Adatvédelmi törvények megsértése miatt két felhasználó nyújtott be keresetet a kaliforniai bírságon a világ első számú közösségi oldala ellen. A feltételezések szerint a Facebook szisztematikusan monitorozza a felhasználók magánüzeneteit, és az így kinyert adatokat értékesíti a hirdetőknek. Ha a felhasználók a küldött üzeneteikben linkelnek egy weboldalt, akkor azt a Facebook rögzíti, követi a linket és az információt hozzáfűzi a felhasználó internetes tevékenységeinek listájához.
Ha ez bebizonyosodna, akkor nem csak az elektronikus kommunikációra vonatkozó törvényeket, de a versenytörvényeket is megsértené a Facebook. A Facebook ugyanis az ezzel a módszerrel megszerzett adatok segítségével versenyelőnyre tesz szert azon riválisokkal szemben, akik szintén az adatok gyűjtésére alapozva kínálnak célzott hirdetési lehetőségeket – számol be a Privátbankár.hu.
A pert indító két személy, Matthew Campbell és Michael Hurley minden amerikai felhasználó nevében nyújtotta be a keresetet, akik linkeket küldözgettek üzeneteikben. Az Egyesült Államokban több mint 166 millió felhasználója van a Facebooknak, így a sértettek száma milliós nagyságrendű lehet. A pert indító két felhasználó kártérítésként napi 100 dollárt követel arra az időszakra, amíg a jogsértő magatartás fennáll, vagy 10 ezer dollár kifizetését minden felhasználónak, aki érintett az ügyben.
Ez akár milliárdos kifizetést is jelenthetne a Facebooknak, bár ennek kicsi az esélye, tekintve, hogy eddig a technológia szektor szereplőit érintő bármilyen per, akár szabadalmi, akár versenyjogi per esetén csak ritkán kaptak milliárdos büntetéseket a cégek. A Facebook szóvivője szerint a vádak alaptalanok és hozzátette, hogy a társaság meg fogja védeni magát.