Az iparűzési adó jelenleg 500 milliárd forint, ekkora összeggel nem lehet csökkenteni a kormányzati kiadásokat - közölte a pénzügyminiszter. Szerinte, ha a költségvetés kiadásai 2010 után nem nőnek, akkor a GDP növekedése, vagy a GDP-nek a 2008. évi értékre való visszaállása már fedezetet teremt az iparűzési adó kiváltására.
A kormány ebben az évben, elsősorban a gazdasági visszaesés miatt, közel 1.000 milliárd forintos kiadáscsökkentést hajt végre, amit a szakértők három év alatt láttak megvalósíthatónak - jelezte Oszkó Péter.
A pénzügyminiszter szerint Magyarországnak minél előbb csatlakoznia kell az eurózónához, de a szakértői kormány nem kíván céldátumot kitűzni, ugyanakkor valamennyi intézkedésével a maastrichti feltételek teljesítését akarja előre mozdítani.
Nem a világválság a gond
Oszkó Péter vitatta a HEBC jelentésének egyik megállapítását, miszerint Magyarország jelenlegi válságát nem a világgazdasági válság, hanem az ország strukturális problémája okozza. "A valódi ok az, hogy Magyarország államadósságának finanszírozása azért vált kockázatosabbá, mert Magyarország eladósodottsága magasabb, mint a régió országaié, miközben a pénzügyi válság nyomán a kockázatvállalási hajlandóság erősen csökkent" - foglalta össze véleményét a pénzügyminiszter a strukturális problémáról.
A magyar 6-7 százalékos gazdasági visszaesésnél alig kisebb a 6 százalékos szlovák recesszió, noha Szlovákia sokkal könnyebben képes kezelni adósságának menedzselését. Nem beszélve arról, hogy a német gazdasági visszaesés is megközelítheti a 6 százalékot az idén - jelezte a pénzügyminiszter.