A szélessáv diadalútja

Apadnak is az árak folyamatosan. Ma az 512-es sebességű sáv ugyanannyiba kerül, mint régen egy 128-as. A kábelt jellemzően csak a lakosság igényli, a vállalatok általában ADSL-t használnak. Azok a csomagok a legnépszerűbbek, amelyek tartalmaznak webtárhelyet, tehát megjelenést is.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon az internet elterjedtsége még jócskán elmarad az Európai Unió átlagától, azonban az aktív internetkapcsolatok közel fele már DSL vagy kábeltévés, ami a szélessávú kapcsolatok egyeduralmát vetíti előre. Az üzleti szférában a kis- és középvállalatok a magánfelhasználókhoz hasonlóan többnyire ADSL-kapcsolattal rendelkeznek, míg a több telephelyes nagyvállalatok bérelt vonalat tartanak fent, és vezeték nélküli kapcsolatot is használnak. Amíg az üzleti szférában gyakorlatilag kötelező az internetes jelenlét és a szélessávú internetelérés, addig a lakosság körében a motiváció hiánya szab gátat az internet-hozzáférések gyors terjedésének, nem pedig az ár.

Magyarországon körülbelül 120 internetszolgáltató (ISP) cég működik. A szolgáltatások számát tekintve a legnagyobb a GTS-Datanet Kft. (63 darab), az Axelero Rt. (54 darab), a Vivanet Kft. (46 darab), az Externet Kft. (44 darab) és az EnterNet 2001 Kft. (42 darab), ezeket követi a Tvnet Kft. 35, az SWI Kommunikációs Kft. 33, valamint az Interware Rt. 31 különböző szolgáltatással.

A szolgáltatók nemcsak egy, hanem kettő és három évre, sőt határozatlan időre is kötnek szerződést az ügyféllel. Ma Magyarországon egy, a legtöbb igényt kielégítően gyors, másodpercenként 1,5 megabites letöltési sebességű otthoni ADSL-hozzáférés egyéves szerződéssel átlagosan nettó 12 ezer forintba kerül. Ez természetesen e-mail címeket és webtárhelyet is magában foglal. Egy még szintén gyors, 1 megabites sebességű kapcsolathoz pedig már 10 ezer forint alatt hozzá lehet jutni. Tavaly év végén a legtöbb szolgáltató (a kábelszolgáltatók is) az előfizetők nagy örömére a díjak módosítása nélkül megduplázta a sávszélességet, így ma már otthon akár másodpercenként 3 megabites sebességgel is internetezhetünk. Ez azt jelenti, hogy 1 megabájtnyi adat kevesebb mint 3 másodperc alatt letöltődik a számítógépre. A legolcsóbb ilyen forgalomkorlátos csomag nettó 12 ezer 600 forintba kerül.

Honi választék

Az üzleti előfizetőknek a szolgáltatóknál háromféle ADSL-csomag is van a választékban: kisüzleti, irodai és business. A "csalogató" kisüzleti csomagot mindössze öt szolgáltató kínálja a piacon, nettó 9300 forinttól. Az egyéni vállalkozóknak, bt.-knek ajánlott csomag (512/96 kbps, egyéves szerződéssel) gyakorlatilag semmiben sem különbözik az otthonitól, pusztán annál olcsóbb egy kicsit. Az irodai csomagok közül lehet választani korlátlant és korlátost (forgalomarányost) is. A legolcsóbb a másodpercenként 512/96 kilobit sebességű korlátos csomag: az ára 4980 forint plusz áfa, míg a legolcsóbb korlátlan ADSL irodai csomag egyéves szerződéssel nettó 8950 forintért érhető el. A másodpercenként 1,5 megabites letöltést garantáló csomagok átlagosan 20 ezer forint plusz áfáért rendelhetők meg, viszont az üzleti előfizetők ezért számos pluszszolgáltatáshoz jutnak: például több e-mail címet használhatnak, nagyobb a tárterület, és fix vagy dinamikus IP-címet is kap a cég.

"Magyarországon a penetráció relatíve alacsony az unióhoz viszonyítva, ahol a lakosságnak 30 százaléka rendelkezik internettel. Nálunk az otthoni internetelérhetőség 15 százalék körül van" - mondja Császár Zoltán, az Axelero Rt. stratégiai vezérigazgató-helyettese. A vállalati piacon a nagyvállalatoknál 100 százalék, közepeseknél 80 százalék a lefedettség. Az internetes információszerzés tekintetében európai szinten állunk, a megjelenés terén sem rossz a helyzet, ám B2B vagy B2C-ben kevéssé vagyunk jelen. Nagyon sok pályázati lehetőség volt, melyek főként a netes aktív megjelenést és a kereskedelmet támogatták. Véleményem szerint azonban az EU-tól átvett finanszírozási feltételrendszer - az előfinanszírozási kötelezettség, a bankgaranciával kapcsolatos elvárások - a hazai kisvállalkozásoknak nem kedveztek - értékel Császár Zoltán.

Apadó árak

A szélessáv lázában ég az ország. A szélessáv elterjedésében az Európai Unió szintjén vagyunk. Hazánkban mintegy 350 ezer a szélessávú hozzáférések száma, amiből körülbelül 200 ezret a Matáv, 70 ezret a UPC épített ki. Az Axelero Rt.-nél kapott információk alapján megtudtuk, hogy az internetszolgáltatók jelentős bővülési lehetőséget látnak a munkavállalók otthonában kiépített hozzáférés elterjedésében, hiszen a munkáltatók számára ez adó- és járulékmentes juttatásnak minősül.

A top-internethasználók általában bérelt vonalakon kommunikálnak. Keresleti piacuk mennyiségben nem bővül számottevően, csak a sávszélesség bővítésében versenyezhetnek kegyeikért az internetszolgáltatók. Apadnak is az árak folyamatosan. Ma az 512-es sebességű sáv ugyanannyiba kerül, mint régen egy 128-as. A kábelt jellemzően csak a lakosság igényli, a vállalatok általában ADSL-t használnak. Azok a csomagok a legnépszerűbbek, amelyek tartalmaznak webtárhelyet, tehát megjelenést is. Azok választanak inkább bérelt vonalat, akik nagy fájlokat küldözgetnek nagy mennyiségben. Az ADSL előnye az ár és az olcsó technológia.

A szerverparkok szolgáltatásának divatja is fellendülőben van, mint Császár Zoltántól megtudtuk. Magyarországon két igénybevételi forma terjedt el: a cégek tárhelyet vesznek az internetszolgáltatónál, vagy saját szervereiket kitelepítik a szolgáltatóhoz. A nagy adatbázissal rendelkező cégek általában addig bírják saját telephelyen tartani a szerverüket, amíg az on-line rendszerük el nem indul.

Az adatparki, illetve szerverparki szolgáltatásnál rendkívül lényeges a biztonság és az elérhetőség garantálása. Két nagy adatpark van jelenleg: az Axeleróé és az Interware-é. Az előbbi szolgáltatónak mintegy 100 bérlője van, és 10 ezer körüli weboldal működik a szerverein.

A teljes cikk a Piac és Profit februári számában.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo