2017 a nyíltság éve lesz a felhőben

Napjainkra a nyílt forráskódú szoftverek már szinte teljesen bevették a szervereket és adatközpontokat. De vajon mi várható a piacon a 2017-es évben? A SUSE szakértői szerint a felhőplatformok és a tárolórendszerek terén ugrásszerű növekedés lesz az ilyen jellegű megoldások terén, mivel azok alacsony költségek mellett kínálnak megoldást a vállalatok több aktuális, égető problémájára.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Világszerte óriási iramban nő a termelődő adat mennyisége, ami komoly üzleti előnyt jelent a vállalatok számára, hiszen így jóval többet tudhatnak meg ügyfeleikről, és ezáltal még inkább testre szabott szolgáltatásokat tudnak kínálni számukra. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a cégek képesek legyenek ezeket az adatokat elraktározni, kezelni és feldolgozni, amihez hatékony tároló- és elemzőrendszerekre van szükségük. A nyílt forráskódú szoftverek mindkét területen ideális megoldást nyújtanak. Nem véletlen, hogy egyre több vállalat helyezi át különféle szolgáltatásait nyílt forráskódú alapokon futó felhőbe, legyen szó akár analitikai vagy adatbázis-kezelő szoftverekről, akár vállalatirányítási rendszerekről, hiszen azok gyorsan üzembe helyezhetők és hatékonyabban működtethetők ebben a környezetben. Olyannyira, hogy az IDC jóslata szerint 2017-re a vállalatok több mint 60 százaléka alkalmaz majd nyílt forráskódú szoftvereket és nyílt API-kat a felhőintegrációs stratégia részeként.

Kép:Flickr/persecsys

Feltör egészen az égig

A SUSE nemrégiben végzett kutatása is arra mutatott rá, hogy a nyílt forráskódú megoldások egyre nagyobb teret hódítanak a felhőben, különösen a privát felhő esetében. A 813 informatikai szakértő bevonásával Észak-Amerikában és Európában végzett kutatás szerint a válaszadók 96 százaléka látja úgy, hogy saját szervezete számára komoly üzleti előnyt jelent a nyílt forráskódú privát felhő bevezetése. A legfőbb okok között szerepel a gyorsabb innovációs (77 százalék szerint), valamint a költségcsökkentési lehetőség (67 százalék szerint). A privát felhő számos különféle felhasználási területen képes nagyobb rugalmasságot és hatékonyabb működést biztosítani, a fejlesztési és tesztelési folyamatoktól kezdve az új üzleti vállalkozások indításán és földrajzi terjeszkedésen át egészen az időszakos csúcsterhelésekig és az adatfeldolgozásig.

Hat kihagyhatatlan tech-trend 2017-ben
Kiterjesztett valóság, blockchain, vállalati drónok, autonóm járművek és új anyagok, mint a grafén vagy a szilicén: a 2020-as években többek között ezek a témák határozzák majd meg a technológia fejlődését. A közelebbi jövőre nézve a Cisco összegyűjtött 6 üzleti és technológiai trendet.
Az ilyen jellegű új megoldások implementálásában az a legnagyobb kihívás, hogy azokat megfelelően integrálják a meglévő környezetbe. A legtöbb vállalatnál ugyanis több évtized alatt kiforrott technológiákat használnak, ezért a teljes rendszer rengeteg különféle infrastruktúra és platform keverékéből áll. Érthető módon ezeket pedig nem szeretnék lecserélni az új eszközök bevezetése miatt, hiszen komoly összegeket áldoztak rájuk.

Következő állomás: tárolás

Az IDC előrejelzése szerint a szoftveralapú megoldások térnyerése is jelentős átalakulást hoz a jövőben: a Financial Times top 500-as listáján található európai vállalatok 40 százaléka 2020-ra mintegy 20 százalékkal tudja majd növelni a teljesítményét annak köszönhetően, hogy az emberek által irányított folyamatokat felváltja a szoftveralapú felügyelet, ami hatékonyabb működést tesz lehetővé, alacsonyabb költségek mellett. A SUSE szakértői szerint a szoftvervezérelt technológia az adattárolás terén tudja a legtöbb támogatást nyújtani a vállalatoknak, hiszen minden szervezet számára komoly kihívást jelent, hogy a csökkenő informatikai költségkeretek mellett lépést tartson az adatrobbanással.

Számos olyan terület létezik, ahol nagy mennyiségű adatot kell tárolni, például törvényi vagy megfelelőségi előírások miatt vagy egyszerűen a tevékenységből fakadóan. Sok esetben ezeket a fájlokat ritkán kell elővenni, olyankor azonban kritikus fontosságú, hogy rendelkezésre álljanak. Tipikusan ilyen jellegű adatok például a biztonsági kamerák felvételei vagy az orvosdiagnosztikai eszközökkel készített felvételek, például röntgen- és ultrahangképek vagy MRI-leletek.

A modern cégnek a kilátásai is szebbek
Sokkal derűlátóbbak saját kilátásaik kapcsán azok a kis- és középvállalkozások, amelyek kihasználják a technológia adta előnyöket, illetve megfelelő adatelemző képességekkel rendelkeznek – hangzott el a Microsoft mai kerekasztal-beszélgetésén. A jövő szempontjából biztató, hogy az Ipsos MORI felmérése alapján a kkv-k 54 százalékánál már használnak felhőmegoldásokat Magyarországon.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo