Az Európai Kutatási Térség létrehozása nagy lépést jelent az Unió számára ahhoz, hogy 2010-re valóban a világ leggyorsabban fejlődő gazdasági térségévé váljon. A 6. Kutatási, Technológia-fejlesztési és Demonstrációs Keretprogramban - mely szintén ezt a célt szolgálja - az új EU tagországok informatikai vállalkozásai is szerepet vállalhatnak, bár a feladat egyáltalán nem egyszerű - különösen a Kelet-Európai országok számára. Ugyanakkor, mint a 4D SOFT Kft. példája is mutatja, a részvétel ezekben a pályázati rendszerekben megfelelő szakértelem és tudás birtokában nem lehetetlen.
A 4D SOFT Kft.-nek van uniós kutatásfejlesztési tapasztalata, többek között a DILIGENT (Testbed Digital Library Infrastucture on Grid Enabled Technology, FP6-2003-IST) nevű K+F pályázaton ért el jelentős eredményeket, melynek célja egy egységes digitális könyvtár Grid technológiával történő kialakítása volt. A 4D SOFT Kft. az elkészült alkalmazás tesztelési stratégiáját alakította ki, valamint megtervezte s részben végrehajtja a tesztelési feladatokat. Ebben a projektben többek között a CERN (European Organization for Nuclear Research), a francia ERCIM, az olasz CNR-ISTI, a norvég FAST (Fast Searcs and Transfer) valamint az ESA (European Space Agency) is részt vesznek.
A "DILIGENT" projektben nyújtott kimagasló teljesítmény alapján a CERN felkérte a 4D SOFT Kft.-t, hogy ismét közösen vegyenek részt egy újabb pályázaton, az úgynevezett ETICS-en.
Az ETICS (eInfrastructure for Testing, Integration and Configuration of Software) projektet a 17,5md Eurós költségvetéssel működő, pályázati rendszerre alapozott, 6. kutatási keretprogramon belül hívták életre. Célja, hogy koordinálja az unión belüli kutatási és technológiafejlesztési tevékenységeket, s kiküszöbölje a párhuzamosan történő fejlesztésekből eredő anyagi és szellemi erőforrások pazarlását.