Ez borítja fel a közeli jövőnket

A technológia évről évre forgatja fel alapjaiban a világunkat. A Világgazdasági Fórum szakértői összegyűjtötték, a sok közül melyek azok a technológiák, amelyek még idén nagyot dobnak majd.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Világgazdasági Fórumon (WEF) a szervezet feltörekvő technológiákkal foglalkozó tanácsa egy tízes listát állított össze azokról a technológiai trendekről, amelyek áttöréseket hozhatnak a globális kihívások megoldásában. A 2016-os dokumentum, amelyet a WEF a Scientific American magazinnal közösen publikált, olyan vívmányokat gyűjt össze, amelyek a szervezet tagjai szerint egész iparágakat változtatnak majd meg, nem beszélve az emberek jelenlegi életmódjáról.

A lista összeállításának egyik alapvető kritériuma volt, hogy csak olyan trendekről ejt szót, amelyekben a WEF szerint éppen a 2016-os év hozza meg az áttörést, vagyis amelyek telepítése és alkalmazása mostantól már nem a „radar alatti tartományban” zajlik. Ez az oka, hogy néhány kiválasztott technológia már évekkel ezelőtt sem számított volna újdonságnak, de most jutott el az érettségnek arra a fokára, amikor a hatásai már érezhetővé és felismerhetővé válnak – írja a Bitport.

Lássuk az első 5 felforgatót!

A Google önvezető tesztautója
Kép: Flickr

1. Nanoszenzorok, a „nanotárgyak internete”

A fórum előrejelzése szerint 2020-ra az internetre csatlakozó eszközök száma eléri a 30 milliárdos nagyságrendet (az Ericsson például 2021-re 28 milliárdot jósol), így az IoT jelenleg az egyik legizgalmasabb technológiai terület. A WEF szerint a nanoszenzorok nemsokára már a falaktól és a bútoruktól kezdve mindenhol megjelennek, még az emberi testen is, és egész iparágakban válnak általánossá: például a mezőgazdaságban, az építőiparban, az egészségügyben és a gyógyszeriparban.

Negyvenes kamaszok, okos cégek – ez vár ránk
Azok a cégek, melyek nem okos megoldásokban utaznak, kihalnak Brett King futurológus jóslata szerint. 2025-re a fosszilis erőművek túl drágák lesznek a megújulókkal szemben. És ebben az évszázadban 100 év felé nyújtják tudósok az emberi életöltőt. Márpedig ha 130 évig élünk, 40-50 évesen még kamaszként kísérletezgetünk, ettől pedig jócskán átalakul a társadalom - véli a jövőkutató.
2. Következő generációs akkumulátorok

Az akkumulátor-technológiák jelentik a kulcsot a megújuló energiaforrások további fejlődésében, amennyiben ezeken múlik, hogy a kínálat összehozható-e a kereslettel. A legújabb megoldások a szódium-ionos, az alumínium vagy cink alapú akkumulátorok fejlesztésében már olyan rácsokat (mini grid) eredményeznek, amelyekkel elvileg kisebb települések energiaellátása is megoldható tiszta energiával.

3. Blokklánc

A virtuális pénz elosztott főkönyvi rendszere, amely gyakorlatilag a valaha végrehajtott összes tranzakció publikus főkönyve, a WEF szerint alapjaiban változtathatja meg a piacok és a kormányzatok működését. A bitcoin – mert tulajdonképpen erről a technológiáról van szó – csak az előző évben egymilliárd dollárnyi értékeléssel jutott befektetői pénzekhez, ami azt jelzi, hogy a befektetők is számottevő gazdasági és társadalmi hatásokra számítanak.

A blockchain-ről itt olvashat bővebben.

4. Kétdimenziós anyagok

A grafén, az egyetlen atom vastagságú grafitréteg közel sem az egyedüli nanotechnológiai anyag. Az előállítási költségek olyan ütemben csökkennek ezen a területen, hogy a WEF prognózisa alapján a kétdimenziósnak (2D) is nevezett anyagok felhasználási lehetőségei igen széles skálán mozognak, a már említett akkumulátor-technológiáktól a víztisztításon át a testen hordható elektronikai eszközökig. Érdekes, hogy az ugyancsak slágernek számító 3D nyomtatás ezúttal nem került fel a WEF tízes toplistájára.

5. Önvezető járművek

Ami kezdetben leginkább a Google bolondériájának tűnt, az manapság minden jelentős járműgyártó szemében kiemelt fontosságú fejlesztési terület. Az önvezető járműveket már közutakon, rendes forgalomban tesztelik, a felhasználás lehetőségei pedig igen széleskörűek az idősek életminőségének javítástól kezdve egészen a közúti szállítmányozásig. A gazdasági szempontok mellett ugyancsak jelentős lehet a balesetek számának csökkentése vagy a környezetre gyakorolt hatás, a járművek ökológiai lábnyomának mérséklődése is. (Fontos kérdés, hogy kényes helyzetben kit véd majd az önvezérlő autó.) A fejlesztések pillanatnyi állását persze nem könnyű pontosan értékelni: az autógyártók szerint minden oké, a gyakorlat azonban nem mindig igazolja a kincstári optimizmust.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo