Az IDC "Táguló Digitális Univerzum" elnevezésű tanulmánya szerint e pillanatban mintegy 161 milliárd GB digitális adatot tárolnak világszerte. Ez a digitális univerzum mintegy hárommilliószor akkora, mint az összes könyvben leírt információ - vagyis 12 könyvoszlopként képzelhető el, melyek mindegyike 150 millió kilométer hosszú: a könyvoszlop a Földtől a Napig érne. Az IDC szerint a 2010-ben létrehozott és lemásolt információ mennyisége hatszor ekkora, 988 exabájt lesz, 57 százalékos éves összesített növekedési arány mellett.
Míg a digitális univerzumnak mintegy 70 százalékát magánszemélyek hozzák majd létre 2010-re, ennek a tartalomnak a legnagyobb részét menet közben szervezetek kezelik: a hálózatokon, az adatközpontokban, a szolgáltatói helyeken, a telefonos vagy internetes kapcsolón vagy egy mentési rendszeren. A szervezetek - mindenféle méretű cég, hivatalok, kormányzatok, egyesületek - felelnek majd az információ minimum 85 százalékának biztonságáért, adatvédelméért, megbízhatóságáért és rendelkezésre állásáért.
Mindez abból a szempontból jó hír az ágazat számára, hogy a piac az eddiginél jóval nagyobb mennyiségű nagykapacitású hardvert igényel majd, emellett azonban új megoldások alkalmazására is szükség lesz. Ilyenek lehetnek azok a szoftverek, amelyek kiszűrik az ismétlődő adat-információkat, illetve már a forrásnál hatékonyabban, fontossági sorrendben kezelik az adatokat. Az olyan alkalmazások, amelyek segítik megkülönböztetni az ideiglenes információkat a hosszabb távú megőrzésre szánt adatoktól, szintén megkönnyíthetik a rohamosan gyarapodó adatfolyam hatékony kezelését.