Bezöldülnek a felhasználók

A számítógépek minden előnye és haszna ellenére a vállalatok egyre fokozódó függése az informatikától jelentős mértékben megterheli környezetünket, állítja Csala Viktor az Accenture menedzsere. Továbbá arra hívja fel a figyelmet, hogy stratégia váltásra lenne szükség a gondolkodásmódban ahhoz, hogy megfékezzük az IT növekvő környezeti hatását.

A számítógép használata mostanra már a legtöbb ember számára mindennapossá vált. Mégis úgy tűnik, hogy sokan nincsenek tisztában azokkal a környezetvédelmi problémákkal, melyeket a gépek növekvő áramfogyasztása felvet. A március elején megrendezett hannoveri CeBit kiállításon is a zöldülő IT volt a fő témakör.

Manapság, amikor az áramfogyasztás csökkentésének és a hatékonyság növelésének kérdése rendkívül fontos mind az egyéni háztartások, mind a vállalatok számára, nyilvánvalóan kiemelten kell foglalkoznunk ezzel a szemponttal.

Nem meglepő, hogy az energiafogyasztás túlnyomó része a vállalatok és adatközpontjaik áramellátásából származik.

Az informatikai vezetőknek tehát, akik jelen pillanatban egyszerre igyekeznek értéket teremteni, hatékonyságot növelni és költségeket csökkenteni, most már a természetbarát gazdálkodás szempontját is figyelembe kell venni.

Ebből adódóan szüntelenül keresik azokat a módszereket, amelyek segítségével ezek a célok elérhetővé válnak, ez pedig az adatközpontok konszolidálásának, racionalizálásának és egyszerűsítésének irányába hat.

Tömjük be a rést!

Jelenlegi üzleti világunkban az adatközpontok természetesen kulcsfontosságú szerepet játszanak. Megfelelő üzemeltetésük esetén hatalmas mennyiségű adat tárolására alkalmasak, ugyanakkor képesek biztosítani a rendszerleállások utáni hatékony helyreállítást, valamint az ezekkel szembeni ellenálló, illetve az ezekhez való alkalmazkodó képességét is.

Ezen elsődleges funkciók racionalizálása persze korántsem könnyű feladat, ám siker esetén nemcsak jelentős energia-megtakarítással, hanem komoly üzleti előnyökkel is számolhatunk.

A kilátások ígéretesek. A vállalatok adatközpontjaiban a számítógépek aránya elképesztő méreteket ölt, és a gyártó üzemek mellett éppen ezek az adatközpontok a felelősek a legtöbb vállalat energiafogyasztásának döntő hányadáért. Ráadásul óriási mennyiségű hőt is termelnek.

A cégek pontosan tisztában vannak vállalati és társadalmi felelősségükkel. Az ökopolitika szemmel láthatóan kulcsszerepet játszik a fogyasztókkal, a szolgáltatókkal és a befektetőkkel való kapcsolataikban. Ennek ellenére mindezidáig csupán néhány vállalat figyelt fel az IT hatékonysága és a környezetbarát gazdálkodás közötti összefüggésre.#page#

Ezen a téren tehát változásra van szükség. A "zöld gondolkodásmód" a vállalatok kötelező felelősségvállalásának központi pillére. Az adatközpontok konszolidációjának tervezése során az informatikai vezetőknek törekedniük kell olyan alternatív technológiák bevezetésére, amelyek alacsonyabb energiafogyasztás mellett hatékonyabban működnek.

Rövidzárlat

Ezek a technológiák már rendelkezésre állnak, csak még túlságosan szűk körű az alkalmazásuk. Egy vezető piacelemző cég kimutatása szerint a legtöbb nagyvállalat informatikai részlege teljes évi költségvetésének mintegy 5%-át fordítja áramellátásra.

Az irodai számítógépek teljesítményének növekedésével ez a százalékos arány az elkövetkezendő öt év során megduplázódhat, még akár meg is triplázódhat.

Amenyiben hajlandóak költeni az "intelligens", energiatakarékos technológiákra, a vállalatok jelentős mértékben csökkenthetik ezt a kiadást, s eközben még a bolygónk megmentéséért vívott harcban is tevékeny részt vállalnak.

Ezen új technológiák alkalmazása mellett a vállalatok azáltal is komoly költség-megtakarítást érhetnek el, ha az energia-ellátással kapcsolatban - amelytől valójában saját üzleti sikerük is függ - egy sokkal teljesebb, átfogóbb szemléletet alakítanak ki.

Ahelyett, hogy a mérnökök és a épületek üzemeltetését végző munkatársak az IT csoporttól elkülönülten dolgoznának, egy szorosabb együttműködés megfékezhetné a nem megfelelő kábelezés és hűtés következtében fellépő energiapazarlást.

Ezeknek a vállalatoknak, valamint az őket ellátó hardvergyártóknak ugyanakkor előre is kell tervezniük. A most még új eszközök előbb-utóbb a szemétre kerülnek, s biztosítani kell, hogy amint életciklusuk végére értek, a lehető leghatékonyabb módon kerüljenek újrafelhasználásra.

Az intelligens és energiatakarékos technológia bevezetése időszerű és hatalmas mérföldkő lesz a fejlődés útján. Ehhez azonban stratégia váltásra van szükség az IT részlegek munkatársainak a gondolkodásában.

Ha képesek lesznek váltani, hamar rájönnek majd, hogy nemcsak a ma részvényeseinek érdekeit szolgálják, hanem a következő évtizedek nemzedékeiét is.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo