Dr. Dávid Ibolya, igazságügy-miniszter, a konferencia fővédnöke bevezetőjében hangsúlyozta, hogy az elektronikus aláírás az e-gazdaság szabályozásának első lépése. Valójában ezzel egy legtöbbünk számára még ismeretlen és számos veszélyt is rejtő útra léphet a közigazgatás. A sikerességhez az informatikusok, a kormányzat és a felhasználók szoros együttműködésére van szükség. Az, hogy ez a törvény megszülethet, azt mutatja, hogy a parlamentben ülő politikusok bíznak a parlamenten kívül tevékenykedő informatikusok szaktudásában, mint ahogyan annakidején a bankkártya bevezetésekor is tették. Dávid Ibolya a konferenciához kapcsolódó sajtótájékoztatón elhangzott felvetésre válaszolva elmondta, hogy nem fél attól, hogy a törvény következtében a hitelesítés szolgáltatók (HSZ) között monopolhelyzet alakulhat ki. Sőt! Bízik a piac szerepében.
A kormányzat először a cégeljárásokhoz kapcsolódó ügyintézések területén kívánja a digitális aláírás használatát bevezetni, de Dávid Ibolya a következő kormányzati ciklus legnagyobb kihívásának a megfelelő számítógép-program kidolgozását tekinti. A kormányzat elsődleges célja a számítógéppel rendelkező családok jelenlegi 8 százalékos arányának növelése kell, hogy legyen. Ez politika, a többit az üzlet megoldja – mondta a miniszter asszony.
A különböző kormányzati és IT szakemberek által tartott előadásokból kiderült, hogy a legnagyobb kérdést a biztonsági megoldások és az azokhoz szükséges anyagi források előteremtése jelenti. A most elfogadásra kerülő törvény az informatikai rendszerváltás első mérföldköve, amelyet még számos új szabály bevezetésének kell követnie. Tisztázni kell többek között a felelősség megosztását, a határok közötti átjárhatóság, a hordozó eszköz, a visszavonás szabályozásának, az alkalmazás kompetenciájának problémáit – ahogyan azt Konkoly Thege Szabolcs, az ICON Kft. IT biztonság üzletág igazgatója előadásában kifejtette. Kérdés, hogy a most kialakított infrastruktúra, vajon a jövőben megnövekvő igény kiszolgálására is alkalmas lesz-e – merült fel a kérdés. Horváth János az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatalának informatikai főosztályvezetője elmondta, hogy körülbelül 200 jogszabályt kell a kormányzatnak módosítania. Az Európai Unió közigazgatás átalakítására vonatkozó programja 32 projectet jelent, amelyet – a csatlakozást követően – Magyarországon is követni kell. Jelen pillanatban sem a rendőrségnél, sem az adóhatóságnál, sem a földhivatalnál, sem más közigazgatási szervezeteknél használt rendszer nem alkalmas az együttműködésre. Ha ebben nem tesszük meg a kezdő lépéseket, akár az uniós csatlakozás is veszélybe kerülhet.
Jelenleg kérdés még, hogy milyen aláíró eszközt lehet majd biztonságos aláírásra használni, amely megfelel a nemzetközi előírásoknak, a hordozhatóság kérdésének és a visszavonhatósága is menedzselhető. Ez a digitális aláírás működőképességének egyik kulcsa. A hallgatóság soraiból Rémi István a HIF munkatársa elmondta, hogy jelenleg a legbiztonságosabbnak a csipkártya tekinthető. A törvénytervezet alapján a miniszter fogja kijelölni azt a tanúsító szervezetet, amely a külföldi műhelyek minősítése alapján regisztrálja azokat a konkrét eszközöket, amelyek használhatók aláírás készítésére. A minősítés várható néhány milliódolláros költségigénye miatt gyakorlatilag a magyar eszközök kiesnek.
A konferencián részt vett Stefanos Gouvras, az EU Információs Társadalom Főigazgatóságának munkatársa. Előadásában elmondta, hogy az európai közigazgatások számára készült IST program elsősorban a személyes adatok védelemére, azok feldolgozására és az Unión kívüli adatok kezelésére fókuszál. Gouvras is egyetértett a magyar szakemberek véleményével, hogy Magyarország kapcsolódásának fő problémái az adatvédelem és a biztonság területén jelentkezhetnek.
A konferencia első napján délután a résztvevők megismerkedhettek egy már megvalósult finn kormányzati programmal, és egy angol példával. A tanulság minden esetben ugyan az volt: az e-szignó nem csodaszer, de használatával javulhat az ügyintézés színvonala, javulhat a lakosság és hatóságok kapcsolata. A második nap az önkormányzatokat érintő kérdések jegyében telt, ahol nemzetközi és magyar megoldásszállítók mutatták be a közigazgatási szféra számára ajánlott portál modelljeiket.
A digitalizálódás, az információtechnológiai fejlődés számos kérdést – kinek hasznos az e-szignó, marketing eszköz-e a digitális térkép, érték-e az adatvagyon, hogyan szavatolható a személyiségi jogok biztonsága - felvet és a megválaszolásához még sok-sok hasonló együttgondolkodásra alkalmat adó konferenciára lesz szükség.
Akár az uniós csatlakozás is veszélybe kerülhet
Az egyablakos ügyintézést mikor válthatja fel az egymonitoros ügyintézés?
Az elmúlt hét végén, Székesfehérváron tartott e-szignó konferencia hallgatósága és előadói közösen keresték a választ erre a kérdésre.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.