Gazdasági totálkár az informatikában?

A gazdasági vezetők egyre tudatosabban nyúlnak cégük működési módszereinek átszervezéséhez a Zürich-i i2s Research legutóbbi felmérése szerint. Egyre többen ismerik fel a korábbi vállalatirányítási rendszerek hiányosságait, és konkrét igényeket támasztanak üzleti folyamataik újraszabályozásában.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre több cég gazdasági vezetője ismeri fel addigi vállalatirányítási rendszereinek hiányosságait és veszi saját kezébe a folyamatok szabályozásának kérdését - mutatta ki a Zürich-i i2s Research legutóbbi felmérése, amelyben 17 ország közel kétezer válaszadójának véleményét dolgozták fel. A friss kutatás megkérdezetteinek több mint kétharmada (69 százaléka) magasan a legfontosabb tényezőnek az tartja, mennyire képes egy módszer a cég folyamatait megfelelően leképezni. Amennyiben ez nem teljes, a megoldás minden más erénye szertefoszlik. (Jelentősen javítja a működési hatékonyságot és az üzleti kockázatok jóval hatékonyabb kezelését eredményezi a vállalatirányítás, a kockázatkezelés és a megfelelés integrációja.)


Egy ERP rendszer kiválasztásának legfontosabb tényezői

Vállalatirányítási rendszer tekintetében még manapság is él az a tévhit, hogy csupán a nagyvállalatok tarthatnak igényt rá, a kis- és középvállalatok viszont nem tudják rentábilissá tenni a befektetés mértékét. Ez természetesen nem igaz, hiszen rengeteg lehetőség van kis- és középvállalatok számára is vállalatirányítási rendszer bevezetésére, esetlegesen alapmodulok megvásárlására és bevezetésére. Ahhoz, hogy bármely cég a lehető legjobban képes legyen kiaknázni a vállalatirányítási rendszer nyújtotta lehetőségeket, érdemes lehet professzionális ERP tanácsadást igénybe venni, aminek révén teljes mértékben meghatározásra kerülhet az adott rendszer szükségessége, valamint az egész folyamat megtervezése. (Az automatizálással a cégek költségei is csökkennek.)

Mi fán terem?
A vállalatirányítási információs rendszer – azaz a szakirodalomban egyre inkább ERP-ként (Enterprise Resource Planning) emlegetett információs rendszer – a vállalat környezetére, belső működésére és a vállalat – környezet tranzakcióira vonatkozó információk koordinált és folyamatos beszerzését, feldolgozását, tárolását és szolgáltatását végző személyek, tevékenységek, valamint a funkciók ellátását lehetővé tevő hardver- és szoftvereszközök összessége.
Az információs rendszer fő összetevői:
1.) az ember, mint döntéselőkészítő és döntéshozó;
2.) a külső és belső információ;
3.) a külső és belső hardver és szoftver elemek, szervezeti megoldások (azaz az orgver).
(Megj.: valójában helytelen az ERP elnevezés, mivel az egy szűkebb kategória: az ERP a vállalati funkcionalitást megvalósító erőforrás-tervező, integrált vállalatirányítási /corporate governance/ információs rendszer.) Ezen rendszerek intelligenciája folyamatosan fejlődik, de természetesen a vállalatok rendelkeznek olyan "személyiségjegyekkel" munkafolyamataikban, amely nélkülözhetetlenné teszi egy az adott vállalat számára, hogy kifejezetten egyedi vállalatirányítási rendszer fejlesztessen.
(Forrás:Wikipédia)

A felhasználók félelmeivel kapcsolatban a kutatás azt derítette fel, hogy a megkérdezetteknek csaknem harmada (28 százaléka) tart az üzleti adatok sérülésétől vagy elvesztésétől, tehát az új szisztémák bevezetése során maximális üzleti biztonságot követelnek. Tisztában vannak azzal is, hogy a projektek túlságosan feszítettek és a saját belső erőforrások gyakran elégtelenek a váltáshoz. Emiatt a cégek ahelyett, hogy alkalmazkodnának a bevezetni kívánt működési módhoz, inkább a rendszerektől várnak több rugalmasságot.

Nemcsak nyugaton, hanem a közép-kelet-európai régió gazdasági vezetőinél is hasonlóakat tapasztalnak a vállalatirányítási szakértők - hangoztatta a hazánkon kívül a környező országokban is tevékenykedő LLP Dynamics magyar ügyvezetője. Czermák András elmondta, a régióban egyre több vezető igényel újfajta szemléletet, például a több tagvállalattal rendelkező cégeknél. A régi és nehézkes metódusok helyett rugalmasabb, például az úgynevezett „hub and spoke" megközelítést követelik meg. Ennek lényege, hogy a központ robosztus folyamataihoz a határon túli leányoknál csak kisebb, a helyi sajátságokhoz messzemenően alkalmazkodó irányítás kapcsolódjon, megfeleljen például a helybeni adószabályoknak, de több valutanem ellenére is összhangban legyenek a központi könyvvitellel.

Az ügyvezető szerint természetes, hogy a megváltozott üzleti körülményeket egy elavult megoldás már nem tudja kellően modellezni. Hasonlóan egy autóhoz, a „gazdasági totálkáros" ERP rendszereket sem éri meg átalakítani az új igények szerint, azokat érdemesebb inkább lecserélni. Czermák András szerint elérkezett az idő, amikor - más eszközökhöz hasonlóan - a vállalatirányítási rendszerek életciklusát, avulását is figyelemmel kell kísérnie a vezetőknek.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo