Ezért ódzkodnak a felhőtől a vállalatok

A vállalkozások fejlődésével a hálózati igények egyre gyorsabb ütemben növekednek, leginkább a hálózati teljesítmény, a megbízhatóság és a biztonság területein – derül ki a Barracuda Networks felméréséből.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A Barracuda Networks, Inc. megbízásából a Freeform Dynamics piackutató által készített felmérés szerint a vállalatok bizonytalanok azzal kapcsolatban, hogy a folyamatosan növekvő informatikai igények kielégíthetők-e a meglévő üzleti hálózatokon. Az eredményekből számos, a meglévő IT infrastruktúrára egyre nagyobb terhelést jelentő, kialakulóban lévő üzleti trend rajzolódik ki. Többek között jól látszik, hogy a vállalkozások fejlődésével a hálózati igények egyre gyorsabb ütemben növekednek, leginkább a hálózati teljesítmény, a megbízhatóság és a biztonság területein. A tanulmány rámutat a jelenlegi informatikai infrastruktúra felkészítéséért felelős szakemberek aggályaira is az arra nehezedő új elvárások vonatkozásában.

Növekvő hálózati igények

A megkérdezettek számos, az üzleti hálózataik teljesítményére jelenleg hatást gyakorló, kialakulóban lévő üzleti folyamatot emeltek ki, egyéb, a jövőben előreláthatólag jelentősen befolyásoló gyakorlat mellett. Ezek közül a legfontosabbak:

1. A felhőalapú szolgáltatások elterjedése az üzleti szempontból kritikus funkciókhoz, például e-mailhez és CRM-hez (69%)

2. Az üzleti hálózatokhoz való távoli és mobil hozzáférés növekedése (62%)

3. A hálózati forgalom mennyiségének és sokféleségének általános növekedése (58%).

Ezek az eredmények jól szemléltetik az agilis, adatközpontú vállalatok irányába mutató trendeket, valamint azokat a kihívásokat, amelyeket ez a tendencia az eredetileg nem erre a célra kialakított infrastruktúrák számára jelent. A jövőben várhatóan a legproblematikusabb területek:

1. Az új/változó megfelelőségi szabályozások (34%)

2. A felhőalapú infrastruktúra használata (34%)

3. A gépek közötti (M2M) összeköttetés és a Dolgok internete (32%).

A felhőben is lehet pazarolni a pénzt
A takarékoskodás – legalábbis az IT vonatkozásában – ma már szinte eggyé vált a felhőszolgáltatásokkal. Legyen szó tárolásról, számítási teljesítményről vagy bármilyen más rendszerről, a költségcsökkentésnél egyből felmerül a cloud. Csakhogy a felhő számítástechnikával is lehet pazarolni a pénzt! Meg is mutatjuk, hogyan.
Az eredmények alapján elmondható, hogy ha az üzleti felhasználási szokások tovább növekednek, a felhő az infrastruktúra szintjén még fontosabbá válik. Emellett a gépek közötti (M2M) kommunikációhoz hasonló új igények a használat növekedésével fokozódó elvárásokat támasztanak a hálózattal szemben, és megfelelőségi kihívást is jelentenek majd.

Teljesítmény, megbízhatóság, biztonság

A felmérés alapján jelenleg a hálózati igények növekedése mellett a leginkább érintett területek közé tartozik a hálózati teljesítmény (74%), a hálózat megbízhatósága (66%), valamint a hálózati biztonság (66%). Annak ellenére, hogy a vállalatok egyre intoleránsabbakká válnak az említett területeken felmerülő problémákkal szemben, úgy tűnik, közülük még sokan nem szánták el magukat a szükséges infrastrukturális befektetésekre. Ezt támasztja alá az a tény, hogy a válaszadók 61%-a úgy látja, pillanatnyilag a megfelelő üzleti tervek elkészítése, valamint a szükséges támogatás megszerzése jelenti a hálózat korszerűsítésének legfontosabb akadályát.

Innováció az infrastruktúrában

Arra a kérdésre, hogy a meglévő infrastruktúra a rá nehezedő új terheléssel meg tud-e birkózni, a megkérdezettek 94%-a számolt be kétségekről legalább egy kritikus területre vonatkozóan. A legnagyobb bizonytalanság az új megfelelőségi szabályozások teljesítésével kapcsolatban mutatkozik, mivel a válaszadók 63%-a nem biztos abban, hogy a jelenlegi rendszerekkel kielégíthetőek a jövőbeni, egyre szigorúbb elvárások.

Nagy a lehetőség a felhőben, de nagy a kockázat is
A vállalatoknak ma már a korlátozott, lokális támadások mellett szervezett bűnözői csoportokkal és komplex, infrastruktúra-szintű támadásokkal is számolniuk kell, hiszen az intelligens mobil eszközök, az átjárható rendszerek és a felhő alapú megoldások – minden előnyük mellett – az eddiginél nagyobb kockázatot jelentenek.
A megfelelőség azonban távolról sem a kérdéskör egyetlen problematikus eleme.  A résztvevők kevesebb, mint fele biztos benne, hogy egy vagy több területen meg tud majd felelni az általános üzleti növekedéssel (45%), az üzleti szempontból kritikus szolgáltatások összekapcsolásával (46%), vagy a felhőalapú infrastruktúrával (47%) kapcsolatban felmerülő igényeknek.

A piac formálódó igényeit övező bizonytalanság következményeként egyre több informatikai szakember érzi szükségét a probléma innovatív megközelítésének. A megkérdezettek 56%-a máris szükségét látja fejlettebb, illetve speciális megoldások bevezetésének, míg további 34%-uk szerint ez szükségessé fog válni a jövőben. Emellett 51% emeli ki egy új strukturális megközelítés nélkülözhetetlenségét, míg 32% szerint erre egy idő után várhatóan szükség lesz. A válaszadók közül sokan úgy vélik, hogy a hálózat ellenőrzése és kezelése (60% szerint máris, 26% szerint a jövőben) egyre fontosabbá válik annak érdekében, hogy a teljesítményt a növekvő igények mellett is fenntarthassák.

„A felmérés különbségeket mutat a már jelenleg is teljes kapacitással működő közepes vállalatok között, amelyeknek egy sor új igényt kell kielégíteniük a biztonság és teljesítmény szintjének fenntartása mellett. Számos vállalat tisztában van a probléma meglétével, azonban nem rendelkezik a megfelelő tudással vagy forrásokkal az új üzleti technológiákkal és trendekkel megbirkózni képes informatikai megoldások bevezetéséhez” – mondta Dr. Wieland Alge, a Barracuda Networks EMEA régiójának alelnöke és általános igazgatója.

„A gyorsan fejlődő üzleti gyakorlatok meglévő infrastruktúrára kifejtett hatásai tisztán látszanak a felmérés eredményeiből. Szinte minden, aggodalmait kifejező válaszadó számára egyértelmű, hogy a középvállalatoknak komoly munkájába fog kerülni lehetőségeik kibővítése, valamint a jövőre való felkészülés” – nyilatkozta Tony Lock, a Freeform Dynamics informatikai elemzője.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo