel, plazmatévékkel (például NEC, Pioneer), egy- (mint Barco, Philips, Sony), illetve háromcsöves vetítőkkel (Panasonic, Thomson, JVC). A legcélszerűbb 16:9-es (széles) képernyőméretű tévét használni, de a lényeg normál képernyőnél is az átmérő, amelyet a szoba méretéhez érdemes igazítani; de 72 centiméteres átmérő alatt jelentősen csökken a vizuális élmény.
Más a helyzet a vetítőknél. Hordozható kivitelűből a legnagyobb másfél méter átmérőjű, egy mennyezetre telepített pedig akár 4 négyzetméter kiterjedésű képet a vászonra tud lőni. A vászonra vetített kép semmiképpen sem lesz olyan éles és erős, mint egy televízióé, ezért sötétben élvezetesebb a látvány.
A minőségi (és ár-) csúcsot a plazmatévé nyújtja: a ma elérhető legnagyobb felbontású és legtisztább képet produkálja, miközben méretei visszafogottak.
A hangmegvalósító berendezések része egy 6 csatornás audio-video erősítő, egy DVD-lejátszó vagy egy hifi sztereó videomagnó, valamint a hangdobozkészlet. (Az előnyök kiaknázásához egy AC-3-as dekóderrel felszerelt erősítőt vegyünk, de az is megoldás, ha a DVD-lejátszó tartalmazza ezt, vagy külsőleg csatlakoztatjuk a dekódert.)
Inkább DVD
Ma már a videofilmeket is hifi sztereohanggal készítik, mégis érdemes DVD-lejátszót venni. Ha másért nem, mert a videó húzhatja a szalagot, és idővel a film minősége is romlik.
Magyarországon körülbelül 15 gyártó kínálja házimozi-erősítőit és DVD-lejátszóit, de a hangdobozok esetében már mintegy harmincféle márka közül válogathatunk. A hangsugárzókat az egységes hangzás miatt érdemes készletben megvenni, tehát öt-hat darabot egyben. A két első hangszóró feladatát egyébként a már meglévő sztereó hangfalak is elláthatják. A hátsó surround hangsugárzók mérete függ a szoba nagyságától, az igazi mély hangokat visszaadó szubláda ma már nem sok helyet foglal el. A mélysugárzók egyes típusai aktívak (beépített erősítőrészt tartalmaznak), míg másokat a meglévő erősítőkkel lehet meghajtani.
- Hangnak és képnek harmonizálnia kell a mozizásra szánt szobában, nem jó együtt a túl nagy kép és kis teljesítményű hang, vagy fordítva. A gyártó általában leírást ad a hangdobozok elhelyezéséhez, amely tájékoztat a távolságokról, a bezárt szögekről és a hangszórók magasságának optimális megválasztásáról is - segít eligazodni Magyari Beck Eduárd, a Bose Hangstúdió igazgatója, a magyarországi Bose termékek fő forgalmazója.
Árak és tanácsok
A szórakoztató elektronikai eszközöknél a jó minőség és a magas ár nem mindig találkozik. Akinek az előbbi a fontos, annak mindenképpen kell egy kis időt szánnia a házimozi-komponensek kiválasztására, és érdemes szaküzletben vásárolnia. Stúdiókörülményeket ugyan házilag senki sem tud létrehozni, még ha milliókat költ is a rendszerre, de jó szakemberrel megvitatni például a házimoziszoba adottságait is, hiszen a legfontosabb annak akusztikája. Ha valaki komolyabb rendszert vásárol, a házhoz szállítás mellett be is szerelik lakásába; de ezt a szolgáltatást erre szakosodott vállalkozások is elvégzik.
Vigyázat, a túl alacsony és akciós áraknak nem szabad bedőlni, főleg ha az ajánlat komplett házimozi-berendezés! De mi az a határ, aminél olcsóbb esetén kételkednünk kell?
Élvezhető minőségű projektor 1 millió forint felett kapható, 6 csatornás erősítő 150-200 ezer forintért (THX rendszernél ráadásul 3 kell belőle!), DVD-lejátszó 100-200 ezer forint körül, az 5 vagy 6 darabos hangszórószett ára pedig 200 ezer forinttól akár 8-9 millió forintig terjed.
Egy kis történelem
Az igazi térhangzást megvalósító Dolby Surround rendszert - amelynek alapját a sztereó rendszer képezi - elsőként a mozik alkalmazták.
A kétcsatornás hangnak is van térhatása – „fantom” középsugárzóval rendelkezik –, amely viszont csak akkor érvényesül, ha a zenehallgató pontosan a két hangszóró középvonalában ül. A fejlett hangstúdiók így már a negyvenes években berendezkedtek a négycsatornás (jobb, bal, közép és effekt, ez utóbbi nem folyamatos, háttérhangot szolgáltat) felvételekre. A hatvanas években az aláfestő zene sugárzására a mozifilmeknél már használták az effektcsatornát; ez tulajdonképpen surround hangzás.
A hetvenes években megjelent négycsatornás, kvadrofón hang (jobb elöl, jobb hátul, bal elöl, bal hátul) fogadtatása elmaradt a várakozásoktól. A Dolby Laboratories azonban megvásárolta a CBS társaságtól a kvadrofón rendszer kódolására alkalmas mátrixrendszert, s 1976-ban megszületett a Dolby Stereo, az optikai filmcsatornára kódolt négycsatornás hang, amelynek nagy erénye, hogy kompatibilis a monohangos filmvetítő berendezésekkel.
1978-ban mutatták be az első házi használatra szánt hifi sztereó videomagnót, 1982-ben megjelent az első otthoni Dolby Surround dekóder és a CD, négy évvel később pedig megkezdték a sztereó tévéadások sugárzását. A Dolby Surround hiányosságainak kiküszöbölésére 1987-ben bevezették az első Dolby ProLogic dekódert, amelyet két évvel később erősítőbe beépítve is meg lehetett vásárolni.
Az első digitális filmhang, a Dolby Digital 1991-ben jelent meg a mozikban; ez elsőként alkalmazta a jobb, bal, közép, jobb hátsó, bal hátsó, szubbasszus kiosztást (5.1). A kisméretű lézerlemezekhez fejlesztették ki 1993-ban házimozi célra az AC-3 kódolást biztosító Dolby Surround Digital csipet, amelynek köszönhetően a digitális mozihang otthonainkba is beköltözhetett.
A közelmúltban megjelent a házimozi fejlődésének szintén nagy lökést adó DVD lemez, amely a CD-nél sokkalta több információt tud tárolni, rengeteg kényelmi funkciót tartalmaz, és eleve digitális lejátszásra készült.
A jelenleg legfejlettebb házimozihangzást produkáló, nemrég bemutatott technológia, a THX a Lucasfilm saját fejlesztése, mozifilmjein kezdte alkalmazni, majd DVD-re is átörökítette: hat helyett nyolc hangcsatorna, két effekthangsugárzóval több, és teljes a zenei és hangélmény.
Házimoziszótár
Dolby Surround
A házimozirendszerek első kódolási formátuma. Lefordítja a center és a háttérsugárzó jeleit, de nem tudja azokat egymástól hatékonyan elválasztani (áthallás). Beültet minket a film cselekményének sodrába.
Dolby Surround ProLogic
Második generáció. A középről érkező hangok vagy párbeszéd onnan hallható, ahol a forrása van. Automatikusan kiegyenlíti a hangcsatornákat, így rendkívüli módon növeli az élményt.
Dolby Digital
Az első digitális háromdimenziós mozihang. Hatcsatornás, mindegyik teljes frekvenciatartománnyal, kivéve a szubbasszust.
DTS
Kifinomult, 8 csatornás, digitális, CD minőségű hangot állít elő. Általában moziban találkozhatunk vele.
AC-3
A Dolby Digital házimozi-verziója, 6 csatornás digitális hangrendszer (5 hangszóró + 1 mély). Tökéletes háromdimenziós térhang-élményt nyújt.
THX
A Dolby Surround ProLogic továbbfejlesztett változata. A hátsó effektsugárzók már másként szólnak, kettővel több van belőlük.
Digitális térprocesszor
A lakószoba akusztikáját hasonlatossá teszi a mozi- és zenetermekéhez, diszkókéhoz stb. Az erősítőbe integrált processzoroknál beállítható a zenehallgató távolsága az egyes hangszóróktól. A húsz-, harmincféle terembeállítás (videokazetta és audio-CD esetében is) mellett megadható a filmműfaja (sci-fit, kaland, musical) is.
2000. december
Házimozi - A minőség és az ár nincs mindig összhangban
A hifi-, a mozi- és a házimozi-technika sokáig egymást serkentve fejlődött, de most a hifi megtorpanni látszik, és a házimozizás ad egyre finomabb képi és hangi élvezeteket. Négy dolog szükséges hozzá: nagy képernyős televízió, Dolby Surround-os hang, megfelelő processzoros többcsatornás erősítő és műsorok. És persze pénz.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.