Zsugorodik a román gázpiac

Történelmi mélypontra süllyedt 2023-ban a romániai gázfogyasztás; a gáztermelés kissé, az export azonban jelentősen nőtt, míg az import szerény mértékben csökkent - írja a Ziarul Financiar a Transgaz adatai alapján.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly a romániai gázfogyasztás mintegy 12 százalékkal csökkent 2022-höz viszonyítva, 9,7 milliárd köbméterre, 1,3 milliárd köbméterrel maradt el az egy évvel korábbitól. Ebben szerepet játszott az enyhe tél és visszafogott ipari fogyasztás, miután tavaly alig termelt a legnagyobb romániai gázfogyasztó, a műtrágyát gyártó marosvásárhelyi Azomures kombinát.

Egyre kevesebb a gázfúrótorony (Fotó: Pixabay)
Egyre kevesebb a gázfúrótorony (Fotó: Pixabay)

Az országos elosztó hálózatot működtető Transgaz ismertette, hogy körülbelül 9,3 milliárd köbméter földgázt termeltek ki tavaly Romániában, a mennyiségen 10 vállalat osztozott, 95 százalékát a Romgaz, az OMV Petrom és a Black Sea Oil & Gas (BSOG) adta. A 2023-as kitermelés hozzávetőleg 2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi mennyiséget, mely 9,1 milliárd köbméter volt.

A két piacvezető ágazati vállalat által felszínre hozott mennyiség csökkent tavaly. 2023 első kilenc hónapjában az állami tulajdonban levő Romgaz 5 százalékkal kevesebb földgázt aknázott ki, mint 2022 azonos időszakában, 3,5 milliárd köbmétert. Az osztrák többségi tulajdonú OMV Petrom esetében a visszaesés 4 százalékos volt, a kitermelt mennyiség pedig 2,59 milliárd köbméter. Az éves adatokat még nem közölték, azonban a Ziarul Financiar becslései szerint a két nagyvállalat kitermelése 500 millió köbméterrel csökkent. Ezt a kiesést a nyíltvízi kitermelést folytató BSOG ellensúlyozta, mely tavaly 1,1 milliárd köbméter földgázt hozott felszínre, szemben az egy évvel korábbi 500 millió köbméterrel.

A Transgaz adatai azt mutatják, hogy az importált földgáz mennyisége kissé csökkent, 2,6 milliárd köbméterre a 2022-es 2,8 milliárdról. Az export csaknem két és félszeresére nőtt, 900 millió köbméterről 2,2 milliárd köbméterre, egy évvel korábban még 1,9 milliárd köbméterrel haladta meg a behozatal az exportot.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo