Ez borítja fel a közeli jövőnket

A technológia évről évre forgatja fel alapjaiban a világunkat. A Világgazdasági Fórum szakértői összegyűjtötték, a sok közül melyek azok a technológiák, amelyek még idén nagyot dobnak majd.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Világgazdasági Fórumon (WEF) a szervezet feltörekvő technológiákkal foglalkozó tanácsa egy tízes listát állított össze azokról a technológiai trendekről, amelyek áttöréseket hozhatnak a globális kihívások megoldásában. A 2016-os dokumentum, amelyet a WEF a Scientific American magazinnal közösen publikált, olyan vívmányokat gyűjt össze, amelyek a szervezet tagjai szerint egész iparágakat változtatnak majd meg, nem beszélve az emberek jelenlegi életmódjáról.

A lista összeállításának egyik alapvető kritériuma volt, hogy csak olyan trendekről ejt szót, amelyekben a WEF szerint éppen a 2016-os év hozza meg az áttörést, vagyis amelyek telepítése és alkalmazása mostantól már nem a „radar alatti tartományban” zajlik. Ez az oka, hogy néhány kiválasztott technológia már évekkel ezelőtt sem számított volna újdonságnak, de most jutott el az érettségnek arra a fokára, amikor a hatásai már érezhetővé és felismerhetővé válnak – írja a Bitport.

Lássuk az első 5 felforgatót!

A Google önvezető tesztautója
Kép: Flickr

1. Nanoszenzorok, a „nanotárgyak internete”

A fórum előrejelzése szerint 2020-ra az internetre csatlakozó eszközök száma eléri a 30 milliárdos nagyságrendet (az Ericsson például 2021-re 28 milliárdot jósol), így az IoT jelenleg az egyik legizgalmasabb technológiai terület. A WEF szerint a nanoszenzorok nemsokára már a falaktól és a bútoruktól kezdve mindenhol megjelennek, még az emberi testen is, és egész iparágakban válnak általánossá: például a mezőgazdaságban, az építőiparban, az egészségügyben és a gyógyszeriparban.

Negyvenes kamaszok, okos cégek – ez vár ránk
Azok a cégek, melyek nem okos megoldásokban utaznak, kihalnak Brett King futurológus jóslata szerint. 2025-re a fosszilis erőművek túl drágák lesznek a megújulókkal szemben. És ebben az évszázadban 100 év felé nyújtják tudósok az emberi életöltőt. Márpedig ha 130 évig élünk, 40-50 évesen még kamaszként kísérletezgetünk, ettől pedig jócskán átalakul a társadalom - véli a jövőkutató.
2. Következő generációs akkumulátorok

Az akkumulátor-technológiák jelentik a kulcsot a megújuló energiaforrások további fejlődésében, amennyiben ezeken múlik, hogy a kínálat összehozható-e a kereslettel. A legújabb megoldások a szódium-ionos, az alumínium vagy cink alapú akkumulátorok fejlesztésében már olyan rácsokat (mini grid) eredményeznek, amelyekkel elvileg kisebb települések energiaellátása is megoldható tiszta energiával.

3. Blokklánc

A virtuális pénz elosztott főkönyvi rendszere, amely gyakorlatilag a valaha végrehajtott összes tranzakció publikus főkönyve, a WEF szerint alapjaiban változtathatja meg a piacok és a kormányzatok működését. A bitcoin – mert tulajdonképpen erről a technológiáról van szó – csak az előző évben egymilliárd dollárnyi értékeléssel jutott befektetői pénzekhez, ami azt jelzi, hogy a befektetők is számottevő gazdasági és társadalmi hatásokra számítanak.

A blockchain-ről itt olvashat bővebben.

4. Kétdimenziós anyagok

A grafén, az egyetlen atom vastagságú grafitréteg közel sem az egyedüli nanotechnológiai anyag. Az előállítási költségek olyan ütemben csökkennek ezen a területen, hogy a WEF prognózisa alapján a kétdimenziósnak (2D) is nevezett anyagok felhasználási lehetőségei igen széles skálán mozognak, a már említett akkumulátor-technológiáktól a víztisztításon át a testen hordható elektronikai eszközökig. Érdekes, hogy az ugyancsak slágernek számító 3D nyomtatás ezúttal nem került fel a WEF tízes toplistájára.

5. Önvezető járművek

Ami kezdetben leginkább a Google bolondériájának tűnt, az manapság minden jelentős járműgyártó szemében kiemelt fontosságú fejlesztési terület. Az önvezető járműveket már közutakon, rendes forgalomban tesztelik, a felhasználás lehetőségei pedig igen széleskörűek az idősek életminőségének javítástól kezdve egészen a közúti szállítmányozásig. A gazdasági szempontok mellett ugyancsak jelentős lehet a balesetek számának csökkentése vagy a környezetre gyakorolt hatás, a járművek ökológiai lábnyomának mérséklődése is. (Fontos kérdés, hogy kényes helyzetben kit véd majd az önvezérlő autó.) A fejlesztések pillanatnyi állását persze nem könnyű pontosan értékelni: az autógyártók szerint minden oké, a gyakorlat azonban nem mindig igazolja a kincstári optimizmust.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo