Drága mulatság lehet, ha befut az ellenőrzés

Egyre gyakrabban találkoznak a hazai cégek is a nagy szoftvergyártók ellenőreivel, és bizony ez egyre nagyobb költséget jelent a vállalatoknak, főként, hogy jelentős részük azt sem tudja, milyen programok futnak a munkahelyi gépeken.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Fotolia

A hazai cégek többségét nagyon is érintik a szoftverlicencelési kérdések és problémák: csupán 16 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy kevesebb licencváltozás érintette a cégüket 2015-ben, mint az azt megelőző időszakban. Ez nemcsak belső ügynek tekinthető, hiszen ezzel egy időben a cégek 24 százaléka számolt be arról, hogy több gyártói audittal kellett megbirkózniuk, mint az azt megelőző időszakokban – derült ki az az IPR-Insights felméréséből, amelynek tapasztalatait együttműködő partnerünk, a Bitport.hu közölte.

A leggyakoribb az évi egy audit vállalatonként, ez a megkérdezettek 40 százalékát érintette. A cégek negyedének azonban évente két auditot kellett elvégeznie, sőt nem ritka az évi három sem. Évi két-három audit gyakorlatilag azt jelenti, hogy akár egy alkalmazott teljes munkaidejét is lefoglalhatja a folyamat. A válaszadók szerint a gyárrtók közül itthon a Microsoft viszi a prímet, bár a nemzetközi szinten egyébként szintén aktív SAP és Oracle szintén nem lustálkodik. A megkérdezett vállalatok többsége szerint csak idő kérdése volt, hogy mikor jönnek az ellenőrök. Sokan egyébként úgy látják, hogy a lejárt licencszerződések is gyakran csábítóan hatnak az auditorokra.

Három hónaptól egy évig terjed

És ha egyszer becsöngettek, a vállalat számíthat arra, hogy nem csak egyszer kell megkínálni őket kávéval. A procedúra ugyanis elég hosszadalmas. Csupán a válaszadók negyede mondta azt, hogy egy hónapon belül lezárult az audit, viszont ugyanennyien mondták, hogy 3 hónapnál is tovább tartott. Azt a 2 százalékot pedig valószínűleg senki sem irigyli, ahol több mint egy évig állomásoztak a szoftvergyártó auditorai. Ez még kávéból is tetemes többletkiadás, átlagos piaci áron számolva napi egy plusz kávét 75 ezer forint plusz kiadást jelent.

Ám egy ilyen ellenőrzésnél sokkal nagyobb a tét: az auditok időtartama jelentősen leterhelheti az IT-infrastruktúrát üzemeltető csapatot, illetve más érintetteket is az adott szervezetben A válaszadók közül mindössze egy állította azt, hogy több erőforrást tervezett az auditra, mint amennyire végül szükség volt. 20 százalékuk becsülte alul az erőforrásigényt, míg a többség jól mérte fel a várható kiadásokat és munkaidőt.

Azt sem tudják mit használnak

Mindez nem is meglepő annak fényében, hogy a vizsgált cégek 39 százalékánál még mindig Excel-táblázatban vezetik a szoftvernyilvántartást. A többség azonban már használ valamilyen SAM célalkalmazást, amely megkönnyíti a helyzetüket a nyilvántartásnál. Ugyanakkor a válaszadók 42 százaléka nyilatkozott úgy, hogy vállalata egyáltalán nem rendelkezik a kapcsolódó folyamatok mederben tartását segítő írott szoftvergazdálkodási szabályozással, de feltűnően magas azoknak a vállalatoknak az aránya, ahol sehogyan sem mérik az egyes felhasználók szoftverhasználatát - márpedig így a cégek jelentős része gyakorlatilag aknamezőn mászkál.

Ha pedig egy vállalatot felkészületlenül ér az audit, az nem csak fölösleges erőforrásokat köt le, hanem súlyos költségeket is generálhat. Ilyenkor ugyanis szinte biztos a licenchiány, amit átfogó felkészüléssel akár meg hiányában szinte biztos, hogy találnak valamit, olyan plusz kiadást eredményezve, amit meg lehetett volna előzni.

A cikk folytatása itt olvasható!

Amit a biztonságiak sem látnak
Az IT biztonság számára egyre nagyobb kihívást jelent a szakmai köznyelvben „Shadow IT”-ként aposztrofált jelenség, ami azt jelenti, hogy a vállalatoknál olyan informatikai megoldások kapnak kiemelt szerepet a napi feladatok elvégzésekor, amelyek használatához gyakran egyáltalán nincs hivatalos engedély az adott szervezetnél, és nincs róluk tudomása az informatikai részlegnek sem.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo