A GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint a magyar gazdaságban folytatódik a 2005. II. negyedévben kezdődött élénkülés. A reálkeresetek gyorsan nőnek. A külső egyensúly javul. Az államháztartási hiány érdemi csökkentése az euró 2010. évi bevezetésével összefüggésben, a 2006. évi választások után kerül napirendre.
A nyár folyamán folytatódott a gazdaság élénkülése. Magyarország GDP-je az I. félévben 2,5 százalékponttal gyorsabban fejlődött, mint az EU, de a közép-európai országok közül csak Lengyelországot előzte meg. Július-augusztus folyamán szinte minden ágazat termelése gyorsult.
Az iparban az első nyolc hónapban az export 10, a belföldi értékesítés 4%-kal bővült. Augusztusban leggyorsabban a járműgyártás termelése nőtt, de nagyon dinamikus volt az iroda- és számítógépgyártás, valamint híradástechnikai készülékek értékesítése is. Az egyéb nemfém ásványi termékek gyártása elsősorban az útépítés hatására emelkedett. Az élelmiszeripar termelése viszont tovább csökkent. Az építőiparban az épületek építése 10%-kal, a többi létesítményé - ide tartoznak az utak is - 20%-kal nőtt az első nyolc hónapban. A kiskereskedelmi forgalmon belül az élelmiszerek értékesítése jóval átlag alatti (2,5%-os), a nem élelmiszereké viszont 6,4%-kal bővült augusztusig. A gépjárművek eladása ugyan január-augusztus folyamán kissé csökkent az előző évek gyors növekedése után, a nyár folyamán azonban élénkülés kezdődött.
A külkereskedelmi áruforgalom deficitje a tavalyi közel 4 milliárd euróról 3 milliárdra esik, mivel a kivitel gyorsabban bővül, mint a behozatal. Ezt részben az magyarázza, hogy 2004-ben, az EU-csatlakozás előtt taktikai okokból az import bővülése volt gyorsabb. Az ütemkülönbség ennek megfelelően csökken, idén augusztusban az import már csaknem az exporttal azonosan, 16,5%-kal emelkedett.
A munkanélküliség egy év alatt - bár az EU-országokénál továbbra is kedvezőbb - 1,2 százalékponttal, 7,3%-ra emelkedett. Ez részben tartós marad, mivel a kötelező sorkatonai szolgálat megszüntetése nagyrészt az eleve hátrányos helyzetű (képzetlen, kistelepülésen élő) fiatalokat érinti. Erre utal, hogy a 15-24 évesek munkanélkülisége egy év alatt 16,3%-ról 19,7%-ra emelkedett. A bruttó keresetek a versenyszektorban 7%-kal, a költségvetésiben a tavalyi 13. havi bér januári kifizetését nem számítva is ennél gyorsabban emelkedtek. A reálbér idén 6%-kal bővül (tavaly kissé csökkent, 2004-2005. átlagában évi 2,5%-kal nő).
Az infláció a tavalyi - adóemelés okozta - átmeneti megugrás után tavasszal rohamosan csökkent, az év végéig 3,7% körül marad. Az államháztartási hiány az EU módszertana szerint a 2004. évi 5,4% után idén a GDP 6%-a környékén lesz. A pénzforgalmi hiányt nagymértékben befolyásolja a Budapest Airport tranzakció időpontja.