Az alkatrészgyártásnak el kellett jutnia a miniatürizáláson keresztül a jelenlegi fejlettségi fokára. A tranzisztor, majd a processzorok, csipek megjelenése annak idején éppen olyan forradalmat hozott, mint a közelmúltban a DVD - mondja Szabó Károly, a Hifimester Kft. ügyvezető igazgatója, aki több mint harminc éve van a szakmában.
A házimozi első bemutatóit Európa-szerte 1993-ban tartották, de hódító útjára csak 1995 nyarán, a berlini IFA kiállítás idején indult. A házimozirendszer összetevői két részre oszthatók: hang- és képmegvalósító berendezésekre.
Kép sokféleképpen
A képet szolgáltató berendezések közül a legelterjedtebb a tévé, de dobozos projektorra és vetítőre (vászonra) is lehet bízni ezt a feladatot. Ma már minden jelentősebb elektronikai gyártó kielégíti a házimozizók igényeit nagyképernyős tévékészülékeivel, plazmatévékkel (például NEC, Pioneer), egy- (mint Barco, Philips, Sony), illetve háromcsöves vetítőkkel (Panasonic, Thomson, JVC). A legcélszerűbb 16:9-es (széles) képernyőméretű tévét használni, de a lényeg normál képernyőnél is az átmérő, amelyet a szoba méretéhez érdemes igazítani; de 72 centiméteres átmérő alatt jelentősen csökken a vizuális élmény.
Más a helyzet a vetítőknél. Hordozható kivitelűből a legnagyobb másfél méter átmérőjű, egy mennyezetre telepített pedig akár 4 négyzetméter kiterjedésű képet a vászonra tud lőni. A vászonra vetített kép semmiképpen sem lesz olyan éles és erős, mint egy televízióé, ezért sötétben élvezetesebb a látvány.
A minőségi (és ár-) csúcsot a plazmatévé nyújtja: a ma elérhető legnagyobb felbontású és legtisztább képet produkálja, miközben méretei visszafogottak.
A hangmegvalósító berendezések része egy 6 csatornás audio-video erősítő, egy DVD-lejátszó vagy egy hifi sztereó videomagnó, valamint a hangdobozkészlet. (Az előnyök kiaknázásához egy AC-3-as dekóderrel felszerelt erősítőt vegyünk, de az is megoldás, ha a DVD-lejátszó tartalmazza ezt, vagy külsőleg csatlakoztatjuk a dekódert.)
Inkább DVD
Ma már a videofilmeket is hifi sztereohanggal készítik, mégis érdemes DVD-lejátszót venni. Ha másért nem, mert a videó húzhatja a szalagot, és idővel a film minősége is romlik.
Magyarországon körülbelül 15 gyártó kínálja házimozi-erősítőit és DVD-lejátszóit, de a hangdobozok esetében már mintegy harmincféle márka közül válogathatunk. A hangsugárzókat az egységes hangzás miatt érdemes készletben megvenni, tehát öt-hat darabot egyben. A két első hangszóró feladatát egyébként a már meglévő sztereó hangfalak is elláthatják. A hátsó surround hangsugárzók mérete függ a szoba nagyságától, az igazi mély hangokat visszaadó szubláda ma már nem sok helyet foglal el. A mélysugárzók egyes típusai aktívak (beépített erősítőrészt tartalmaznak), míg másokat a meglévő erősítőkkel lehet meghajtani.
- Hangnak és képnek harmonizálnia kell a mozizásra szánt szobában, nem jó együtt a túl nagy kép és kis teljesítményű hang, vagy fordítva. A gyártó általában leírást ad a hangdobozok elhelyezéséhez, amely tájékoztat a távolságokról, a bezárt szögekről és a hangszórók magasságának optimális megválasztásáról is - segít eligazodni Magyari Beck Eduárd, a Bose Hangstúdió igazgatója, a magyarországi Bose termékek fő forgalmazója.
Árak és tanácsok
A szórakoztató elektronikai eszközöknél a jó minőség és a magas ár nem mindig találkozik. Akinek az előbbi a fontos, annak mindenképpen kell egy kis időt szánnia a házimozi-komponensek kiválasztására, és érdemes szaküzletben vásárolnia. Stúdiókörülményeket ugyan házilag senki sem tud létrehozni, még ha milliókat költ is a rendszerre, de jó szakemberrel megvitatni például a házimoziszoba adottságait is, hiszen a legfontosabb annak akusztikája. Ha valaki komolyabb rendszert vásárol, a házhoz szállítás mellett be is szerelik lakásába; de ezt a szolgáltatást erre szakosodott vállalkozások is elvégzik.
Vigyázat, a túl alacsony és akciós áraknak nem szabad bedőlni, főleg ha az ajánlat komplett házimozi-berendezés! De mi az a határ, aminél olcsóbb esetén kételkednünk kell?
Élvezhető minőségű projektor 1 millió forint felett kapható, 6 csatornás erősítő 150-200 ezer forintért (THX rendszernél ráadásul 3 kell belőle!), DVD-lejátszó 100-200 ezer forint körül, az 5 vagy 6 darabos hangszórószett ára pedig 200 ezer forinttól akár 8-9 millió forintig terjed.
Egy kis történelem
Az igazi térhangzást megvalósító Dolby Surround rendszert - amelynek alapját a sztereó rendszer képezi - elsőként a mozik alkalmazták.
A kétcsatornás hangnak is van térhatása – „fantom” középsugárzóval rendelkezik –, amely viszont csak akkor érvényesül, ha a zenehallgató pontosan a két hangszóró középvonalában ül. A fejlett hangstúdiók így már a negyvenes években berendezkedtek a négycsatornás (jobb, bal, közép és effekt, ez utóbbi nem folyamatos, háttérhangot szolgáltat) felvételekre. A hatvanas években az aláfestő zene sugárzására a mozifilmeknél már használták az effektcsatornát; ez tulajdonképpen surround hangzás.
A hetvenes években megjelent négycsatornás, kvadrofón hang (jobb elöl, jobb hátul, bal elöl, bal hátul) fogadtatása elmaradt a várakozásoktól. A Dolby Laboratories azonban megvásárolta a CBS társaságtól a kvadrofón rendszer kódolására alkalmas mátrixrendszert, s 1976-ban megszületett a Dolby Stereo, az optikai filmcsatornára kódolt négycsatornás hang, amelynek nagy erénye, hogy kompatibilis a monohangos filmvetítő berendezésekkel.
1978-ban mutatták be az első házi használatra szánt hifi sztereó videomagnót, 1982-ben megjelent az első otthoni Dolby Surround dekóder és a CD, négy évvel később pedig megkezdték a sztereó tévéadások sugárzását. A Dolby Surround hiányosságainak kiküszöbölésére 1987-ben bevezették az első Dolby ProLogic dekódert, amelyet két évvel később erősítőbe beépítve is meg lehetett vásárolni.
Az első digitális filmhang, a Dolby Digital 1991-ben jelent meg a mozikban; ez elsőként alkalmazta a jobb, bal, közép, jobb hátsó, bal hátsó, szubbasszus kiosztást (5.1). A kisméretű lézerlemezekhez fejlesztették ki 1993-ban házimozi célra az AC-3 kódolást biztosító Dolby Surround Digital csipet, amelynek köszönhetően a digitális mozihang otthonainkba is beköltözhetett.
A közelmúltban megjelent a házimozi fejlődésének szintén nagy lökést adó DVD lemez, amely a CD-nél sokkalta több információt tud tárolni, rengeteg kényelmi funkciót tartalmaz, és eleve digitális lejátszásra készült.
A jelenleg legfejlettebb házimozihangzást produkáló, nemrég bemutatott technológia, a THX a Lucasfilm saját fejlesztése, mozifilmjein kezdte alkalmazni, majd DVD-re is átörökítette: hat helyett nyolc hangcsatorna, két effekthangsugárzóval több, és teljes a zenei és hangélmény.
Házimoziszótár
Dolby Surround
A házimozirendszerek első kódolási formátuma. Lefordítja a center és a háttérsugárzó jeleit, de nem tudja azokat egymástól hatékonyan elválasztani (áthallás). Beültet minket a film cselekményének sodrába.
Dolby Surround ProLogic
Második generáció. A középről érkező hangok vagy párbeszéd onnan hallható, ahol a forrása van. Automatikusan kiegyenlíti a hangcsatornákat, így rendkívüli módon növeli az élményt.
Dolby Digital
Az első digitális háromdimenziós mozihang. Hatcsatornás, mindegyik teljes frekvenciatartománnyal, kivéve a szubbasszust.
DTS
Kifinomult, 8 csatornás, digitális, CD minőségű hangot állít elő. Általában moziban találkozhatunk vele.
AC-3
A Dolby Digital házimozi-verziója, 6 csatornás digitális hangrendszer (5 hangszóró + 1 mély). Tökéletes háromdimenziós térhang-élményt nyújt.
THX
A Dolby Surround ProLogic továbbfejlesztett változata. A hátsó effektsugárzók már másként szólnak, kettővel több van belőlük.
Digitális térprocesszor
A lakószoba akusztikáját hasonlatossá teszi a mozi- és zenetermekéhez, diszkókéhoz stb. Az erősítőbe integrált processzoroknál beállítható a zenehallgató távolsága az egyes hangszóróktól. A húsz-, harmincféle terembeállítás (videokazetta és audio-CD esetében is) mellett megadható a filmműfaja (sci-fit, kaland, musical) is.
2000. december
Házimozi - A minőség és az ár nincs mindig összhangban
A hifi-, a mozi- és a házimozi-technika sokáig egymást serkentve fejlődött, de most a hifi megtorpanni látszik, és a házimozizás ad egyre finomabb képi és hangi élvezeteket. Négy dolog szükséges hozzá: nagy képernyős televízió, Dolby Surround-os hang, megfelelő processzoros többcsatornás erősítő és műsorok. És persze pénz.
Véleményvezér

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.